fonradar

Vergi Mükellefi Olmakla Sigortalı Olunmuyor, Bağ-Kur?a Kayıt Şart!

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Vergi mükellefi olmakla sigortalı olunmuyor, Bağ-Kur?a kayıt şart!

> N.Ö.
1965 doğumluyum, 1996 yılında şirket ortağı olarak çalışmaya başladım, ancak Bağ-Kur?a kayıt yaptırmadım. 2000 yılında ilk defa Bağ-Kur?lu oldum. Geriye dönük geçen 4 yıl için borçlanma yapabilir miyim, buna göre ne zaman emekli olabilirim? Bir de 300 TL?den daha az prim ödeme imkanım var mı, ne kadar maaş alırım?

CEVAP: Bağ-Kur?da geriye dönük borçlanma yapamazsınız. Ayrıca şirket kurmanız, sigortalı olmanız manasına gelmiyor. Bağ-Kur?a kayıt yapmadığınız için maalesef yapılacak bir şey yoktur. 2000 yılındaki girişinize göre emekliliğiniz hesaplanır.
Prim meselesine gelince, Bağ-Kur?da basamak kalktı. 666 ile 4329 TL arasında seçeceğiniz bir rakamdan prim ödeyebilirsiniz. 666 TL?den öderseniz 666 x%33.5 = 223.11 TL en düşük ödeme.
Maaş ise gün sayısı ve ödediğiniz prim rakamına göre değişiyor. Size söylenen rakam doğru olabilir. Emekli olacağınız vakit ancak maaşınız netleşir. Örneğin yeni düzenlemelerle SSK?da emeklilik maaşları birden iki katına çıktı!
09.09.1999 tarihinden sonra Bağ-Kur?lu olduğunuz için 58 yaş ve toplam 9000 gün primle emekli olabilirsiniz. Veya 60 yaş ve 5400 günle ?yaştan? da emekli olabilirsiniz.

Lütfü Köksal