Vergi Mükellefin Şahsın Şirkete Kiraladğı Araç

Üyelik
16 Eki 2006
Mesajlar
451
Konum
izmir
merhaba serbest meslek defterine tabi bir mükellef aynı zamanda ortağı olduğu şirkete şahsı adına olan hususi aracı şirketin işlerinde kullanmak üzere kiraya verdi..eğer şahıs vergi mükellefi olmasaydı şirket stopaj ve 2 nolu kdv beyanında bulanacaktı..şahıs vergi mükellefi ve araç şahsın vergi mükellefiyet işinde demirbaşlarda kayıtlı değil....bu durumda şahıs kiralık araç için şirkete kiralama için s.meslek makbuzu ile kdv li makbuzmu kesecek yoksa şirket yine stopaj ve 2 nolu kdv ile bildirmeye devammı etmeli..nasıl bir yol izlemem gerekiyor..teşekürler..
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,536
Konum
İSTANBUL
Sayın neslisah

**serbest meslek defterine tabi bir mükellef aynı zamanda ortağı olduğu şirkete şahsı adına olan hususi aracı şirketin işlerinde kullanmak üzere kiraya verdi..eğer şahıs vergi mükellefi olmasaydı şirket stopaj ve 2 nolu kdv beyanında bulanacaktı..

--Doğru

**şahıs vergi mükellefi ve araç şahsın vergi mükellefiyet işinde demirbaşlarda kayıtlı değil ise


--bu durumda şahıs kiralık araç için şirkete kiralama için stopaj ve 2 nolu kdv ile bildirmeye devam etmeli
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,486
Konum
istanbul
bu durumda ferhat abi, kazancına gmsi olarak ekleyecek....

ancak benim bu kiralamalarda kafama takılan ....bu durumlarda mükellefiyet gerektireceği....ancak görüyorum bir çok kişi yıllarca bu durumda devam ediyor...
 
Üyelik
16 Eki 2006
Mesajlar
451
Konum
izmir
cevpalr için teşekkür ederim...stopaja ve 2 nolu kdv devam edersek bundan vergi kesintisi oluyor.. bunu şahsın mükellefiyetinden dolayı yıllık gelir vergisi beyannamesinde gmsi kısmında gösterip şirketin ödediği stopajı indirim yapacağız..söz konusu gmsi araç olduğuna göre konut ve işyeri için uygulanan istisnalar olmayacğı için kira tutarı ne kadar ise bunu göstereceğiz...doğrumu anladım acaba..birde şirketin ödediği 2 nolu kdv nin bu şahısla alakası nerde olabilir burada veya hiç bir alakası olmuyor mu.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,293
Konum
Manisa
Eğer şahsın kiraladığı araç bir ise stopaj+2 nolu kdv olmalı ancak birden fazla aracını veya bir aracı belli zamanlarda birden fazla mük. kiralama oluyor ise artık iş ticari kazanca girer.
 
Üst