fonradar

Vergi Dairesinden Gelen Kağıt Hk.

Merhaba sevgili alomaliye forumu üyelleri.

Benimde bir forum sitem var.

Forum sitemi kurmaktaki amaç paylaşım yapmaktı fakat ilerleyen zamanlarda ufak yazılım satışları ve üyelik satışları yaptım forum içerisinde.

Bu arada yaşım 18 den kücük su an 17 yasındayım bu vergi işi falan hiç aklıma gelmedi yani zaten sitemi açarken aklımda ticari amaç falanda yoktu.

Dün bizim eve vergi dairesinden bir kağıt geldi.

Kağıtta ;

İhbarla(İnternet üzerinden yazılım satışı) ile ilgili olarak görüşmek üzer 22 Ağustos tarihinde A.Kurumlar vergi dairemizin Denetim koord. servisinde bulunmanızı önemle rica ederim.

Görüşeceğim kişide bir Gelir Uzm. Yrd. cısıymış.

Arkadaşlar benim yaşım 18 den kucuk kağıt babamın adına gelmiş ben ne yapacağım şimdi ?

Ya zaten sitem e-ticaret sitesi falanda değil bu görüşmeye gitmesek bir problem çıkarmı ?

Yada sitemdeki satışla alakalı herşeyi kaldırsam falan ?

Ayrıca beni ne için çağırıyorlar sizce ? vergi ödememi falan mı istiyorlar ?

Lütfen yardımcı olun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar
Şu bir gerçek ki,çağırılan görüşmeye kesinlikle gideceksiniz.
Yazılım ve üyelik satışından dolayı gelir elde ediyorsunuz ve bunu sürekli yapıyorsunuz.Doğal olarak mükellefiyet açmalısınız.Normal şartlarda bunun takibi tesbiti çok zordur.Diyebilirsiniz ki,bir çok kişi bu şekilde çalışıp para kazanıyor,ama onlara birşey olmuyor.İhbar olmasaydı belki de sizinde tesbitiniz yapılmayabilirdi.İhbar olunca vergi dairesi haliyle çağırır.Gidip görüşeceksiniz.Çaresi yok..
Saygılar

Selamlar
Şu bir gerçek ki,çağırılan görüşmeye kesinlikle gideceksiniz.
Yazılım ve üyelik satışından dolayı gelir elde ediyorsunuz ve bunu sürekli yapıyorsunuz.Doğal olarak mükellefiyet açmalısınız.Normal şartlarda bunun takibi tesbiti çok zordur.Diyebilirsiniz ki,bir çok kişi bu şekilde çalışıp para kazanıyor,ama onlara birşey olmuyor.İhbar olmasaydı belki de sizinde tesbitiniz yapılmayabilirdi.İhbar olunca vergi dairesi haliyle çağırır.Gidip görüşeceksiniz.Çaresi yok..
Saygılar

Cevap için teşekkürler fakat.

Yaşım 17 ve babam şehir dışında ayrıca sonuç ne olabilir yani sonucta bu işi yıllardır falan yapmıyorum ve kazandıgım 3-5 kuruş bişey en fazla.

Sitemde bir forum sitesi zaten e-ticaret sitesi falan değil.

Ayrıca yazılımı kendim üretmedim , yurtdısından birinden alıyordum müşteri istedikçe.

Yani müşteri üzerinde alıyordum kendi adıma değil.

Son düzenleme:
Sayın vergitol,
Gözünüzü korkutmak istemem.Böyle bir niyetim yok.yaşınız 17.Vergi kaydı için reşit değilseniz,kayıt yapılacaksa anne-babadan muvafakat istenebilir.Bunlar detay....
Neticede ihbar nasıl olmuştur,ihbarda ne iş yaptığınızı nasıl para kazandığınız nasıl anlatmışlardır?,siz ne satarsınız,yazılımı kendiniz mi yazıyorsunuz,başkasının yazılımınımı satıyorsunuz (yetki almadan yapılırsa bu zaten suçtur) vs.vs.
Belki görüşmeye çağıran kişi,insaflı çıkar,görmezden gelir,belki siteyi kapattırır.Bunları bilemiyoruz.Görüşme yapmadan ne ile karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyiz.Belki (kabaca) kulağınızı çeker gönderir,fikir yürütmek zor.Görüşmeye babanızla gitmeniz tabiki daha iyi olur.
Ayrıca sitenin e-ticaret değilde forum sitesi olması olayı değiştirmez.Sonuçta birşey satıp para kazanıyorsunuz.Foruma girişleri para karşılığı üyelikle bile yapsanız,normal şartlarda vergi kaydı gerektirir..

Sayın vergitol,
Gözünüzü korkutmak istemem.Böyle bir niyetim yok.yaşınız 17.Vergi kaydı için reşit değilseniz,kayıt yapılacaksa anne-babadan muvafakat istenebilir.Bunlar detay....
Neticede ihbar nasıl olmuştur,ihbarda ne iş yaptığınızı nasıl para kazandığınız nasıl anlatmışlardır?,siz ne satarsınız,yazılımı kendiniz mi yazıyorsunuz,başkasının yazılımınımı satıyorsunuz (yetki almadan yapılırsa bu zaten suçtur) vs.vs.
Belki görüşmeye çağıran kişi,insaflı çıkar,görmezden gelir,belki siteyi kapattırır.Bunları bilemiyoruz.Görüşme yapmadan ne ile karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyiz.Belki (kabaca) kulağınızı çeker gönderir,fikir yürütmek zor.Görüşmeye babanızla gitmeniz tabiki daha iyi olur.
Ayrıca sitenin e-ticaret değilde forum sitesi olması olayı değiştirmez.Sonuçta birşey satıp para kazanıyorsunuz.Foruma girişleri para karşılığı üyelikle bile yapsanız,normal şartlarda vergi kaydı gerektirir..

Dediğim gibi babam şehir dışına malesef :(
Avukatıyla birlikte gitsem olur mu ?
Ayrıca sattıgım oyun yazılımının satış izni mevcut yani satın aldıgım yer bu iş için bana izin verdi.
Yazılımın anabayisi zaten yurtdısında.
Peki olaki vergi ödemeniz gerekiyor falan dediler önceki satışlar için ceza veya vergi ödemem gerekirmi ?
Bide kağıt babamın adına gelmiş bu yüzdende biraz tedirginim.
Forum sitemin geçmişi 5 aylık , satışlarda 1-2 aydır yapılıyor zaten .
İhbar acıklamasını en bastada yazdım zaten tekrar yazayım : İnternet üzerinden yazılım satışı diye ihbar etmişler.

Son düzenleme:
İnceleme memuru tahmin ediyorum olaya 2 açıdan yaklaşacak.
1- Yazılımın yetki alınarak satılıp satılmadığı...yetkim var diyorsanız bu açıdan herhangi bir sorun yok..İzinle ilgili belgeyi yanınızda bulundurun.
2- Vergi kaydı açılıp açılmaması gerektiği... (asıl sorun burada)

Eğer kayıt açılacaksa ve hangi tarihte bu açılışın yapılması gerekeceği memurun kanaatine bağlıdır.şöyle olabilir
Forum sitenizi açtığınız tarih baz alınabilir.
Veya gelen paralar banka hesabınıza yatıyorsa -ki %99 böyledir- ilk gelen paradan itibaren açılışınız yapılabilir.
Veya da yeni açılış yapılabilir.
Bunlara uzmanlar karar verir.

Ayrıca babanızın avukatı varsa,bence konuyu buraya yazmadan evvel,ilk ağızdan kendisinden bilgi alabilirdiniz.
yine ayrıca görüşmeye avukatla gitmeniz, iyi de olabilir,kötü de olabilir.
Siz en iyisi avukatınızla görüşün bence..Akıl akıldan üstündür.

Sakın gitmemezlik etmeyin, başınız daha çok ağrır.

İnceleme memuru tahmin ediyorum olaya 2 açıdan yaklaşacak.
1- Yazılımın yetki alınarak satılıp satılmadığı...yetkim var diyorsanız bu açıdan herhangi bir sorun yok..İzinle ilgili belgeyi yanınızda bulundurun.
2- Vergi kaydı açılıp açılmaması gerektiği... (asıl sorun burada)

Eğer kayıt açılacaksa ve hangi tarihte bu açılışın yapılması gerekeceği memurun kanaatine bağlıdır.şöyle olabilir
Forum sitenizi açtığınız tarih baz alınabilir.
Veya gelen paralar banka hesabınıza yatıyorsa -ki %99 böyledir- ilk gelen paradan itibaren açılışınız yapılabilir.
Veya da yeni açılış yapılabilir.
Bunlara uzmanlar karar verir.

Ayrıca babanızın avukatı varsa,bence konuyu buraya yazmadan evvel,ilk ağızdan kendisinden bilgi alabilirdiniz.
yine ayrıca görüşmeye avukatla gitmeniz, iyi de olabilir,kötü de olabilir.
Siz en iyisi avukatınızla görüşün bence..Akıl akıldan üstündür.

Tamamda peki tabi bu söledikleriniz adam satış yapıldıgını kanıtlarsa mumkun ?

Kanıtlayamazsa neyin vergisini alabilir ki ?

Satış iznim olduguna dair yazılımın orjinal sitesinde bildiri var.

Ayrıca satış yaptıgım kanıtlandı diyelim , bundan sonra yapmayacağımı söylesem ve yapmasam yine mi vergi vereceğim ?

Avukat doğal olarak vergi mevzuatını bir mali müşavir kadar bilemez. O sebeple önce bir mali müşavir ile yüz yüze detayları (ve sonuçların ne olabileceğini) görüşüp sonra vergi dairesine onunla gidin bence.

Ya inşallah başım ağrımaz.

Ama dediğim gibi ben 17 yasında oldugum için vergi mukellefi değilim yani ben bundan sonra satış yapmıcam desem ve yapmasam para ödememe falan gerek yok değil mi ?

Dünden beri baya bi rahatsızım bu durumdan ,bunaldım baya.

beyler siz ne yapıyorsunuz bilginizi niye bedavaya satıyorsunuz,en sinir olduğum konuda bu gel siteye üye ol muhasebe ile alakan yok sonra
burdakileri sömür,arkadaşım ticaret yaparken düşünecektin bunları.
yada çözümmü istiyorsun mahallende bulunan bir mali müşavire 1000 tl vereceksin o ilgilenecek.

beyler bırakın artık bilginizi bedava satmayı

Arkadaşlar sayın medcezire katılmamak mümkün değil, kendisi hislerime klavuz olmuştur, 17 yaşında bir delikanlı form sitesi kuruyor, para kazanıyor, babasının avukatına gidiyor para ödüyor, mali müşavire gelince forumdan bedava danışmanlık alıyor. oh ne ala. Biz meslektaşlar olarak da para kazanamayınca biri birimize düşüyoruz. Vay örgün öğretim mezunuymuş, vay açık öğretim mezunumuş gibi. Birileri bizi iyi kullanıyor.

cevaplıyayım arkadaşım
neden bu forumdayım meslektaşlarımla takıldığım veya daha iyi analiz yapmak istediğim konuları tartışmak konuşmak için.ama meslektaşlarımla
mesleğimle alakası olmayan kişilere yardım etmek için değil.bu konu basit bir konu delikanlı gitsin mahallesindeki mali müşavire ücretini ödeyip
danışmanlığını alsın.biz muhasebiceler olarak bedava iş yapmaya çok alışmısız