Vergi Mükellefi Olmayan Kişilere Kesilen Serbest Meslek Makb

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
577
Vergi mükellefi olmayan kişilere kesilen serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisi yapılacak mı? Aşağıdaki örneklerde nasıl bir uygulama yapılacak.
- Bir mali müşavir vergi mükellefi olmayan şahıstan danışmanlık ücreti olarak 200 YTl alırsa G.V. kesintisi yapılacak mı?
- Doktor Vergi mükellefi olan bir şahsa serbest meslek makbuzu keserse ...?
- Avukat Vergi mükellefi olmayana s.meslek makbuzu keserse ...?
- Mimarlar ve jeoloji mühendisleri vergi mükellefi olanlara veya olmayanlara serbest meslek makbuzu keserlerse G.V.kesintisi yapılacak mıdır.? Bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Hayırlı Günler Dilerim.
 
Üyelik
15 Haz 2005
Mesajlar
21
Sayın Özbek
Vergi mükellefi olmayan kişilerin yaptığı serbest meslek ödemeleri için serbest meslek erbaının stopaj kesintisi yapmasına gerek yoktur.
Direkt ücret + kdv = tahsil edilen
şeklinde s meslek makbuzunu düzenlyebilirsiniz.
Saygılarımla,
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
Sayın Özbek,

Sayın İrken'e katılıyorum bir ilave yapmak istiyorum.

"Vergi Mükellefi Olmayanlar" yerine G.V.K.nun 94.maddesinin birinci fıkrası dışında kalanlar tevkifat yapmayacaklar desek daha doğru olacaktır.
 
Üyelik
9 Eyl 2005
Mesajlar
4
serbest meslek makbuzu hk.

vatandaş vergi mükellefidir
ancak söylemiyor
bu durumda ne olacak
 
Üst