veraset vergisi

ayk

aslında genel bı konu soracagım.
ancak ben olayın vergı boyutundan bakıyorum.
sahıp oldugum gayımenkullerı cocuklarıma vergı acısından en avantajlı nasıl bırakabılırım?
yasarken satıs mı yapmalıyım yoksa yasamım bıttıkten sonra veraset kanalıyla mı?
bıldıgım kadarıyla veraset vergısı yuzde 1-10 arası degısıyor.
bana en mantıklı yolu anlatır mısınız?
hem musavır hem baba hem de evlat olarak?

Merhaba,
Sayın "ayk" çok hassas ve insanların düşünmekten bile çekindiği bir konuyu gündeme getirmişsin.

İntikallerde veraset yoluyla devirlerde vergi oranları (bahsettiğin gibi %1 ile başlayıp enfazla %10 oranında) oldukça düşük ve vade süreleri oldukça uzun, ivazsız intikallerde ise vergi oranı %10 ile başlayıp %30 oranına kadar çıkmaktadır. Ayrıca veraset yoluyla intikalde muafiyet tutarları, ivazsız intikallere göre daha fazla
2005 yılı için uygulanan muafiyetler;
Kod:
           b) Değerleri 10 uncu maddeye göre belirlenen menkul ve gayrimenkul mallardan evlatlıklar da dahil olmak üzere füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinin 75.719 YTL (füruğ bulunmaması halinde eşe isabet eden miras hissesinin 151.526 YTL );

Bence bu nedenlerle miras yoluyla intikal, ivazsız intikale göre daha avantajlıdır.

Not : Bazı kelimeleri yazmak içimden gelmediği için görüşümün gerekçelerini tam anlatamamış olabiirim.