Vergilendirme

Üyelik
30 Tem 2008
Mesajlar
14
Konum
Kocaeli
Merhaba,


Aslında konuyu açmadan önce okudum ve araştırdım ama benim soruma uygun bir soru veya cevap konusu bulamadım.Benim sormak istediğim soru şu;

Şahıs şirketi olarak tercüme faaliyetlerini yürütüyoruz.Çoğunuzu da bildiği gibi bir çok tercüme şirketi serbest çalışan tercümanları kullanıyor.Yurtdışında yaşayan ve yabancı ülke vatandaşı olan bir şahsın bizim için serbest tercüman olarak yaptığı tercüme faaliyetini resmiyete dökmemiz gerekiyor mu?Sonuçta bu adama yaptığı iş karşılığında ödeme yapıyoruz ve bu yapılan iş sonucu bizim de kazancımız oluyor çünkü onun yaptığı tercümeyi biz de müşteriye satıyoruz.


Kaba taslak iş yapısı şöyle işliyor...Değişik ülkelerden serbest tercüman olarak internet yoluyla bize ulaşıp çalışmak istediğini belirten insanlarla çalışıyoruz.Elimizde olan tercüme işini ilk önce ücrette anlaşarak bu şahıslara yaptırıyoruz.Örnek olarak belirtmek gerekirse...


Misal ....serbest tercümanın bir sayfasını 50 liraya yaptığı tercümeyi biz müşteriye 130 liraya satıyoruz,50 lirasını serbest tercüman alıyor ve gerisi bize kalıyor.


130 liraya satışı yaparken müşteriye fatura kesiliyor.burası tamam ama serbest tercümana ödenen parayı nasıl resmileştireceğiz?
 
Üyelik
20 Kas 2009
Mesajlar
186
Ynt: Vergilendirme

Serbest tercumanların serbest meslek kayıtları olmalı diye dşünüyorum çünkü bu işi sürekli olarak yapıyorlar onların size serbest meslek makbuzu kesmesi lazım diye düşünüyorum eğer bu yok ise gider pusulası ile kayıtlara intikal etmesi lazım
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Vergilendirme

Hep aynı tercüman olursa sıkıntı olabilir. Çünkü Hizmet alımlarında stopaj %10 Tercümanın mükellefiyeti olsa 8800 tl ye kadar bile % 15 ödeyecekti.

ama başka bir çözümü varsa bende öğrenmek isterim

Arizi kazanç desek onunda sınırı 18000 di sanırım
 
Üyelik
30 Tem 2008
Mesajlar
14
Konum
Kocaeli
Ynt: Vergilendirme

hep aynı tercümanla çalışmıyoruz.bu arada bu çalıştığımız serbest tercümanların %90 lık kısmı yabancı ülke vatandaşı.bu adamlara hizmet karşılığı gider pusulası düzenlenmesinde sıkıntı yok değil mi?yani misal Rusyadaki İgor bize para karşılığı tercüme yapıyor,biz de bunu müşteriye satıyoruz.şimdi İgora ödenen para için gider pusulası düzenlendiğinde yabancı ülke vatandaşı konusu sıkıntı yaratmaz değil mi?
 
Üyelik
30 May 2009
Mesajlar
1,907
Ynt: Vergilendirme

Hizmet ithalatı kapsamına girer mi araştırmak lazım

Üstadların yorumu önemli
Madde 14
Serbest Meslek Faaliyetleri
1. Akit Devletlerden birinin bir mukiminin serbest meslek faaliyetleri veya bağımsız nitelikteki diğer faaliyetler dolayısıyla elde ettiği gelir, yalnız bu Devlette vergilendirilebilecektir. Bununla beraber, eğer bu faaliyetler veya hizmetler diğer Devlette icra edilirse ve
a) Mukim bu diğer Devlette bu hizmet veya faaliyetleri icra etmek amacıyla sürekli kullanabileceği bir sabit yere sahip ise veya
b) Mukim bu diğer Devlette, sözkonusu hizmet veya faaliyetleri icra etmek amacıyla, herhangi bir kesintisiz 12 aylık dönemde, bir veya birkaç seferde, toplam 183 gün veya daha fazla kalırsa;
sözkonusu gelir, diğer Akit Devlette de vergilendirilebilir.
Böyle bir durumda olayına göre, ya yalnızca sözkonusu sabit yere atfedilebilen gelir, ya da yalnızca bu diğer Devlette bulunulan süre içinde icra edilen hizmet veya faaliyetlerden elde edilen gelir bu diğer Devlette vergilendirilebilir.
2. Akit Devletlerden birinin bir teşebbüsünün serbest meslek faaliyetleri veya benzer nitelikteki diğer faaliyetler dolayısıyla elde ettiği gelir, yalnız bu Devlette vergilendirilebilecektir. Bununla beraber, eğer bu hizmet veya faaliyetler diğer Devlette icra edilirse ve eğer:
a) Teşebbüs bu diğer Devlette hizmet ve faaliyetlerin icra edildiği bir işyerine sahip olursa; veya
b) Hizmet veya faaliyetlerin icra edildiği süre veya süreler, herhangi bir kesintisiz 12 aylık dönemde, 183 günü aşarsa sözkonusu gelir, bu diğer Akit Devlette de vergilendirilebilir.
Böyle bir durumda olayına göre, ya yalnızca sözkonusu işyerine atfedilebilen gelir ya da yalnızca bu diğer Devlette icra edilen hizmet veya faaliyetlere atfedilebilen gelir, bu diğer Devlette vergilendirilebilir. Her iki durumda da Türkiye Cumhuriyeti, sözkonusu gelir üzerinden tevkifat suretiyle vergi alabilir. Bununla beraber, sözkonusu gelirin lehdarı, böyle bir vergiye tabi tutulduktan sonra sözkonusu gelir dolayısıyla, sanki gelir bu diğer Devlette bulunan bir işyerine atfedilebilirmiş gibi, Anlaşmanın 7 nci maddesi hükümlerine göre, net esasında vergilendirilmeyi tercih edebilir.
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
992
Ynt: Vergilendirme

aziz41tr ' Alıntı:
hep aynı tercümanla çalışmıyoruz.bu arada bu çalıştığımız serbest tercümanların %90 lık kısmı yabancı ülke vatandaşı.....
Bu %90 yurt dışında mı ikamet ediyor?
 
Üyelik
30 Tem 2008
Mesajlar
14
Konum
Kocaeli
Ynt: Vergilendirme

evet yurtdışında ikamet ediyor.kendileri ile internet üzerinden email yoluyla devamlı irtibat sağlanıyor.şimdi ben bu adamlara ödenen para için gider pusulası düzenledim diyelim.bu şekilde de sorun çıkar mı? bu şahısların kendi kazançlarından vergi ödemesi zaten yasal olarak beni bağlayan bir konu değil.
 
Üyelik
29 May 2013
Mesajlar
1
Konum
Niğde
Peki şu durumda nasıl vergi ödenebilir:

Sadece yurt dışındaki firmalara tercüme yapan bir tercüman vergisini nasıl ödeyebilir? Yurt dışındaki firmaların neredeyse tamamı sadece ne kadar alacağınız olduğunu gösteren bir belge ile ödeme yapabiliyor. Nasıl vergilendirilir?
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Mükellefiyet tesis ettirmesi gerekir. Elde edilen kazanç serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerekir,serbest meslek kazanç defteri tasdik ettirmesi ve mesleki faaliyete ilişkin tüm tahsilatları için serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekir.

İyi Günler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Mükellefiyet tesis ettirmesi gerekir. Elde edilen kazanç serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerekir,serbest meslek kazanç defteri tasdik ettirmesi ve mesleki faaliyete ilişkin tüm tahsilatları için serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekir.

İyi Günler.[/QUOTE

Pek te öyle değil aslında. GVK md.18 uyarınca mütercimlerin elde ettiği gelir, gelir vergisinden müstesnadır. Dolayısı ile her hangi bir beyanname vermek gerekmediği gibi ödemeyi yapan Türkiyede olmadığı için tevkifat da olmayacaktır.

"Müellif, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar programcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır.(*)"
 
Üyelik
23 Nis 2013
Mesajlar
40
Konum
İSTANBUL
Sayın Koraykarakaya,

Kanunda da belirtildiği üzere istisna kapsamında olması için mütercimlik faaliyetinden elde edilen gelirin "şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini " kapsamında olması halinde istisnadan faaydalanıcaktır. Bu kapsam dışındaki mütercimlik faaliyetlerinin istisna kapsamında değerlendirilmesi hatalı olacaktır.

Saygılarımla
 
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Sayın koraykarakaya,

Soruda yurtiçindeki tercumanin yurtdışındaki firmaya çevirmenlik hizmetinden bahşedilmiş hizmet simultane çeviri hizmeti ve hizmet yurticinden yurtdışına veriliyor bence soru GVK madde 18'e girmiyor.

Saygılarımla,
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Sayın koraykarakaya,

Soruda yurtiçindeki tercumanin yurtdışındaki firmaya çevirmenlik hizmetinden bahşedilmiş hizmet simultane çeviri hizmeti ve hizmet yurticinden yurtdışına veriliyor bence soru GVK madde 18'e girmiyor.

Saygılarımla,
Şimdi ben Freelancer'ın sorduğu soruda simulatane tercümeden ziyade bir metin tercümesi olduğunu izlenimi aldım, ama tabi başka bir şey de olabilir, sizin dediğiniz gibi simulatane tercüme mesela. Tam olarak bilmeden ne cevap versek tam olarak doğru olmayacak işin aslı.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Peki şu durumda nasıl vergi ödenebilir:

Sadece yurt dışındaki firmalara tercüme yapan bir tercüman vergisini nasıl ödeyebilir? Yurt dışındaki firmaların neredeyse tamamı sadece ne kadar alacağınız olduğunu gösteren bir belge ile ödeme yapabiliyor. Nasıl vergilendirilir?
İlk olarak sadece yurt dışı firmalara tercüme yapan bir kişi "SİMULTANE" tercüme yapmaz.
İkinci olarak yapılan tercüme işi çok büyük oranda sanatsal değil ticari bir faaliyet sonucu oluşur.

Bu gerekçelerle tercümanın doğal oalark serbest meslek erbabı olması gerekir.
Yapılan hizmet hizmet ihracı kapsamında değerlendirilerek KDV istisnası uygulanabilir
 
Üst