fonradar

Vergi Mükellefi Olmayan Şahıstan Araç Kiralama

bir limited şirketin vergi mükellefi olmayan bir şahıstan şirket işlerinde kullanmak üzere arac kiralaması halınde bunu kdv 2 beyannamesinde ve muhtasar beyannamesinde göstermek zorunda oldugunu biliyorum.Bu işlem nasıl olacak şirket gider pusulasımı duzenlemek zorunda, ayrıca beyannamelerde ne şekilde gösteriliyor? Kdv 2 beyannamesinde gösterillen kdv aynı ayın kdv 1 beyannamesinde indirim konusu yapılabiliyor bunu nasıl göstereceğiz kdv 1 beyannamesinde? bir örnekle kayıt örneğini gösterebilirmisiniz?
örneğin 200 ytl net değerle kiralanmıs bir arac kdv 2 beyannamesinde ve muhtasarda nasıl gösterilecek ve kdv2 beyannamesinde ödenen kdv nasıl kdv 1 beyannamesinde indirim konusu yapılacak?(indirelecek kdv bölümünemi eklenecek)
birde kayıt örneği gösterirseniz çok sevinirim.
----------------/---------------------
760............?
360 kdv....................?
360 stopaj................?
100..........................200
---------------/-----------------------
gibi kayıt nasıl yapılacak ?

Ynt: Vergi Mükellefi Olmayan Şahıstan Araç Kiralama

STOPAJ ORANLARI

-Esnaf Muaflığından Yararlananlara Mal ve Hizmet Alımları
Karşılığında Yapılan Ödemelerden;
a) Havlu, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri,
örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve her nevi
turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça,
yapma çiçek ve benzeri emtia bedelleri veya bu
emtianın imalinde ödenen hizmet bedelleri üzerinden % 2
b) Hurda mal alımları için % 2
c) Diğer mal alımları için % 5
d) Diğer hizmet alımları ((a), (b) ve (c) alt bentleri
hariç olmak üzere mal ve hizmet bedelinin ayrılamaması
hali de bu kapsamdadır) için % 10

Değerli arkadaşım yukardaki görmüş olduğun gibi sizin konuya giren stopaj oranı ve sizin araç kiralamadan dolayı d maddesi daha uygundur.
Bu arada sizi yanıtmak istemiyorum ama muhtasar ile ödeme yapıldğında 2 nolu kdv gerek olmadığını düşünüyorum.

Gider Pusulası Kesilince. ( Muhtasar )
760 İLGİLİ GİDER 222
360 STOPAJ % 10 22
100 KASA 200

Bu gmsi dir. Stopaj oranı %20 dir.

G.M.S.İ. ve burasını atladım %20 Stopaj olması büyük ihtimal

Soruya Ahmet Kızıl Hocamın Cevabı

Kiralarda stopaj %20 dir. Ayrıca burada sorumlu sifatıyla %18 KDV ödenmesi gerekmektedir. Gider pusulası düzenlenecektir.
Normal olarak gider pusulasında KDV yer almaz. Ancak vergiş mükellefi olmayan tüketicilerin mal iadelerinde gider pusulasında KDV belirtilir.
Katma Değer Vergisi Kanununun 29 ve 34. maddeleri gereğince,
mükellefler yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma
değer vergisinden, faaliyetlerine ilişkin olarak yüklendikleri katma değer vergisini indirebilmektedirler.
Buna göre, aynı Kanunun 9. maddesi gereğince sorumlu sıfatıyla ödenen katma değer vergisinin, 2 no.lu katma değer vergisi beyannamelerine dayanılarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
Sorumlu sıfatıyla beyanın hiç yapılmadığının veya eksik yapıldığının tespiti üzerine bu vergilerin ikmalen veya re'sen tarhedilmesi halinde de tarhedilen vergi aslı indirim konusu yapılabilecektir.
İndirim, ikmalen veya re'sen tarhedilen vergi aslının vergi dairesine ödenmesi ve ödemenin gerçekleştiği takvim yılı aşılmaması şartıyla
kanuni defterlere kaydedildiği dönemde, I numaralı katma değer vergisi beyannamesi ile yapılacaktır.
________ ________
760 100
191 18
360 38
360.01 Öd.KDV 18
360.02 Öd.GV 20
100 80
________ __________
KDV ni sorumlu sifatıyla 2 nolu KDV beyannamesinde belirtip ödeyeceksiniz ve 1 nolu KDV beyannamesinde bu döneme ait ind.KDV ye ilave edip indirim konusu yapacaksınız.
Ayrıca bu işlem için, bana kalırsa daha doğru bir yöntem olarakiçin gider pusulası düzenlemeyip, o kişi ile bir kira sözleşme düzenlenmesidir. Bu sözleşmeye istinaden %20 stopaj yapabilirsiniz. Ve muhasebeleştirebilirsiniz. Ödemeler için kira makbuzu düzenlersiniz.
Selam ve sevgiler

AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 11/14/2008 2:05:43 PM]

Gider pusulasında KDV yer almayacak. Sadece stopaj yer alacak. Net 100 YTL ödenecek ise brütü 125 YTL olur. KDV ni sorunlu sifatıyla siz 2 nolu KDV beyannamesi ile ödeyecek ve 1 nolu KDV beyannamesi ile indirime tabi tutacaksınız. KDV brüt rakam üzerinden hesaplanacak
______ _______
760 125.00
191 22.50
360 25.00
360 22.50
100 100.00
______ ______

Bakın önemli bir nokta bu işlemin sağlığı açısından gerekli olan mutlaka sözleşme yapılmasıdır.
Gider pusulası isteğe bağlıdır. Olursa zararı olmaz.

merak ettiğimden soruyorum arkadaşlar yanlışım varsa düzeltin lütfen. şimdi kdv kanunu 30 nolu tebliğe göre sanırım tevkifat yapılıp beyan edilecek buraya kadar doğru anladım sanırım benim merak ettiğim işletme büro kiralıyor işyeri vb... bunlarda sadece stopaj uygulaması yapıyoruz. vergi mükellefi olmayanlardan bu tip kiralamalardan da kdv doğmuyor mu peki 30 nolu tebliğde şöyle diyor :

"1. Kiralama İşlemlerinde Sorumluluk Uygulaması :

Katma Değer Vergisi Kanununun; 1. maddesinin 3/f bendinde, Gelir Vergisi Kanununun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi işlemlerinin, verginin konusuna girdiği hüküm altına alınmıştır. Buna göre, söz konusu mal ve hakların kiraya verilmesi işlemi, ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde verilen bir hizmet olmasa da dahi katma değer vergisine tabi olacaktır.

Bu kiralama işlemleri ile ilgili katma değer vergisi;

a) Kiraya verenin başka faaliyetleri nedeniyle gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetinin bulunmaması,

b) Kiralayanın gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olması,

Şartlarının birlikte varolması halinde, kiralayan tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilecektir. Bu kapsamdaki kiralamalarda kiraya verenler tarafından beyanname verilmeyeceği tabiidir.

Kiraya verenlerin başka faaliyetleri dolayısıyla gerçek usulde katma değer vergisi mükellefi olmaları halinde, sorumluluk uygulaması söz konusu olmayacak, kiraya verenler, kiralama faaliyetleri ile ilgili katma değer vergisinin diğer faaliyetleri ile birlikte genel esaslara göre beyan edeceklerdir."

şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Konut kiraları kdv den istisnadır.

Merhaba

Şahıstan şirket için araç kiralanmasında sskdv için gerekli iki şart aranıyor.

Benim araştırdığım konu ise şahıstan sigorta acentası (A Tipi) bir ltd. şti. araç kiralarsa durumun ne olacağı? Sigorta acentası KDV mükellefi değil, şahıs da öyle.

Bunun yanı sıra sözleşmenin noterde yapılması şart mı? Sözleşmeye ilişkin damga vergisinin ödenmiş olması yeterli midir?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

SMMM
D.ALP