fonradar

Vergisini Düzenli Ödeyene 5 Puan İndirim

Aquatim

Katkı Sunan Üye
Sayın Arkadaşlar merhaba,

Vergiye uyumlu mükelleflere tanınan %5 puan vergi indirimi hakkı, 1/1/2018 tarihinden itibaren verilmesi gereken yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde uygulanacaktır, yazmakta.

Bu durumda 2017/4. dnm Kurum Geçici Beyannamesinde oran yine %20 hesaplanacak, 2018 yılında verilecek 2017 yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinde ise söz konusu indirim yapılacaktır.

Doğru mu anladım? Yoksa 2018 yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinde mi uygulanacak?

Sayın Aquatim,

Doğru anlamışsınız ancak, diğer şartları da iyice incelemeyi ihmal etmeyin. Özellikle 359. madde şartlarını.

Sayın Kevork ,

Benim de bir sorum olacaktı. Peki bu Kurumlar vergisinin muhasebe kaydı nasıl olacak ? 2017 yılına 370-371 bağlantılı bir kayıt gerekir mi yada 2018 yılında aşağıdaki gibi bir kayıt mı olacak ?

30/04/2018
136 DÇA Borç

602 Diğ. Gelirler Alacak

Nisan ayında vereceğiniz kurumlar vergisi de %20 oranı üzerinden hesaplanacak. Hesaplanan verginin %5 i size indirim hakkı olacak. Ödenecek verginiz çıkarsa beyanname üzerinden mahsup edebileceksiniz. Kalan tutar olursa diğer vergi borçlarına mahsup edilecebilecek