fonradar

Vergi Aslında Uzlaşma Sonucu Devir Kdv Düzeltmesi

Herkese selamlar,

Çalıştığım firma vergi incelemesi geçirdi. KDV konusunda Matrah farkları tespit etti. Bizim haklı olduğumuz bir konuydu ama dava açmayalım diye tarhiyat öncesi uzlaşma yaptık ve Vergi aslından %30 indirim karşılığı uzlaştık. Vergi dairesi hakkımızda düzenlenen rapora göre KDV devirimizi düzeltmiş. Ancak bizde diyoruz ki Uzlaşma yaptık Vergi aslından %30 indirim sağladık. İndirim yapılmış rakamdan devir KDV miz düzeltilmesi gerekmektedir. bu konuda bilgisi olan üstadlarımın görüşlerini bekliyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Yalnız ben bir noktayı anlamadım. KDV inceleme raporları sonucunda ya devreden KDV azaltılır, ya da ödenecek KDV çıkıyorsa o ödenir. Siz uzlaşmaya gittiğiniz ve vergi aslından indirim aldığınıza göre Ödenecek KDV çıkmış, ee o zaman da devreden KDV azaltımı yok demektir. İkisi aynı anda nasıl oldu? Biraz daha detaylı bilgi gerek cevap vermek için.

Merhaba,
Ben de buna benzer bi konu hakkında bilgilerinize danışmak istiyordum geçmiş yılda indirmeyip içinde bulunulduğu yılda kdv beyannamesi ile düzeltme yapılıp vergi ziyağı cezası ödendiğinde cezaları kkeg kdv yide indirime atabılıyormuyuz?