Vergi Mevzuatı Ve Uygulaması

betul77

Tanınmış Üye
Vergi Mevzuatı Ve Uygulaması ve Hukuk dersinden 3 gün kala sizce neleri tekrar edelim.Beni bu iki ders inanılmaz korkutuyor.Tavsiyeleri olan arkadaşlar varmı acaba?

Vergi Mevzuatı Ve Uygulaması ve Hukuk dersinden 3 gün kala sizce neleri tekrar edelim.Beni bu iki ders inanılmaz korkutuyor.Tavsiyeleri olan arkadaşlar varmı acaba?

VUK da Tebliğ lere ağırlık verdim. Ayrıca son 3 mart dönem de Gelir Vergisi hesaplatılmış, gib.gov.tr deki uygulamalara da baktım Deha nın kitabındaki uygulamara göz atıyorum. Uygulama sorusu+ birde tanım yakaladık mı geçeriz başka türlü çok zor Allah yardımcımız olsun.
Hukuk ve Vergi şansa çok ihtiyacımız var..
...

ben vergide uygulamalara pek bakamadım genelde sözel ağırlıklı çalıştım inşallah bildiğimiz yerlerden gelir sorular başka türlü zaten geçmemiz zor...

gelir vergisi bence martta gelir. işyeri kira konut kira ücret istisna tutarlarını iyi bilmek lazım. Böylece uygulama sorusu çözülebi,lir artı 2 tanede soruyu kesin yapömak lazım. arkadaşım son sınavda 2,5 sorusu doğruydu 55 vermişler.

Gelir vergisinden sadece uygulama sorusu soracaklarını, sözel sormayacaklarını tahmin ediyorum.

Hani 1. soruda 3 soru birden sözel soruyorlar ya son dönemlerde, orada da kesin AATUHK'dan bir soru çıkar. Tahminim Haciz başlığından..

KDV'den bunlardan birini bekliyorum;
- Teslim
- Vergiyi Doğuran Olayın Meydana Gelmesi
- İthalat İstisnası
- İthalatta Matrah
- Matraha Dahil Olan, Olmayan Unsurlar
- İndirilmeyecek KDV (En son 2009 Mart'ta sordular.)

KDV'den bunlardan birini bekliyorum;
- Teslim
- Vergiyi Doğuran Olayın Meydana Gelmesi
- İthalat İstisnası
- İthalatta Matrah
- Matraha Dahil Olan, Olmayan Unsurlar
- İndirilmeyecek KDV (En son 2009 Mart'ta sordular.)

çok haklısınız bunlar önemli konular

teslim,sayılan haller ve hizmet ve sayılan halleri bilmek te fayda diye düşünüyorum

ayrıca vuk tan bir soru kesin gelecektir 1.soruda sorulan tanımlar arasında

kanuni temsilcilerin sorumlugu görevi gibi bir soru gelebilir

amme alaklarındanda kısmen kesilelebilecek gelirler

Hizmet konusu Mart 2011'de sorulmuş. O konuyu sormazlar sanırım.

Vergi konulara tıkır tıkır yanıt verebiliyor musunuz? Aklımdan uçup gitmişler sanki, ama biraz ıkınınca geliyor sanki :ıslık:

Hizmet konusu Mart 2011'de sorulmuş. O konuyu sormazlar sanırım.

Vergi konulara tıkır tıkır yanıt verebiliyor musunuz? Aklımdan uçup gitmişler sanki, ama biraz ıkınınca geliyor sanki :ıslık:

teslim olsun farketmez.:)

insallah ters köşe olmayız

ismmmonun vergi bilgilendirme toplantısına da giden yokki neler üzerinde durmuşlar ögrensek

TESMER'in sitesinde Gelir Vergisi 2012 eğitim videosunu izlediniz mi peki?
3 defa izledim, bu hafta eklediler siteye. Bunun anlamı, "G.V. den soruyoruz" olsa gerek.

uygulama olarak soracaklar öyle.geçen aralıktaki gibi sorarlarsa yandık.oda gelir vergisi kapsamındaydı çünkü

Geçen Aralık sınav sorusu dediğin şu mu:

Birinci işverenden alınan ücret 30.000 TL,
-İkinci işverenden alınan ücret 15.000 TL,
-Üçüncü İşverenden alınan ücret 5.000 TL,
-İşyeri olarak kiraya verilen dükkan kirası (net) 17.600 TL,
-Mesken olarak kiraya verilen daire kirası 10.800 TL,
-Banka Mevduat Faizi 50.000 TL.

SORU 4: Müteahhit (A), arsa sahibi (B) şahsı ile 2010 yılında kat karşılığı anlaşarak büyüklükleri ve özellikleri
aynı olan 10 daireli bir bina inşaatına başlamıştır. Mevcut 250.000 TL nakit sermaye ve bankadan alınan
550.000 TL kredi tamamen harcanarak Aralık 2011’de bitirilen dairelerin maliyetleri ve satış fiyatları eşit
olup;
- bunlardan 4 daire arsa sahibine bırakılmış,
- 4 daire her biri 200.000 TL’den satılmış,
- elde kalan son 2 daireden biri işyeri olarak aktife kaydedilmiş ve diğeri konut olarak müteahhide
ayrılmıştır.
Satış ve tapu devri işlemleri yine Aralık 2011’de tamamlanmış (bunlara ve diğer işlere ait bütün giderler
toplamı 47.000 TL), faizi ile birlikte 650.000 TL’ye ulaşan banka kredisi de elde edilen hasılatlardan ödenerek
aynı ay içinde tamamen kapatılmıştır.
Başka bir faaliyeti ve gideri olmayan müteahhidin 2011 yılı vergiye tabi dönem kazancını/zararını
hesaplayınız (binaların kullanım ömrü 50 yıldır), yasal gerekçelerini kısaca belirtiniz.

SORU 4: Müteahhit (A), arsa sahibi (B) şahsı ile 2010 yılında kat karşılığı anlaşarak büyüklükleri ve özellikleri aynı olan 10 daireli bir bina inşaatına başlamıştır. Mevcut 250.000 TL nakit sermaye ve bankadan alınan
550.000 TL kredi tamamen harcanarak Aralık 2011’de bitirilen dairelerin maliyetleri ve satış fiyatları eşit
olup;
- bunlardan 4 daire arsa sahibine bırakılmış,
- 4 daire her biri 200.000 TL’den satılmış,
- elde kalan son 2 daireden biri işyeri olarak aktife kaydedilmiş ve diğeri konut olarak müteahhide
ayrılmıştır.
Satış ve tapu devri işlemleri yine Aralık 2011’de tamamlanmış (bunlara ve diğer işlere ait bütün giderler
toplamı 47.000 TL), faizi ile birlikte 650.000 TL’ye ulaşan banka kredisi de elde edilen hasılatlardan ödenerek
aynı ay içinde tamamen kapatılmıştır.
Başka bir faaliyeti ve gideri olmayan müteahhidin 2011 yılı vergiye tabi dönem kazancını/zararını
hesaplayınız (binaların kullanım ömrü 50 yıldır), yasal gerekçelerini kısaca belirtiniz.

Evet işte bu soru..

Son düzenleme:
Pardon, sınavlar karıştı :)
Aynen öyle, ama sanmıyorum bu şekilde sorulsun. TESMER in sitesine o videonun eklenmesinin bence tek bir anlamı var. İçeriğinde de soru örnekleri bu şekilde değildi.

Evet.
Kimsenin ilgisini çekmemiş mi yahu o video? Ben oturdum nerden baksanız 8 saatimi geçirdim karşısında.
Toplam 2 saatlik, 2 parça halinde video. YMM Murat Yıldız anlatıyor.