fonradar

Vergi İade Beyan Taahhütnamesi Hakkında

Sevgili Meslektaşlarım

Bir mükellefim, yanında çalışan personelin vergi iade zarflarını alırken vergi iade beyan ve taahhütnamesi imzalattığını söyledi. Ben gerek vergi iadesi kanununda gerekse vergi usul kanununda bu konuyu bulmaya çalıştım ama rastlamadım.

Bu uygulama firma içinde oluşturulan bir prosedür mü yoksa hakikaten böyle bir yasal sorumluluk var mı?

taahhütnamenin örneğini aşağıya çıkartıyorum.

Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?

-------------------

BEYAN VE TAAHHÜT

Özel gider indirimi nedeniyle tevkif suretiyle kesilerek ödenmesi gereken gelir vergisine esas olarak tarafımdan ………………………………………………..’ne verilen belgelerin sahte ve/veya yanıltıcı olması nedeni ile doğacak vergi ziyaı ve buna ilişkin gecikme faizi ve cezaları derhal çalıştığım şirketime ödeyeceğimi kabul ve taahhüt, kullanmış olduğum işbu belgelerden dolayı olabilecek hürriyeti bağlayıcı cezalardan yalnızca şahsımın sorumlu olacağını, bundan dolayı çalıştığım şirket yöneticilerinin hiçbir cezai mesuliyet taşımadıklarını beyan ederim.

ADI SOYADI :

TARİH :

İMZA :

Ynt: Vergi İade Beyan Taahhütnamesi Hakkında

Sayın bagcı,

bu beyan ve tahütname bir şirket prosedürü olduğu kanıssındayım. burada şirket sorumluluğun tamamını vergi iadesinden yararlanacak olan personele yansıtmaktadır. ve şirket açısından uygun bir uygulama olduğu kanaatindeyim. bunun yanısıra şirketin sorumluluğunu sıfıra indirmeyeceği açıktır.

herhangi bir usülsüzlük durumunda şirketin sorumluluğunu azaltmak için imzalatılan bir belge olduğu kanaatindeyim.

İyi çalışmalar..

Ynt: Vergi İade Beyan Taahhütnamesi Hakkında

bildiğim kadarı ile firmaların v.indiriminden dolayı firmaya gelebilecek her türlü ceza için işalana rücu etme hakkı var.