Vergide Tam Elektronik Dönem Mayısta Başlıyor

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Vergi Daireleri Otomasyon Projesi'nin (VEDOP) 3. aşamasının da devreye girmesiyle birlikte mayıs ayından itibaren vergiyle ilgili bütün işlemler elektronik ortamda yapılacak ve takip edilecek.
Edinilen bilgiye göre mayısta devreye sokulacak VEDOP-3 ile vergi sistemindeki elektronik altyapı tamamlanmış olacak. Vergi dairelerinin web tabanlı online çalışmasını sağlayacak sistem ile Türkiye çapında 585 mal müdürlüğü de otomasyona geçirilecek.
VEDOP-3 ile beyannameden sonra tahsilat, haciz, arşivleme ve takip işlemlerinin de elektronik ortamda yapılması sağlanacak. Vergi daireleri online çalışacak. Vergi, ceza ve gecikme zamları, elektronik ortamda tahsil edilecek. Mükellef cari hesabı oluşturulacak. Bu sistemde, vergi mükelleflerinin bütün vergi borç ve alacakları banka hesaplarında olduğu gibi tek kalemde gösterilecek.
Devletin vadesi geçen vergi alacaklarının tahsili için elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirilebilecek. Bunun için bankaların yanı sıra önümüzdeki süreçte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Trafik Tescil ile elektronik bağlantılar kurulacak. E-hacizle yazışmaya gerek olmadan elektronik ortamda icra işlemleri yapılabilecek.
Pilot uygulaması devam eden e-fatura sisteminde belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi öngörülüyor. e-Fatura sistemine büyük mükelleflerden başlanarak, aşamalı şekilde geçilmesi planlanıyor. Defterler de elektronik ortamda tutulacak.
Otomatik arşiv sistemi olacak. Bütün veriler aynı anda arşive de yüklenecek. Güncel olmayan veriler, burada depolanacak. Bilgilerin yedekleneceği İş Sürekliliği Merkezi Ankara'da faaliyete geçirildi. Olağanüstü Hal Merkezi ise şubat ya da martta Konya'da hizmete girecek. Dokümantasyon yönetimi ve iş akış sisteminin internet ortamına alınmasıyla birlikte bütün yazışmalar elektronik ortamda yapılacak.
Bu arada VEDOP-3 ile birlikte bilgi işlem merkezindeki "LOG Kayıt Sistemi" güçlendirilecek. Yeni sistemde sorgulama yapanlar ve yapılanlar, anında sistemde görülecek.


VEDOP-3 İLE HANGİ İŞLEMLER YAPILACAK

* VERGİ DAİRELERİ: Vergi daireleri online çalışacak. Mevcut sistemde işlemler yapılıyor, ancak bunlar 1 gün sonra görülüyor.
* E-TAHSİLAT: Vergi, ceza ve gecikme zamları, elektronik ortamda tahsil edilecek. 3 banka, buna ilişkin yazılım işlemlerini başlattı.
* MÜKELLEF CARİ HESABI: Mükelleflerin vergi borç ve alacakları banka hesaplarında olduğu gibi tek kalemde gösterilecek.
* E-HACİZ: Devletin vadesi geçen vergi alacaklarının tahsili için elektronik ortamda haciz işlemi gerçekleştirilebilecek.
* E-FATURA: Pilot uygulaması devam eden e-Fatura sisteminde belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesi öngörülüyor.
* OTOMATİK ARŞİV SİSTEMİ: Bütün veriler aynı anda arşive de yüklenecek. Güncel olmayan veriler, burada depolanacak.
* İŞ SÜREKLİLİĞİ VE OLAĞANÜSTÜ HAL MERKEZLERİ: Bilgilerin yedekleneceği İş Sürekliliği Merkezi Ankara'da faaliyete geçirildi.
* KAĞITSIZ YAZIŞMA: Dokümantasyon yönetimi ve iş akış sisteminin internet ortamına alınmasıyla tüm yazışmalar elektronik ortamda yapılacak.
 
S

Serpil YAVUZ

Ziyaretçi
Ynt: Vergide Tam Elektronik Dönem Mayısta Başlıyor

KAĞITSIZ YAZIŞMA: Dokümantasyon yönetimi ve iş akış sisteminin internet ortamına alınmasıyla tüm yazışmalar elektronik ortamda yapılacak.

anlaşılan o ki bundan sonra v.d.yüzünü de görmeyecez.İncelemeler haricinde ..
;D ;D
 
Üst