Vergi Affı Çıktı! Stok Affına girsek mi? girmesek mi?

6111 sayılı kanunda stok beyanı ile ilgili dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. Ve ben bunu mükellefe nasıl izah edeceğim bilmiyorum.

Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar
MADDE 11- (1) Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan mallar hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır:

a) Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri (adi, kollektif ve adi komandit şirketler dâhil), kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde mevcut olmayan emtialarını, bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar, aynı nev'iden emtialara ilişkin cari yıl kayıtlarına göre tespit edilen gayrisafi kâr oranını dikkate alarak fatura düzenlemek ve her türlü vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle kayıt ve beyanlarına intikal ettirebilirler. Gayrisafi kâr oranının cari yıl kayıtlarına göre tespit edilemediği hallerde, mükellefin bağlı olduğu meslek odalarının belirleyeceği oranlar esas alınır.

örneğin, kayıtlarda 200.000.-TL lik stok var. Bunu stok affından yararlandırıp, faturaya yansıttığımda; 200.000.-TL +%18 KDV si ile birlikte 236.000.-TL,
yukarıdaki 11.maddeye göre; KDV 36.000.-TL üç ay içinde KDV beyannamesine dahil edip, vergisel yükümlülükleri mükellef yerine getirmek durumunda. Bunu mükellef nasıl ödeyecekki? Nasıl bir af uygulaması bu böyle,
Bunun yerine bu 36.000.-TL yi 36 ay taksit yapıyorum deseydi yasa; bende derdimki mükellefe; senin her ay 1.000.-TL ödemen var. 1.000.-TL yi herzaman hazır tut.
Ama yasada böyle bir şey yok, yani stok affı değil bu..

Çok daha enteresan bir şey daha var. Yasada diyorki; aynı madde içinde yani 11.maddenin c bendi; "Bu fıkra kapsamında ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmez; beyan edilen tutarlar ve ödenen vergiler, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilmez".
Yani sen bu stoğun için kestiğin KDV dahil tutarı KKEG yapıp, matrahına ekleyeceksin.

236.000.-TL den hareket edersek % 20 Kurumlar vergisi ile birlikte 47.200.-TL kurumlar vergisi ödemek durumunda mükellef..

Stok affıyla ilgili beyanda bulunduğumuzda;
36.000.-TL KDV ödemesi
47.200.-TL kurumlar vergisi ödemesi
---------
83.200.-TL gibi bri vergi yükü ile karşı karşıya kalınıyor

Bence Stok affı; kayıtlarda olup, stokta mevcut olmayan emtialar için bir yenilik getirmemiş; yukarıdaki analizim sonucu bu yönde..

Ynt: Vergi Affı Çıktı! Stok Affına girsek mi? girmesek mi?

Yaptığınız analiz doğrudur bu konuda bir af yok bu kanun olmasada fatura keserek zaten eritebiliriz.

Sadece K.K.E.G. konusunda mantık hatanız var.

Kolay gelsin

1- Mükellefe izah vermek sizin göreviniz değil

2- Kanun af olarak çıkmadı. Kanunun adı "Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu ve diğer bazı kanun ve kanun hükümünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun"

3- Devlet diyor ki "ey mükellef sen bu emtiayı zamanında sattın attın karı cebine. KDV yi indirim olarak kullandın. Şimdi bak ben gelip bunu tespit edersem külfeti daha ağır olacak. Benden aldığın KDV yi ve karın vergisini ver helalleşelim . Böyle bir fırsat sana. Yok dersen sen bilirsin kanun hükümleri açık karar senin "

Bu kanun af için değil yapılandırma için çıkarıldı en son olarak altılı çizili şekilde tekrar belirteyim.

Kaydi stok fazlası olanlar için bir şey ifade etmiyor. (Sadece maliyenin tespiti halinde tarh edilecek cezaların kesilmemesini sağlıyor)

1- Mükellefe izah vermek sizin göreviniz değil

derken yanlış anlaşılmasın çıkan kanunu yorumlamak ve ne ifade ettiğini belirtmek müşteri ilişkileri açısından tabiki açıklanacak bir şey

Stok affıyla ilgili beyanda bulunduğumuzda;
36.000.-TL KDV ödemesi
47.200.-TL kurumlar vergisi ödemesi
---------
83.200.-TL gibi bri vergi yükü ile karşı karşıya kalınıyor
[

Sayın ilker 1-)eğer stoğunuz varsa bazı istisnai durumlar dısında kabaca bakılırsa zaten devreden kdv nizin yüksek olması gerekir.

2-)200.000,00 tl stoga fatura kestiğiniz zaman bu malın birde maliyet bedeli vardır.dikkat ederseniz kanunda gayrisafi kar dikkate alınır diyor.yani (maliyet+kar) yaklasık olarak %10 kar oranından örnek verirsek size 3636 tl vergi çıkar hesapladığınız gibi 47000 tl degil kolay gelsin

Ayrıca sahsi görüşüm yararlanmanız yoksa 200000 tl faturayı kime keseceksiniz parça parça.bu şekilde daha sakat olur

Arkadaşlar,

Vergi Dairesine başvuran oldu mu?
Ben Vergi dairesine gittim, ancak Memurlar dilekçeyi kabul etmediler..

6111 sayılı kanun ile ilgili Tebliğ, taslak halinde olduğundan işlem yapamıyorlarmış.

E o zaman başvuru süresi niye işliyor? diye soru sorduğumda bilmiyorum yanıtını alıyorum..
Yasaya başvuru süresi şuan işliyor..

Burada bir acayiplik var.

Ben sgk'ya başvurdum, daha önce genelge bekliyoruz diyorlardı. Bugün bir tanesi, biraz da bıkkınlıkla "Getir ya getir biz daha bakıyoruz, ediyoruz, çıkartıyoruz, hesaplıyoruz, imzalatıyoruz deyinceye kadar zaten 20-25 gün geçer o zamana kadar da genelge çıkar" dedi ve dilekçeyi aldı. :)