Vergi İadesi (İndirimi) Hakkında

Öncelikle herkese selam ve saygılar,

Benim tereddüte düştüğüm bir konu var değerli arkadaşlar. Şirketimizde çalışan bir personelimiz bana bir Ft. getirdi Ft 3.100,00.-YTL tutarında personelimiz adına düzenlenmiş bir Ft. Bu Ft.nın 2.700,00.-YTL tutarındaki kısmı yemek bedeli, kalan kısmı ASKİ vakfına ait lokalin kira bedeli. Ft.yı kesen kurum ASKİ Sosyal Tesisleri Vakfı gibi bir yerdi tam olarak hatırlamıyorum. Ft.nın ne olduğunu sorduğumda oğluna burada sünnet düğünü yaptığını söyledi. Şimdi bu Ft. vergi indiriminde kullanılabilir mi? kullanılamaz mı ? yani abartılı Ft.veya fişleri kabul etmiyoruz ama bu açıklama makul geldi ama ben yine de tereddütteyim. Personelin mağdur olmasını da istemiyoruz ne yapmalıyız. İlginize şimdiden teşekkürler.

Ayrıca bu sosyal tesis vakfı yani buradan alınan belgeler Kamu Kurumlarından alnımış bir belge niteliği taşımaz değil mi ? (KDV.Mükellefi olduğunu belirteyim.)

Sayın Karagöz...
Düğün , ziyafet , iftar yemekleri vergi indiriminde kullanılamaz...
İkincisi...Kurumlar vergisi muafiyeti tanınan kurumlardan yapılan harcamalar vergi indirimine konu harcama olarak kabul edilmez...
Burada KDV mükellefiyeti değil kurumlar vergisi mükellefiyeti önem taşır...

Saygılarımla...

vergi indiriminden yararlanmak için kendisi,eşi veya çocuğu için yapılan,kullanılan şartı var.sünnette verilen gıdayı kendileriyle beraber misafirleri tüketiyor. indirimde kullanılamaz.