Vergi İncelemesinde Satışlara Ait Araçların Ogs Kontrolleri

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Vergi müfettişi satis faturalari satışlara ait nakliye yapan araçların plakaları ve sevk güzergahını talep etti
Ogs ve hgs kayıtlarından ilgili araçların o tarihlerde o istikametten gidip gitmediğini sorgulayacakmis
Boyle bir vergi incelemesi ilk defa görüyorum.
Bu sekilde sorgulama yapılabilir mi? Imkan varmidir? Ne kadar sağlıklı olur?
Kolay gelsin

müfettiş bey anlatılanlara ve belgelere inanmadığı kesin olmalı ki ve ispatlamak adına bu kadar derine dalmış anlaşılan
araçlar ogs li bir güzergahtan gitmediyse mobese kayıtlarını mı isteyecek.
yada polis & jandarma çevirme radar kontrol kayıtlarını mı isteyecek
bir seferinde aynı sokaktaki müşterisine yüklü miktar mal satan mükellefimle ilgili nakliye ft var mı dedi
dedim aynı sokaktayız zaten
nasıl sevk ettiniz dedim kendi personelimiz ile
dedi gelip kontrol edeceğim taşınabilir bir mesafede mi
dedim gelin buyrun çayımızı içersiniz
dediği ile kaldı ne geldi ne gitti.
anlatınlara inanmadıkları zaman aklımla dalgamı geçiyorsun gibisinden bu ve benzeri bilgi ve belge isteyebiliyor
kendilerine görev edinebiliyorlar..
ah birde tanıdıklardan gelen telefonlar olmasa o zaman görevlerini tam yerine getirip vergiden kaçınmaları gözden kaçınmayacaklar..

iyi çalışmalar

Vergi müfettişi satis faturalari satışlara ait nakliye yapan araçların plakaları ve sevk güzergahını talep etti
Ogs ve hgs kayıtlarından ilgili araçların o tarihlerde o istikametten gidip gitmediğini sorgulayacakmis
Kolay gelsin
Cinayetmi işlenmiş,araçlar o güzergahlardan ne zaman geçmiş kimle geçmiş.Yol çalışması vardı,güzergah değiştirdik burdan geçmek zorunda kaldık,deseniz ne diycekler.hangi yoldan gideceğimize onlar mı karar verecekler.Karayollarından da bilgimi isteyecekler. :) Siz ne istiyorsa verin,bırakın neyi sorgulayacaksa sorgulasın.
Millet trilyonları götürüyor bunlar 1000 liralık ogs'nin peşine düşmüş.Memurada birşey diyemiyoruz tabi,o da emir kulu.

Kolay gelsin
Firma araçları ile nakliye yapıyorsunuz anladığım kadarı ile. Aslında bu konu için yorum yazmayacaktım ama, yeni müfettiş olduğunu tahmin ediyorum. İstanbul'da da anadoluda da OGS/HGS kapsamında olmayan birçok alternatif yol var, en basit örneği Başakşehir E6 yokken gidilmiyormuydu biz tasarruf olsun diye oradan gidip geliyoruz deseniz ne yapacak acaba. Elinizde satış faturaları/ İrsaliyeler varken bu belgelerin sahteliğini iddaa etmek için bu tür kayıtlara başvurmak kanımca abesle iştigal. Komik buluyorum bu bakış açılarını. Geçmişte Kasa Defteri kontrolleri geliyor gözümün önüne akşam saat 6'da gelip kasa defterini görelim derlerdi bizde bilgisayarda tutardık, günlük işlemler tamamlanıp kasa tutunca kağıda dökerdik. İndirirdik defteri bir gün önceki var diye ceza yazmaya kalkarlardı, 5 dk müsaade yazdırıp getirelim der gönderir sadece devir yazar indirirdim, yapacakları birşey kalmazdı tüm işlemleri ertesi güne alırdım. Birgün sordular niye böyle yaptın diye, 24 saatte vergi kaçırdığımızı düşündünüz 5 dakikada bu yargınızı yok ettim dedim, hiçbirşey diyemeyip gittiler. Buda böyle. Denetim böyle birşey değil neyazıkki. İyi eğitim şart.