Vergi Usul -Kurumlar Vergisi Değerlendirme

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,509
Konum
İstanbul
Merhaba

Bir kazanç için vergi usul kanununda kazan sayılmacak fark deniliyor ise bunu kurumlar vergisinde dikkate alabilir miyiz ?

Teşekkür ederim
 
Üyelik
15 Eyl 2011
Mesajlar
526
Konum
Gönen-Balıkesir
Vergi usul adı üzerinde yöntemleri ve uygulamaları belirtir.Vergiye tabi Gelirler şahıslar için gvk kanununda sayılmıştır.Kurumlar içinde kurumlar vergisinde bahsedilir ortak uygulanan maddeler var.İdare bazı nostaljik el sanatlarını vergi dışı bırakıyor teşvik olsun kaybolmasın diye bunlarda gelir vergisinde yazılmıştır.Tüm ticari ve zirai faaliyetler vergiye tabidir.Huzur ortamını temin eden idare masraflara iştirak için gelir elde edenlerden orantılı olarak pay almaktadır.Eh bazı vergiler maalesef herkesten aynı miktarda alınıyor benzinde ötk kdv fakir zengin ayırmıyor.Masarettiye alınan benzin ile murat 124 e alınan ayn fiattadır.Sistem böyle ayırmak mümkün değil. Durumunuzu bu bilgilerle yeniden değerlendiriniz.Kolay gelsin.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,509
Konum
İstanbul
Merhaba böyle bir madde var, bizde de 45 den önce alınmış bir arsa var uygulayabilir miyiz ?
Kazanç sayılmıyacak farklar:

Geçici Madde 8 – Bu kanunun 328 ve 329 uncu maddelerinin uygulanmasında 1945 yılının sonundan önce satınalınmış veya inşa ettirilmiş veyahut trampa yolu ile iktisabedilmiş olan gayrimenkuller ile bunların mütemmim cüzülerinin (Sabit tesisatta makinalar dahil) ve teferruatının ve gayrımenkul olarak tescil edilen hakların satışından ve bu mallar ve haklar için alınan sigorta tazminatından doğan farklar kazanç sayılmaz
 
Üst