fonradar

Vergi Ödemesi İçin Muhasebeciye Çıkarılan Havaleler

mali müşavirliğimize vergi ödemelerimizi yapması için banka hs.göndermiş olduğumuz mali müşavirlik ücreti hariç meblağları hangi hesapta izleyebilirim İş avansları olabilirmi???

Ynt: vergi ödemesi için muhasebeciye çıkarılan havaleler

Mali müşavirlerin mükellef adına ödeyecek vergi tahsil etmesi ve ödemesi yasaktır.Gerçi ödemiyorda değiliz.En doğrusu bu tip havaleleri yapmamaktır.
1- Yapılan havaleler nakit çekim gibi işlenebilir.
2- Örneğin 336 hesabının altında SMMM hesabı açılır,havalelerinizde 336 hesabı borçlanır.Vergi ödeme kayıtlarınızda ise vergiler 336'dan çıkar.Böylelikle 336 da kapanır.
3- Aslında müşavirinizin bunu kabul etmemesi lazım,illa ödemeleri kendisi yapacaksa parayı elden ulaştırın.
4- Son öneri havaleleri internet bankacılığı ile yapıyorsanız,kendisine parayı gönderecek yerde neden ödemeyi direkt kendiniz yapmıyorsunuz.Hem eft masrafından kurtulursunuz hem de kendi ödemenizi kendiniz takip eder müşavirinizi de bu yükten kurtarırsınız.

Ayrıca ödenen vergilerin makbuzlarını istiyormusunuz? Ya para alındı yendi.Batan mükelleflerin çoğu böyle batıyor maalesef :)

mali müşaviriniz bu havaleleri alarak disiplin suçu işlemiş, ruhsatını kaybedebilir.

Bu paraya ödenmeyen aidatlara karşılık el koyun hatta aklıma ne geldi madem şifreyle mali müşavirler beyanneme şini yapıyor vergileri ödeme işini de yapsınlar bu yasalaşsın mükellef vergi ödemesini malimüşavire vermek zorunda olsun ki şifreyle ödeme yapsın mali müşavir ve şart koysunlar mali müşavir bu ödemeyi yaparken eğer ödenmemiş aidat borcu varsa bu ücrete el koyabilir diye.Ne güzel çözüm ama

twolf ' Alıntı:
Mali müşavirlerin mükellef adına ödeyecek vergi tahsil etmesi ve ödemesi yasaktır.Gerçi ödemiyorda değiliz.En doğrusu bu tip havaleleri yapmamaktır.
1- Yapılan havaleler nakit çekim gibi işlenebilir.
2- Örneğin 336 hesabının altında SMMM hesabı açılır,havalelerinizde 336 hesabı borçlanır.Vergi ödeme kayıtlarınızda ise vergiler 336'dan çıkar.Böylelikle 336 da kapanır.
3- Aslında müşavirinizin bunu kabul etmemesi lazım,illa ödemeleri kendisi yapacaksa parayı elden ulaştırın.
4- Son öneri havaleleri internet bankacılığı ile yapıyorsanız,kendisine parayı gönderecek yerde neden ödemeyi direkt kendiniz yapmıyorsunuz.Hem eft masrafından kurtulursunuz hem de kendi ödemenizi kendiniz takip eder müşavirinizi de bu yükten kurtarırsınız.

Ayrıca ödenen vergilerin makbuzlarını istiyormusunuz? Ya para alındı yendi.Batan mükelleflerin çoğu böyle batıyor maalesef :)

sn.twolf 2.maddenizde bişey dikkatimi çekti. 336 hesap sanki ilk borç çalışıyomuş gibi geldi bana.. 336 hesap yerine 136 açılsa daha iyi olmaz mı?
pasif karakterli hesaplara borç kaydı yapılmaz ilk kayıtta.

Çüknü bizdede bir kooperatif var. Banka hesabından mali müşavirin banka hesabına ödeme yapılıyo.. 136/102 kaydı yapıyoruz.. vergi ödenincede 360/136 yapıyoruz..

Neredeyse tüm müşavirler ödemeleri yapıyor vergi sgk taksitlendirme vs bunun cezası olmasına rağmen bu şekil davranmak çok manasız...

o paraları alıp mükellefin vergisini ödeyenler hiç boşuna bu meslekle ilgili şikayette bulunmasınlar ve kendilerine mali müşavir demesinler onlar patron yalakası insanlardan başka bir şey değildir ve bu kafayla da olamazlar asla kimseninde gücüne gitmesin dost acı söyler bunlar hakikat.

Sayın tanca,siz özel sektörde çalışıyodunuz değil mi..Bildiğim kadarıyla bağımsız değilsiniz ..Bağımsız çalışmaya başlayın,ondan sonra konuşalım..Oturduğunuz yerden atıp tutmak çok kolay..Ayrıca "yalaka" lafınız oldukça ağır.Siz,şirket çalışanısınız ve geçmişte sorduğunuz soruları,işvereninizin uygulamalardaki (bizlerle paylaştığınız) sizden isteklerini şöyle bir gözümün önüne getiriyorum da; sonuçta ne yaptığınızı,patronunuzun istediklerini nasıl sonuçlandırdığınızı bilmiyoruz ama tahminimce yine patronunuzun istediği gibi sonuçlanıyordur...Şimdi burada kim yalaka,kim değil...Oturun karar verin..Darılmaca gücenmece yok,dost acı söyler :)

Sayın tanca,siz özel sektörde çalışıyodunuz değil mi..Bildiğim kadarıyla bağımsız değilsiniz ..Bağımsız çalışmaya başlayın,ondan sonra konuşalım..Oturduğunuz yerden atıp tutmak çok kolay..Ayrıca "yalaka" lafınız oldukça ağır.Siz,şirket çalışanısınız ve geçmişte sorduğunuz soruları,işvereninizin uygulamalardaki (bizlerle paylaştığınız) sizden isteklerini şöyle bir gözümün önüne getiriyorum da; sonuçta ne yaptığınızı,patronunuzun istediklerini nasıl sonuçlandırdığınızı bilmiyoruz ama tahminimce yine patronunuzun istediği gibi sonuçlanıyordur...Şimdi burada kim yalaka,kim değil...Oturun karar verin..Darılmaca gücenmece yok,dost acı söyler :)

niyetimiz kimseyi kırmak değildir
şurdakini buraya koymak değildir
arada bir zülf-i yare dokunduk
tam yerine rast geldi manzara koyduk

DARILMAM ben dostum ve daima hak hukuk adaletten yana oldum ve vicdanıma göre hareket ettim hiç bir zaman yanlışa taraf olmadım çok şükür :) ve ben çok açık sözlüyümdür kimseden de çekincem yoktur ama kıytırık bir smmm nin nasıl tavır koyup kimsenin ödemesini kabul etmediğine şahit olduğum gibi sahte dekont basıp yatırmış gibi gösterenlerede şahit oldum zaten kükellefin yarı dosyasını bürosunda bulunduran muhasebe bürosunun ıvır zıvır işler için bile ne yazık ki elaman barındırması lazım bu da amaca ters düşer dostlarım