fonradar

Vergi Mükellefiyetinde Bir Alt Sınır Var m ı ? Mükellef Olmadan Vergi Verilebilir mi ?

Herkese merhaba,

Tüm yasaları, genelgeleri ve Danıştay içtihatlarını okudum ama şu konu ile ilgili hiçbirşey bulamadım. Örnekleyerek soracağım ...

Örnek 1: Pul koleksiyoneriyim ve şahsıma ait; damgalı ve damgasız pulları, mücbir sebeplerle satmak istiyorum. Bu mücbir sebepler şunlar: damgasız pulların zamklarının sararması, sarı leke bulaşması, bombe yapması ve damgalı pulların ise, yığın ve/veya 100'lük balyalar halinde alındıktan sonra, aralarından seçtiğim iyi damgaların haricinde kalan aynı pulların ihtiyaç fazlası haline gelmesi...

Koleksiyonerlik süreklilik arzeder ve her sene enaz 5-6 defa defterlerin elden geçirilmesi gerekmektedir. İklim şartlarına bağlı olarak daha fazla da olabilir. Her ay düzenli olarak satış yaptığımda

Örnek 2: Ev kadını, heray mutfak masrafını ve çocuğunun servis parasını çıkarmak için muharrik güç kullanarak ürettiği salça, mantı, sabun bezi v.s ürünleri internet üzerinden satmak istiyor.

1- İnternet üzerinden aylık satış miktarı 200-300 lira olabilir dersek... Bu yapılan süreklilik ve miktar kriterleri oluştuğu için ticaret olsa dahi eğer vergi mükellefi olunursa zarara uğranılacak her iki örnekte de. Hem Bağkur, hem muhabe ücreti gibi giderler sebepsiz fakirleşmeye neden olmayacak mı? Amaç kazanç üzerinden vargi almaksa, vatandaş ekstra gider sahibi olmuş olacak...

2- 1. maddeden itibarla, Vergi mükellefi olmadan vergi ödemenin yolu var mı, var ise nedir?

3- 1. ve 2. maddeden itibarla; Gelir Vergisi Mükellefi olma sınırı var mı?

Kısacası vatandaş, heray düzenli olarak şahsına ait veya evine alıp ''atık'' olarak ortaya çıkacak her türlü emtiayı vergi mükellefi olmadan ama vergisini ödeyerek (stopaj gibi) satamayacak mıdır? ( ebay.com'da biriktirdiği yumurta viollerini satan dahi olduğunu düşünürsek Türkiye zulum ediyor gibi geliyor vatandaşa)

Maşallah daha biz "Tüm yasaları, genelgeleri ve Danıştay içtihatlarını" okuyamadık bunca senedir. Vergiciliğe yaptığınız bu hızlı giriş için sizi tebrik ederim.