fonradar

Vergi Dairesinin Faturayı İptal Etmesi

Merhaba

2011 yılında almış olduğumuz ikinci el bir makinenin ödemesi banka üzerinden yapılmadı diye 2017 Kasım ayında vergi dairesi usulsüz diyerek faturayı iptal etti. Vergi dairesi şefi bize düzeltme beyannamesi vermemizi ve herhangi banka dekontu veya sözleşme gibi bir evrak ibraz etmemiz sonucunda faturayı tekrar işleme koyacaklarını söyledi. Bizde evrak arşivinden taraflarca yapılan sözleşmeyi bulduk ve vergi dairesine götürdük. Bu sefer de vergi dairesi müdürü ''Herşey için çok geç. Siz düzeltme beyannamesi vermemeliydiniz. Artık yapabilicek birşey yok, siz bu cezayı(yaklaşık 17000 TL iptal olan KDV, yaklaşık olarak 17000 TL 2011 - 2017 arası gecikme faizi, yaklaşık 16000 TL usulsüzlük cezası) beyannameyi vermekle ödemeyi kabul etmişsiniz ve sizin yargı yolunuz dahi kapanmış oldu.'' dedi. Ancak müdür bey, 16000 TL usulsüzlük cezası için ihbarname geleceğini ve ihbarname ile yanına gittiğimde uzlaşmaya giderek %90 indirim yapacağını söyledi. İki hafta sonra müdür beyin yanına giderek herhangi bir ihbarname gelmediğini söyledim. O da bilgisayarından bakarak 16000 TL cezanında süresinin düzeltme beyannamesi verdiğimiz gün başladığını, bana yanlışlıkla yanlış bilgi verdiğini ve son ödeme tarihinin geçtiğini söyledi. Yanlışlıklar silsilesiyle 50000 TL cezaya maruz kaldım. Avukatımla görüştüm ancak bu konuda bir vergi uzmanına danışmam gerektiğini söyledi. Ne yapmalıyım? Ne yapabilirim?