fonradar

Vergi Dairesi İzahat İstedi.

Merhaba,

Arkadaşlar vergi dairesinden bir yazı geldi, bir kurumlar vergisi mükellefi için 2013 yılında amortismanı fazla hesaplamışsınız, izahat verin diye.

2013 yılında 98.000 TL sehven fazla amortisman hesaplamışız, 2013 kurumlar beyannamesinde de bu şekilde beyan etmişiz. 2014 yıl sonu işlemlerinde yeniden amortisman hesaplarken bu fazlalığı fark edip, 98.000 TL yi 671.önceki dönem gelir ve karlar hesabına alıp, bu tutarı 257 nolu hesaptan çıkarmıştık. Dipnot vermeyi unutmuşum.

Bu şekilde işlemi yaptım,
büyük ihtimal dönem incelemeye girecek ama bu şekilde izahat sizce iyi mi?

Bence öncelikle yapılan yanlışlığın etkisini göz önüne bulundurarak bir yol seçin. Fazla hesaplanan amortisman 2013 hesap döneminde neleri etkiledi. Yani vergi hesabına bir etkisi olmamışsa örneğin firma 10 Milyon zarardaysa doğru ifadelerle iyi niyetli olduğunuzu belirtin. Etkisi varsa yani vergi çıkıyorsa bu sefer buna göre açıklama yapın. Her halukarda beyannameyi düzeltmeniz istenir diye düşünüyorum.

Yalnız vergi dairesi genelde amortisman hesaplamasına bakmaz. Vergi müfettişleri bakar bunlara.

Şirket 2013 dönemini 50.000 TL karla kapattı, vergisini ödedi.
2014 döneminde de 57.000 TL karla kapattı onunda vergisi ödendi.
Zararla hiç kapatmıyor ama işte bir an sehiv sonucu amortisman fazla hesaplanmış 2013 döneminde. Sonraki yıl dönem sonu işlemlerinde farketmiştik. Aradaki farkı da 671 e alıp 2014 vergi matrahına dahil ettim. İzahat ekine de 2014 kurumlar beyanı ve kesin mizanı ekledim.. Bakalım ne olacak :(

Olmaz tabi 2013 yılı vergisi 2014 de ödenmez. Size matrah farkı çıkarabilirler. Ayrıca gecikme zammı çıkar. Yapılacak şey 2013 e düzeltme vermekti. Niye yapmadınız.?