Vergi İadesi HK.

• Konbuyu başlatan GÜLAY
  • Başlangıç tarihi
G

GÜLAY

Ziyaretçi
HERKESE MERHABA,

GVK'NİN VERGİ İADESİ HAKKINDAKİ KANUNUNDA TAKILDIĞIM NOKTALAR OLDU. KABUL EDİLECEK GİDERLER AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE. ANCAK A, H VE İ MADDELERİNİ NETLEŞTİREMEDİM. SORULARIM ŞÖYLE;
1) A MADDESİNDE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINDAN KASIT NEDİR ? BU GRUBA DAHİL EDİLEBİLECEK ALIMLAR NELERDİR?
2) MESKEN OLARAK KULLANILAN KONUTLARIN KİRA BEDELİ İÇİN KİRA KONTRATI NASIL OLMALIDIR?
3) ULAŞTIRMA GİDERLERİNDEN KASIT NEDİR? YOLCU BİLETLERİ GEÇERLİ OLUYOR MU ? (BU SORUMU ÜZERİNDE KDV BELİRTİLMEMESİNDEN ÖTÜRÜ ŞÜPHEYE DÜŞTÜĞÜM İÇİN SORUYORUM )

Amaç ve kapsam:
Madde 1 – (3239 sayılı Kanunun 83'üncü maddesiyle değişen fıkra.) Tam mükellefiyete tabi olup, ücret geliri elde edenler, ticarî, ziraî (küçük çiftçi muaflığından yararlananlar dahil) veya meslekî kazançları nedeniyle gelir vergisine tabi olan mükellefler, emekli, maluliyet, dul ve yetim maaşı alanlar ile bunların eş, çocuk ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin; kamu idare ve müesseseleri, gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri ve kurumlar vergisi mükelleflerinden (Kurumlar Vergisi Kanununun 7 nci maddesi ile vergiden muaf tutulmuş kurumlar dahil) aşağıda yazılı mal ve hizmet alımları vergi iadesine tabi tutulur.
a) Dayanıklı tüketim malları alımları,
b) Yiyecek, içecek giderleri (sigara ve alkollü içkiler hariç),
c) İkâmet edilen konuta ait yakacak giderleri,
d) Her türlü giyim giderleri,
e) Sosyal güvenlik kurumları veya işverenler tarafından karşılanmayan sağlık giderleri,
f) Eğitim ve öğretim, anaokulu, kreş giderleri,
g) Vekâlet ücretleri,
h) Mesken olarak kullanılan konutların kira bedelleri,
i) Ulaştırma giderleri.
Yukarıda sayılan mal ve hizmet alımları, fatura, serbest meslek makbuzu kamu idare ve müesseseleri tarafından verilen belgeler ve birden fazla bağımsız bölümü muhtevi binalarda münhasıran ortak yakacak giderlerinden müstakil birim başına isabet eden gideri gösteren belgelerle tevsik edilir.
Belirtilen bu belgeler dışında vergi iadesine konu harcamaları tevsik edici belgeleri ve bu belgelerde yer alması gereken bilgileri tayin ve tespite Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilidir.

HEPİNİZDEN DEĞERLİ VAKİTLERİNİZİ ÇALDIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM. AMA BELGE KONTROLÜ YAPICAM VE HATA YAPMAK İSTEMİYORUM. İLK DEFA YAPIYORUM. HANGİ ALIMLARIN GEÇERLİ OLDUĞUNU BİLİRSEM EĞER DAHA DOĞRU BİR SONUCA ULAŞACAĞIMA EMİNİM.

TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Not : Konu başlığı (TB) tarafından forum kurallarına uygun hale getirilmiştir. Lütfen forum kurallarına uyalım.

Merhaba,
Eğer bahsettiğin hak sahipleri çalışanlar ise, alıntı yaptığın maddeleri değil, aşağıya alıntı yaptığım Gelir Vergisi kanununun Mükerrer 121. maddesi hükümlerini uygulaman gerekiyor.

Kod:
             Ücretlilerde vergi indirimi:   
             Mükerrer Madde 121 - (Değişik:9/4/2003-4842/15 md.)
             Gerçek ücretlerin vergilendirilmesinde, mükellefin kendisi, eşi ve çocukları ile ilgili eğitim, sağlık, gıda, giyim ve ikamet edilen konuta ait kira harcamalarının yıllık toplam tutarının; 
Bu maddede yer alan ücretlilerde vergi indirimi uygulamasında esas alınan tarife 2005 yılı harcamalarına uygulanmak üzere  20/12/2004 tarihli ve 2004/8295 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Eki Kararın 10 uncu maddesiyle aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.
3.300 Yeni Türk Lirasına kadar %8'i
6.600 Yeni Türk Lirasının 3.300 Yeni Türk Lirası için %8'i, aşan kısmı için %6'sı 
6.600 Yeni Türk Lirasından fazlasının, 6.600 Yeni Türk Lirası için %7'si, aşan kısmı için %4'ü.
             Ücretlinin ertesi yılda ödeyeceği gelir vergisinden mahsup edilir veya işverenler aracılığı ile kendisine nakden iade edilir. 
             Şu kadar ki; harcamaların Türkiye'de yapılması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınan belgelerle tevsik edilmesi ve bu belgelerin işverene verilmesi şarttır. Mahsup hakkı kazanılan tutarın hesaplanmasında dikkate alınan harcama tutarı, vergi matrahının toplamını geçemez. 
             Ücretlilerin harcama belgelerinin işverene ibrazı, beyanı ve verginin mahsup veya iadesine ilişkin süreleri tespit etmeye, iadeyi nakden veya mahsuben yaptırmaya, (…)  ve uygulamanın usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.
1- Buzdolabı,çamaşır Makinası v.s.
2- Kira kontratında özel bir şekil şartı bulunmamakta. Kırtasiyelerden temin edilecek kira kontratı kullanılabilir.
3-
Konuyla ilgili olarak, sitemizin ana sayfasında bugün yayımlanan ÜCRETLERDE VERGİ İNDİRİMİ başlıklı Sayın Levent GENÇYÜREK'in makalesini okuyabilirsin.
Ayrıca konu forumda daha önce tartışıldı Arama Motorunu kullanırsan yardımcı olacak bilgilere ulaşabilirsin.

Not : Lütfen forum kuralları gereğince mesajlarda büyük harf kullanmayınız.

bakanlar kurulu kararını unutmayın

sayın gülay bu konuda 85/10181 BKK no lu ve 18970 resmi gazete numaralı bakanlar kurulu kararının 2 maddesinin a bendini tekrar inceleseniz iyi olur. çünkü kanunda dayanıklı tüketim malları alımları dese de BKK bunu değiştirmiş ve yeniden düzenlemiş(kanunun kendisine verdiği yetkiye dayanarak)

saygılar sunarım..........

Merhaba Gülay Hanım
Sayın Zahiri'nin de bahsettiği üzere Bakanlar Kurulu kararıyla Dayanıklı Tüketim Malları, Vekalet Ücretleri, Yakacak ve Ulaşım Giderleri vergi iadesi kapsamından çıkartıldı. Aşağıda Vergi İadesi kapsamı dışında kalan harcamalarla ilgili benim hazırladığım bi liste sunuyorum. Hataları eksikleri daha sonra hep birlikte tartışabiliriz. İyi çalışmalar.

•Temizlik ürünleri harcamaları
•Dayanıklı tüketim malları harcamaları
•Elektrikli ev aletleri harcamaları
•Mobilya, manifatura ve dekorasyon ürünleri harcamaları
•Aydınlatma aletleri harcamaları
•Cam, zücaciye ve billuriye ürünleri harcamaları
•Kozmetik, parfümeri ve kişisel bakım ürünleri harcamaları
•Gaz ve petrol ürünleri harcamaları
•Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım, uçak bileti, nakliye ve yük taşıma harcamaları
•Ağaç ve orman ürünleri harcamaları
•İnşaat ve hırdavat malzemeleri harcamaları
•Metal, bakır, çelik eşya harcamaları
•Aksesuar ve süs eşyası harcamaları
•Altın, bilezik, sarrafiye ve ziynet eşyası harcamaları
•Plastik eşya harcamaları
•Elektrik, su tesisatı, sıhhi tesisat vb. harcamalar
•Elektrik, su, telefon, doğalgaz, yakacak vb. harcamalar
•Lojman ve konut harcamaları (aidat vb.)
•Alkollü içecekler ve tekel ürünleri harcamaları
•Konaklama, otel, motel, pansiyon vb. harcamalar
•Eğlence, gezi, kültürel ve sosyal faaliyet amaçlı harcamalar
•Sinema, tiyatro, konser vb. harcamalar
•Fotoğraf, film, kaset, CD vb. ürün harcamaları
•Yurtdışı eğitim ve öğretim harcamaları
•Oyuncak eşya harcamaları
•Kuaför, berber vb. harcamalar
•Evcil hayvanlara yapılan harcamalar
•Döner sermayeli kuruluşlar ile vakıf, dernek, birlik vb. kuruluşlara yapılan harcamalar
•Vekalet ve noter hizmetleri harcamaları
•Fotokopi harcamaları
•“Kurumlar Vergisi’nden Muaf” olan yerlerde yapılan harcamalar
•Her türlü bağış ve yardım

Selamlar,

Yardımcı oluğunuz için çok teşekkür ediyorum.

herkese iyi çalışmalar diliyorum.

gülay- bilgi paylaştıkça çoğalır...