fonradar

Vergi mükellefi olmayan şahıstan araç kiralama..

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar mrh...Benim sorum bir a.ş işlerinde kullanmak üzere vergi mük.olmayan şahıstan araç kiralamak istiyor.Bunun vergisel boyutu ve yapacağım işlemler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Şirket olarak gider pusulası düzenleyeceğimizi biliyorum.Bunda kdv ve stopaj olacak dimi...Yani sorumlu sıfatıyla 2 nolu beyannamede ödeyip 1 nolu beyannamedenmi düşeceğim..Bilgim var ama tam değil.muhasebe kayıtları ile ve yapacaklarım konusunda bana yardımcı olacak bilgi sahibi arkadaşlar mevcuttur sanıyorum.Birde sözleşme yapmam gerekir mi?

Ynt: Vergi mükellefi olmayan şahıstan araç kiralama..

1-Önce sözleşme yapılmalı.
2-Sorumlu sıfatıyla kdv stopajı yapılmalı
3-GMSİ stopajı yapılmalıdır.
4-Gider pusulasına gerek yoktur.

Merhaba ;

Diğer bir başlık

ve her ne kadar gider makbuzu düzenlenmeli ya da düzenlenmemeli düşünceleri var ise de aşağıdaki özelgeye göre de hareket edilebilir.

( Özelgenin kısaltılmış halidir )

İlgili Kanun : Gelir Vergisi Kanunu

İlgili Madde : G.V.K. Md.94,40 V.U.K. Md.232

İlgili Birim : Gelir ve Kurumlar Vergileri Müdürlüğü

Özelge Tarihi : 25.07.2007

Özelge Sayısı : 176200-ÖZ/531-6357

Özelge Konusu : Şirketin, vergi mükellefi olmayan şahıstan araç kiralaması durumunda yapılan ödemelerin tamamı üzerinden tevkifat yapılacağı, bu araca ilişkin şirkete ait giderlerin kazancın tespitinde indirim konusu yapılabileceği ve şirket tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerektiği hakkında

Özelge Özeti : İlgide kayıtlı dilekçenizde; şirketinizin şahıslardan ve şirketlerden araba kiralayarak İzmir PTT Başmüdürlüğü?nün posta taşımacılık hizmetleri ve dağıtıcı servis işini yaptığını, şahıstan şöförü ile birlikte araç kiralamalarında yakıt giderlerinin şirketinize; bakım, şoför, ssk, bağ-kur, kasko vs. giderlerinin kiraya verene ait olduğunu belirterek, sözkonusu kiralamalarda uygulanacak stopaj oranı ve düzenlenecek olan belgeler hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

Yukarıda yer alan hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; şirketinizin vergi mükellefi olmayan şahıstan kiralayacağı, herhangi bir ticari işletmeye dahil olmayan taşıt için yapacağı ödemelerin tamamı üzerinden (nakden veya hesaben) ödemenin yapıldığı sırada 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94/5-a maddesine istinaden %20 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması gerekmekte olup, şirketiniz tarafından kiralama yoluyla edinilen araçlara ilişkin şirketinize ait olan giderlerin Gelir Vergisi Kanununun 40/5 maddesine göre kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.
Ayrıca aracı kiraya verenin vergi mükellefi olması halinde, aldığı kira bedeli için şirketiniz adına fatura düzenlenmesi,
-Aracı kiraya verenin vergi mükellefi olmaması halinde ise, şirketiniz tarafından gider pusulası düzenlenmesi gerekmektedir.
Bilgi edinilmesini rica ederim

Arkadaşlar ben olaya vakıf oldum ama uygulama ayağım eksik şimdi 2 nolu bey.beyan edip 1.nolu bey.indirim konusu yapacağım.Ve %20 stopaj ödeyeceğim ama evrak kısmı nasıl olacak kdv ve stopajı gider pusulasındamı göstereceğim...gider pusulası örneğinde kdv kısmı yok...evrak ayağında takıldım kaldım...

Merhaba ;

Vakıf oldum diyorsunuz gerçi ama diğer başlıkta da konu gayet açık anlatılmış.

Düzenlenecek gider makbuzunun örneği de yapılmış, 2 nolu da beyan edeceğiniz KDV nin 1 nolu da indirim konusu yapılacağı da yazılı .

Başka ?

NEŞE79 ' Alıntı:
Arkadaşlar ben olaya vakıf oldum ama uygulama ayağım eksik şimdi 2 nolu bey.beyan edip 1.nolu bey.indirim konusu yapacağım.Ve %20 stopaj ödeyeceğim ama evrak kısmı nasıl olacak kdv ve stopajı gider pusulasındamı göstereceğim...gider pusulası örneğinde kdv kısmı yok...evrak ayağında takıldım kaldım...
Gider pusulasından gösteriliş şekli

x ayı araç kirası: 1.000,00 tl
kdv % 18: 180,00 tl
toplam : 1.180,00 tl

g.v. stopajı: 200,00 tl.
kdv tevkifatı: 180,00 tl.
ödenecek tutar. 800,00 tl.

yevmiye kaydı

760/770 1.000,00
191 180,00
100 800,00
360 Kdv 180,00