Vergi İadesine Konu Kira Harcamaları

biricik

Katkı Sunan Üye
hepinize merhaba,

Alomaliyenin ana sayfasında İstanbul'da vergi iadesinde gerçeğe uygun olmayan belgeler beyan edenlerin titizlikle incelenmesi ve engel olunması hakkında işverenleri uyarıcı yazılar tanzim edilmiş.

Benim sorum şöyle: Kira kontratları kırtasiyeden alınıp düzenlenebilen bir matbu evrak. Ve noter tasdiki zorunlu değil. Acaba gerçekte kendi evinde oturup ama kırtasiyeden aldığı belgeyi bir başka şahsa imzalatma durumu ne olacak. Sanki kiracı imiş gibi . acaba bunun tespitinde nasıl bir yol izlemeliyiz. Vergi iadesinde kira kontratı bulunan kişilerin tapuda kayıtlı gayrimenkullerinin bulunmadığına dair yazı mı istemeliyiz?

Böyle bir sahte belgeyi nasıl tespit edebiliriz?

Yorumlarınızı belirtirseniz memnun olurum.

teşekkürler

BiRiCiK

Arkadaşlar şu anda benim 2 mükellefime Çorum gelirler müdürlüğünden

vergi iadesine kira kontratosu tanzim eden ücretlilere ait form resmi yazı ile istenmektedir.

Dikkatinize!!!

Sn. Canbolat,
Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.

Peki Bu uygulama yurt çapında mı yapılıyor? O zaman vergi indirimi nedeniyle Mahsup edilecek vergi beyan eden herkesten istense bence bu durum ortadan kalkar. İşveren olarak önlem alırdık.
Bu durumda vergi dairesine bildirim yapmalı mıyız ? Çünkü işletmemize henüz böyle bir yazı ulaşmadı.

İlginize teşekkürler.

Yurt çapında yapılıp yapılmadığını bilemiyorum.

Şu anda halen yazılar gelmeye devam ediyor.

Tabiki vergi iade zarflarında mahsurlu gördüğünüz sahte olabileceğine kanaat getirdiğiniz veya yüksek kira yazarak fazla vergi iadesi almaya çalışanları engellemeniz gerekir.

sn. Canbolat,

İlginize çok teşekkür ediyorum.

İyi Bayramlar...

kirada güvenlik için kontrat ile birlikte ödeme makbuzlarını bankadan ödeniyorsa banka dekontları ile birlikte çalışandan talep etmek daha emin bir yol diye düşünüyorum, (şahsen ben öyle yapıyorum)