fonradar

Vergi Mükellefi Olmayan Kişinin Bağkurlu Olması Hk.

Bfs

Arkadaşlar merhaba,

Dün akşam babamın arkadaşları ile otururken laf lafı açtı ve birisinden inciler dökülmeye başladı..

Durum şöyle,

Vatandaş 1964 doğumlu..

01/11/1982 tarihinde vatandaş dükkan açıyor ve bağkurlu oluyor..1 yıl vergi mükellefi oluyor sonrasında firmasını kapatıyor ancak bağkuru vergi mükellefiyeti olmamasına rağmen 14 yıl daha ödeniyor..

Kişi afta benim bağkur borcum var deyip hemde emekli olma umuduyla af talebinde buluyor 71 bin tl olan borcu 24 bin liraya düşüyor..

Tam yapılandırma yaptıracak hemde emekli olacak ya memurun birisi senin vergi mükellefiyetin olmadığı dönemdeki 14 yıllık ödemen geçersiz diyor adam kızıyor kimseye sormadan bu işi noktalıyor..Ne yapılandırıyor ne de sonrasında araştırma yapıyor..

Ve bu kişinin bağkur kaydı hala var..

Şimdi bu adama yol gösterebilmem adına emekli olabilmesi adına yapılabilecek tüm bilgi paylaşımlarını benimle paylaşırsanız 1 aileyi gerçekten çok mutlu edersiniz..

Açtığı dükkanın tabi olduğu mesleki oda veya Esnaf ve Sanatkarlar Odasına gidin ve vergi mükellefiyetliğinin başlangıcından itibaren kaydını açtırın.
Ondan sonra vergi mükellefiyetliğinin kapandığı tarih itibari ile odada kapanışını yapmayın ve bugüne kadar devam ettirin, yada kapanmasını istediğiniz tarihe kadar gelsin ve bir dilekçe yazarak kapanmasını isteyin.Bunun için odadaki kişilere bir takım hediyeler de takdim etmek zorunda kalabilirsiniz ama.Amacınıza ulaşmanın en makul yolu gibi gözüküyor.
Esnaf odalarında dilekçe ile kapanış yapabilirler, bunu kullanarak hareket edin, kayıtların eski olduğunu evrakların elimizde olmadığını vs. söyleyerek işlem yaptırmaya çalışın.Şansınızı deneyin.
Sonrasında da bağkura giderek esnaf odası kaydı ile işlemlerinizi yaptırın.

Keşke yapılandırma ile ödemesini yapsa imiş. Daha sonra vd kapanış sonrası için isteğe bağlıya sayılması yönünde dilekçe verirdi.

Bende aynısını dedim.Keşke yapılandırmayı yapıp birilerine danışsaydın dedim.

Peki arkadaşlar..Ben bu adama sen git sigortaya müraacat et Bağkurunun durdurulmasını talep et diyeyim mi?

Ben aslında onu yarın sigortaya göndereyim ve 14 yıl ödenmiş ve geri kalan sürelerinin isteğe bağlı sigorta kapsamında ele alınması için başvuru yapsam ne olur diye sordurayım mı?

İsteğe bağlıyı da kabul etmezler.İsteğe bağlı içinde dilekçe verilip açılış yapılmalıydı derler.

Primleri ödemiş olsaydı olurdu. İlk başı isteğe bağlı saysalar bile 3 ay (yanlış hatırlamıyor isem) ödeme yapılmayınca en son ödeme yapılan ay kapatılıyor.Dolayısı ile isteğe bağlı olarak kabul ettirmesi güç.