zirve

Vergi Borçlarına Ödeme Kolaylığı Takvimi Belli Oldu

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,878
Konum
İSTANBUL
Vergi borçlarına ödeme kolaylığı takvimi belli olduVergi borçlarının yıllık yüzde 3 tecil faiziyle 18 ay taksitlendirilmesi için takvim belli oldu.Ödeme kolaylığı ana paranın yanı sıra faiz ve cezaları da kapsayacak.

Vergi borçlarının yıllık yüzde 3 tecil faiziyle 18 ay taksitlendirilmesi için 28 Kasım 2008 tarihine kadar başvuruda bulunulacak. Ödeme kolaylığı ana paranın yanı sıra faiz ve cezaları da kapsayacak.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yaptığı açıklamada, küresel finansal kriz nedeniyle hassa bir dönemden geçildiğini ifade etti.

Bu süreçte reel sektöre, özel sektöre vergi borçlarının ödenmesinde kolaylık sağlayarak, onları rahatlatmayı amaçladıklarını kaydeden Unakıtan, bu çerçevede ''Tahsilat Genel Tebliği'' hazırladıklarını söyledi.

2008 yılı gelir ve kazançları için tahakkuk eden geçici vergi ve bu vergiyle ödenmesi gereken damga vergisinin hariç tutulduğu düzenlemeyle 1 Eylül 2008 itibariyle vergi borcu bulunanlara düşük faizle taksitlendirilme imkanı getirileceğini kaydeden Unakıtan, şöyle konuştu:

''Vadesi hangi tarihte dolarsa dolsun 1 Eylül 2008 tarihi öncesi tüm vergi borçları için 18 ay taksit yapacağız. Bu taksite de yıllık yüzde 3 tecil faizi uygulayacağız. Bununla ilgili son başvuru süresi 28 Kasım 2008 olacak.

Reel sektörün şu dönemde ödeme güçlüğü, sıkıntıları var. Biz gelir idaresi olarak vergi mükelleflerinin vergi borçlarına daha önce haciz koyuyorduk, hemen alıyorduk. Şimdi onlara yeni bir kolaylık getiriyoruz. Diyoruz ki, (Sizin borcunuz varsa gelin, Maliye Bakanlığına müracaat edin. Biz bunu yapılandıralım. Yapılandırırken de 18 ay taksit imkanı verelim, 18 ay taksitle ödeyin. Yavaş yavaş ödeyin. Bundan dolayı çok büyük faiz de vermeyeceksiniz. Sizden sadece yıllık yüzde 3 tecil faizi alacağız. Taksit ödemelerine de Aralık ayında başlayacağız.)''

ÖZEL SEKTÖR NEFES ALACAK

Unakıtan, yeni düzenlemeyle reel, özel sektörün de vergi borçlarını rahat rahat ödeyebileceğini belirterek, ''Bu düzenlemenin hazırlanmasında bugünlerdeki durgunluğun da etkisi var. Maliye Bakanlığı olarak reel sektöre, vergi mükelleflerine yönelik ciddi bir ödeme kolaylığı getirmiş olacağız. Onlar da bu düzenlemeyle nefes almış olacak'' dedi.

Son günlerde özel sektör temsilcileriyle toplantılar düzenlediklerine dikkati çeken Maliye Bakanı, bu toplantılarda sektörün de görüşlerini alarak, çeşitli düzenlemeleri uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Unakıtan, yurt dışındaki paraların Türkiye'ye getirilmesine ilişkin düzenlemenin de bu kapsamda ele alındığını ve bir an önce yürürlüğe konulması için de ilgili tasarının TBMM'de ivedilikle görüşüleceğini ifade etti.

İLK TAKSİT ARALIK AYI SONUNA KADAR ÖDENECEK

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy da vergi borcunda anapara ile gecikme faizi ve cezaların da tebliğ kapsamında değerlendirileceğini bildirdi.

Vergi dairelerince 1 Eylül 2008 itibariyle tahsil edilemeyen ve amme alacakları niteliğindeki tüm alacakların, taksitlendirmeden yararlanacağını belirten Ulusoy, düzenlemeye ilişkin şu açıklamayı yaptı:

''Şu aşamada ne kadarlık bir gelir elde edebiliriz, rakam vermek istemiyorum. Ne kadar vergi borcunu bu yolla tahsil edebilirsek, o kadar iyi. Bilindiği gibi halen amme alacaklarındaki gecikme faizi yüzde 2,5, aylık tecil faizi oranı ise yüzde 2. Tebliğ çerçevesinde tecil edilen vergi borçlarına yıllık yüzde 24 yerine, yüzde 3 tecil faizi işletmiş olacağız. 18 aylık vade de bir başka ödeme kolaylığı olacak.

Tebliğ, 2-3 gün içinde çıkacak. Tebliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte vergi daireleri, başvuruları kabul etmeye başlayacak. Vergi ödemeleri ise 1 Aralık'ta başlayacak ve ilk taksit 1-31 Aralık tarihleri arasında ödenecek.''
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: Vergi Borçlarına Ödeme Kolaylığı Takvimi Belli Oldu

Yıllık %3 iyi bir oran.

Keşke taksitlendirme 36-48 ay filan olsaydı.
 
Üst