fonradar

vergi dairesine ödenen geçikme zamları

stajer66

Katkı Sunan Üye
vergi dairesine ödediğimiz geçikme zamlarının hangi hesapta takip etmeliyiz. 780 nolu hesapda takip etmeliyiz diyenlerde var 689 nolu hesapda da takip etmeliyiz diyenler var bunun doğrusu ney teşekkür ederim.

Vergi dairesine ve ssk'ya ödenen gecikme cezalarını 770 hesapta
Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler adıyla bir alt hesap açıp takip edebiliriz.

devlete olan vergı borcuna ne kadar fınansman dıyebılırsek o kadar 780 hesap kalemı altında ızlerız (KKEG tabıkı).

tabıkı banka ıle malıye faız oranları arasında malıyet analızı yapmak sanırım bıze ozgu bır ısletmecılık anlayısıdır.

bence olması gereken ve benım yaptıgım; olagandısı gıderler hesap kalemınde takıp etmektır.

muhasebe uygulamaları teblıgınde de bununla ılgılı ozel bır acıklamaya rastlayamadım.

Sayın yelda ve butterfly effect ilginiz için teşekkür ederim ilk önce ben bu giderlerin kanunen kabul edilmeyen gider olduğu kanaatine inanmıyorum zaten bunula ilgil bir başlıkta açtım. Aynı zamanda ben bu soruma tam bir yanıt alamadım hala tereddütlerim var hangi hesapta takip etmem gerektiği konusun da teşekkür ederim.

Kanunen kabul edilmeyen giderler genel kanının aksine birer ticari giderdir. İşletmenin faaliyetinin yapılması için gereken giderlerdir. Bu nedenle ilgili 740 veya 770 hesabın altında izlenir.
doğal olarak da mali kara ulaşırken eklenecek tutarı bulabilmek için KKG ler nazım hesaplarda kayıt altına alınır.
Bu nedenlerle kabul edilmeyen giderleri nerede izleyeceğiz sorunu çözülmüş olur. Neyle ilgili ise orda izleyeceğiz ve bu tutarı aynı zamanda Nazım hesplarda kayıt edicaz ve yıl sonunda da mali kara ulaşırken ordan yararlanıcaz.

peki nahit abi vergi dairesine ödediğimiz geçikme zammı hangi hesapda izlenmeli üretimle mi ilgli, yönetim le mi ? yoksa pazarlama ile mi ilgili ? yoksa en geneli olan 689 diğer olağan dışı gider ve zararlar da mı

arkadaşlar bana da 689 uygun geliyor peki bu geçikme zamları kanunen kabul edilmeyen gider midir. G.v. Kanununda 41 md. Her türlü para ve vergi cezaları diyor" bu kapsama girer mi teşekkür ederim

cezalr ve gecikme zamları 689 diğer olağandışı gider ve zararlar hesabında giderleştirilir.

fakat nazım hesapta 950 kanunen kabul edilmeyen gider hesabında takip edilir..

iyi çalışmalar.

Sayın Stajer66,
Vergi ile ilgili Gecikme Zamları,770 nolu hesabında giderleştirilir ve ardından gecikme zammı bir kanunen kabul edilmeyen gider kalemi olduğundan 950-951 nolu hesap çiftine ayrıca kayıt yapılır.

arkadaşlar kanunen kabul edilmeyen gider diyorsunuz ama gerekçeniz ney bir kanun maddesi mi var bir tebliğ mi var bu konu da hertürlü para ve vergi cezaları kanunen kabul edilmeyen giderdir ama geçikme zamları niye kanunen kabul edilmeyen giderdir. Onu merak ediyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim.

sevgili stajyer66

Her ne şekilede olursa olsun vergi cezaları ve para cezaları AATUHK hükümlerine göre ödenen cezalar , gecikme zamları ve faizlerin gelir vergisi matrahında ve dönem ticari hasılatından indirilemeyeceği GVK'nın 90.maddesi ile hüküm altına alınmıştır .

Bu nedenle işletme tarafından dönem içerisinde yapılan harcamalar muhasebe kayıtlarına gider veya maliyert unsuru olarak kaydedilir. Bu gider ve maliyet unsurları da dönem sonunda ticari kazancın tespitinde dikkate alınır .Bu işlem THP ve muhasebe tekniğinin bir sonucudur.
Söz konusu maliyet ve gider unsurlaının dönem ticari kazancına KKEG olarak eklenmesi ile mümkündür .

genel yönetim giderleri hesabının borcuna karşılık ilgili hesap alacaklandırılarak eş zamanlı kayıt yöntemi gereği nazım heaplarda izlen melidir ..
iyi çalışmalar

ayaşar kardeş ve diğer forumdaşlar tşk ederim g.v. kanunun 90, maddeyi okudum ve kanunen kabul edimeyen gider olduğunu kabul ettim.