Vergi Dairesine Borç Olmasına Karşın Borcu Yoktur Yazısı Alma Limiti Hakkında

weronx

Katkı Sunan Üye
Vergi dairesine borç olmasına karşın borcu yoktur yazısı alma limiti nedir üstadlar teşekkürler.

Sayın weronx,

Vergi dairesine olan borcunuzu kapatmadığınız sürece borcu yoktur yazısı alamazsınız.

İyi Günler.

Bilgilendirici olma açısından tecil-taksitlendirme ve borcu yoktur yazısı alma şartları şu şekilde;

Vergi Borcumu taksitler halinde ödeyebilir miyim?

Mükellefler karşılaştıkları ekonomik ve mali zorluklar nedeniyle vergi borçlarını ödeme güçlüğü içine düşebilirler. Zor duruma düşmeleri nedeniyle borçlarını ödeyemeyen mükelleflerin borçları, borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş (50.000,00 TL’nin üzerindeki borçlar için) olmak şartıyla, 36 ayı geçmemek üzere ve faiz alınarak tecil ve taksitlendirilebilir.

Hangi vergi borçları için tecil ve taksitlendirme yapılabilir?

•Katma Değer Vergisi, Geçici Vergi, Özel Tüketim Vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi, Özel İletişim Vergisi, Harçlar (İkmalen tarhiyata dayanan tapu harçları hariç), Fonlar, Ecrimisil ve Eğitime Katkı Payı ve Eğitime Katkı Payına ait gecikme zammı dışındaki diğer tüm borçlarınız için tecil ve taksitlendirme talep edebilirsiniz. Ancak bu vergilere ait gecikme zamlarının tecil ve taksitlendirilmesi mümkündür.
•Gecikme zammı uygulanmış borçlarda sadece alacak aslı için tecil ve taksitlendirme yapılmamaktadır. Asıl alacak ile birlikte bu alacağa ait gecikme zammının da tecil ve taksitlendirilmesinin talep edilmesi halinde, talep değerlendirmeye alınacaktır.

Tecil faizi ve azami taksit süresi ne kadardır?

•Tecil faizi oranı yıllık % 12'dir.
•Azami taksitlendirme süresi yasa gereği 36 aydır.

Tecil ve taksitlendirilen borçlar için 'BORCU YOKTUR YAZISI ALMA' şartları nelerdir?

Borçları tecil ve taksitlendirilen borçlular, tecil edilen borçlarının % 10’unu ödemiş olmaları ve vadesi geçmiş başka borçları bulunmaması şartıyla vadesi geçmiş borcunun bulunmadığına dair yazı alabileceklerdir.

(gib.gov.tr'den alıntı)

Sayın Benjamin,

İyi güzel hoş ben şimdi biliyorum hangi kanun maddesine göre hangi borçların ne şekilde tecil ve taksitlendirilme yapılacağı ve teminatın ne şekilde istendiğini yada borcu var ise borcun bir kısmını verip icralık bir varlığı var ise ve kalan borcun 50.000 TL'lik üzerinden ne kadar tutara teminat istenileceğini ve ne zaman fazladan kaldırılma uygulanacağını biliyorum.

Siz şimdi GİB sayfasından alıntı yaptınız ve yukarıda detaylandırdığım işlemleri kanun maddesi ve ne şekilde nasıl uygulanacağını yazmadınız. Sizin alıntınız üzerinden şimdi tüm borcu olanlar yapılandırmak istese ve karşılarına yukarıda yazdıklarım çıksa sizce ne olur ?

Her zaman alıntı yapmak tam cevap hakkı vermemektedir.

İyi Günler.

Sayın Demiral;

Bakın ne güzel olmuş işte. 3 gündür detayına girilmemiş olan bir konuyu doğru bilgilendirmeler ile üste taşımış oldum bu alıntıyla. Forum takipçilerini yanlış yönlendirecek bir bilgi de paylaşmadığıma göre ki öyle bir itirazınız yok; buyurun ben biliyorum dediğiniz kanun maddelerini ve uygulamayı da siz paylaşın...

Ayrıca, benim kafamdan uydurarak şu an gündeme getirdiğim bir konu değil. Belirttiğim gibi bu bilgi zaten devletin resmi internet sitesinden alıntı.

(Siz şimdi GİB sayfasından alıntı yaptınız ve yukarıda detaylandırdığım işlemleri kanun maddesi ve ne şekilde nasıl uygulanacağını yazmadınız. Sizin alıntınız üzerinden şimdi tüm borcu olanlar yapılandırmak istese ve karşılarına yukarıda yazdıklarım çıksa sizce ne olur ?) demişsiniz... Ben sorayım n'olur? Savaş mı çıkar? Allah korusun deprem mi olur? :)

İlk mesajımda da belirttiğim gibi mükellef isterse dilekçesini verir, idare kabul ederse borcunu taksitlendirir ve öder. Mesele bu kadar basit.

Sayın Demiral;

Bakın ne güzel olmuş işte. 3 gündür detayına girilmemiş olan bir konuyu doğru bilgilendirmeler ile üste taşımış oldum bu alıntıyla. Forum takipçilerini yanlış yönlendirecek bir bilgi de paylaşmadığıma göre ki öyle bir itirazınız yok; buyurun ben biliyorum dediğiniz kanun maddelerini ve uygulamayı da siz paylaşın...

Ayrıca, benim kafamdan uydurarak şu an gündeme getirdiğim bir konu değil. Belirttiğim gibi bu bilgi zaten devletin resmi internet sitesinden alıntı.

(Siz şimdi GİB sayfasından alıntı yaptınız ve yukarıda detaylandırdığım işlemleri kanun maddesi ve ne şekilde nasıl uygulanacağını yazmadınız. Sizin alıntınız üzerinden şimdi tüm borcu olanlar yapılandırmak istese ve karşılarına yukarıda yazdıklarım çıksa sizce ne olur ?) demişsiniz... Ben sorayım n'olur? Savaş mı çıkar? Allah korusun deprem mi olur? :)

İlk mesajımda da belirttiğim gibi mükellef isterse dilekçesini verir, idare kabul ederse borcunu taksitlendirir ve öder. Mesele bu kadar basit.

Sayın Benjamin,

Geçmiş mesajlarıma bakarsanız yada farklı forum üyelerinin mesajlarına hep ne diyoruz GİB yayınladığı rehberler,alo maliye 189 hat'larından alınan bilgiler kısıtlı ve dar. Mükellefi maalesef yeterli aydınlatamıyorlar, geçen hafta farklı bir konuda soru soruldu mükellef rehbere bakmış oysa olması gereki burada yazdık. Tabii kötü yapmadınız alıntı yaparak fakat alıntı yaptığınız yer her ne kadar GİB olsa bile maalesef yeterli bir bilgi paylaşılmıyor dar bir çerçeve içerisinde sıkışıp kalıyor aslında bir önceki mesajımda belirttiğim gibi konularda yazılması gerekirdi fakat yazılmamış.

Benden benim bildiğim kanun maddeleri ve uygulamaları yazmamı istemişsiniz bu konuda kimin sorusu olur ise forumda konu açarak sorar ve farklı bir celsede seve seve cevaplarım/rız.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Merhaba;

Bizimde borcumuz var ve borç yoktur yazısı almamız gerekiyor taksitlendirme yaparak borç yoktur yazısı alabilir miyiz? Taksitlendirmede ödeme yapmamız gerekir mi? ve nasıl bir dilekçe ile başvurabilirim?

Sayın sergok,

vergi borcunuzu taksitlendirme yapabilmeniz için kanun çıkması gerekiyor ve şuan için vergi borcunuzu taksitlere bağlayacagınız bir kanun maddesi henüz yayınlanmadı.

Bu durumda borcunuzun kapatmadan borcu yoktur yazısı alamazsınız.

Not:
Ne zaman çıkacagı belli olmaz uzun bir dönem çıkmayabilirde vergi borçları için taksitlendirme için kanun maddesi çıkar ise ve borcunuzu taksitlendirmek isterseniz taksitlendirdiğiniz borcunuzu vadesi gelen taksit dönemlerinde ödemeniz gerekir.
Not kısmındaki cevabı taksitlendirmede ödeme yapmamız gerekir mi diye sorduğunuz için cevap olarak yazılmıştır.

Sayın demiral,

Şuan taksitlendirme yapılabiliyor dediğiniz kanun yani af faizleri siliyor bugun ise faiz dahil taksitlendirme yapılıyor ama üzerine artı tecil faizi ekleniyormuş vergi dairesi ile görüştüm. Borcu yoktur yazısı için ise borcun 10/1 öderseniz verebiliriz dedi. Yalnız her vergi taksite girmiyor örneğin bizim 2014 den kalma 4223 kasa ve ortaklık affından yararlanmıştık onu taksit dışında tutuyorlar. ayrıca 50 Bin liranın altında olması gibi şartları da var sanırım ona haiz değilim.

Sayın demiral,

Şuan taksitlendirme yapılabiliyor dediğiniz kanun yani af faizleri siliyor bugun ise faiz dahil taksitlendirme yapılıyor ama üzerine artı tecil faizi ekleniyormuş vergi dairesi ile görüştüm. Borcu yoktur yazısı için ise borcun 10/1 öderseniz verebiliriz dedi. Yalnız her vergi taksite girmiyor örneğin bizim 2014 den kalma 4223 kasa ve ortaklık affından yararlanmıştık onu taksit dışında tutuyorlar. ayrıca 50 Bin liranın altında olması gibi şartları da var sanırım ona haiz değilim.

İşte bende o yüzden bu cevabı yazdım.Sizin tam vergi borcunuzu bilmediğim için direk bu şekilde yazdım.Yeni af çıkar ise hangi kısımlar karşılanır ise o şekilde taksitlendirebilirsiniz.

Zaten 28 Mart 2014 tarihli yukarıdaki mesajımda belirtmiştim takip edebilirsiniz.

Ehliyetimi trafik aldı 6 ay suresi doldu vd borcumdan dolayı alamadım yeni çıkan yapıştırmadan dolayı 36 taksim yaptırdım toplam borcum 17.000 tl bu durumda borç yoktur alabilirmiyim

Merhaba arkadaşlar
KDV iadesi olan bir firma 30 gün içerisinde eksikliğe cevap verilmediği için KDV iadesi red olundu. eksiklik giderilip yeniden mahsup dilekçeleri verildi. Red edilen tarih ile yeniden mahsup tarihi arasında 8 günlük bir süreç oldu. örnek 31.10.2018 red tarihi yeniden mahsup tarihi 08.11.2018 dir.

Soru 1: yukarıdaki örnekte 05.11.2018 tarihinde borcu yoktur talep edilince borcu vardır verilmektedir. bu tarihe borcu yoktur alabilmemiz mümkün mü?

Soru 2: aramızda bu tür konulara vakıf biri var ise onunla görüşmem mümkün mü?

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Not: borcu yoktur kamu ihalesi için talep edilmiştir.