Vergi Levhalarının Kaldırılması Meclis Gündeminde!

  • Konbuyu başlatan İrem35
  • Başlangıç tarihi
İ

İrem35

Ziyaretçi
Kamu alacaklarını yeniden yapılandırma paketinin içerisine vergi levhası da giriyor. İşyerleri ile özdeşleşen vergi levhasını kaldırmak için milletvekilleri tarafından verilen önerge değerlendirmeye alındı. Vergi levhalarının kaldırılmasına yönelik söz konusu maddenin torba kanun tasarısına Plan ve Bütçe Komisyonu'nda eklenmesi planlanıyor.

Maliye kaynakları ise mükellef ile vatandaş arasında güven unsuru olarak kabul edilen vergi levhasının kaldırılmasının kayıt dışı ile mücadeleye sekte vuracağını düşünüyor. Tüketicinin alışveriş yaparken vergi levhası olan yerlerden gönül rahatlığıyla mal alabildiğini aktaran üst düzey bir yetkili, "Vergi levhasının kaldırılması halinde sistemin dengesi bozulacak. Herhangi bir alışveriş sonrasında fiş alan vatandaş aldığı faturayı vergi levhası ile de karşılaştırabiliyordu. Eğer verilen önerge yasalaşırsa tüketici belge düzenlense dahi hangi firmadan alışveriş yaptığını bilemeyeceği için karşılaştırma yapamayacak. Bu da işletmeleri kayıt dışı çalışmaya itebilir. Kanuna aykırı belge düzenlenmesinin yolunu açabilir." dedi.

Vergi levhası bulundurma veya asma zorunluluğuna uymayanlara 2010 yılı içerisinde 160 lira ceza kesiliyor. Vergi levhası bulundurma zorunluluğu Türkiye'de yaklaşık 22 yıldır uygulanıyor. Vergi levhası zorunluluğu ile düşük matrah veya zarar gösteren esnafın kamuoyu baskısı ile daha çok vergi ödemesi amaçlanıyor. Vergi Usul Kanunu uyarınca Gelir Vergisi mükellefleri ile sermaye şirketleri her yıl mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görülecek şekilde asmak zorunda.

Maliye Bakanlığı'nın 1991'de çıkardığı iç genelgeye göre bu levhanın asılmasının amacı, mükellefe ait bazı bilgilerin açıklanması suretiyle, vergilerin ödenmesinde kamuoyunun baskı ve desteğinden yararlanmak olarak açıklanıyor. Vergi levhasında mükellefin adı soyadı, unvanı, işyeri adresi, vergi numarası, vergi dairesi, vergi türü, takvim yılı, beyan edilen matrah, tahakkuk eden vergi ile tasdik eden makamın imzası ve mührü yer alıyor. Vergi levhalarının sabit işyerleri için 17,5x25 cm, taşıtlar için 8x12 cm ebatlarında olması gerekiyor.


Kaynak : Zaman
 

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,953
Konum
İSTANBUL
Ynt: Vergi Levhalarının Kaldırılması Meclis Gündeminde!

Bence de kalkmalı, gereksiz birşey.
 

Benzer konular

Üst