Vergiye Evli-Bekar Ayrımı Geliyor

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Vergiye evli-bekar ayrımı geliyor

Maliye, Almanya'nın vergi sistemini model alıyor. Sistem Türkiye'de hayata geçirilirse, evli çiftler vergide bekarlara göre daha avantajlı hale gelecek.

Maliye, vergi sisteminde köklü değişikliklere hazırlanırken, gönüllü uyumun artırılması ve vergi tabanının genişletilmesi için Alman vergi sistemini model alıyor. Bu sistem Türkiye'de hayata geçirilirse; vergi oranları gelir seviyesi ve medeni duruma göre değişecek.

Evli çiftler ve bekarlar için farklı gelir vergisi oranları ve tarifeler uygulanacak. Almanya'da, evli çiftlerin yıllık kazançlarının 15 bin euroya kadar olan bölümü, bekarların da 7 bin 600 euroya kadar olan bölümü vergiden muaf tutulurken; Türkiye'de de 'bekarlık sultanlıktır' dönemi sona erecek.

Almanya'da olduğu gibi gelir vergisi mükelleflerinden yüzde 5.5 oranında dayanışma vergisi alınması, vergi gelirlerinin hükümet ve belediyeler arasında paylaşımının yeniden düzenlenmesi, servet ve sermayelerin, gelirlerin, gayrimenkullerin değer kazanması durumunda da vergi tahakkuku öngörülüyor.

2010'da tamam
Maliye Bakanlığı, vergi sisteminde köklü değişiklikler hedefleyen Gelir Vergisi Yasa Taslağı'na yönelik çalışmalarını 2010 yılında bitirecek. Hükümet'in açıkladığı Orta Vadeli Program'da da (OVP) taslağın çerçevesine ilişkin ipuçları veriliyor.

(Takvim)
26.10.2009

Ynt: Vergiye Evli-Bekar Ayrımı Geliyor

ben şahsen bu sistemi sonuna kadar desteklerim. çalıştığım işyerinde adam 4 çocuğa bakıyor oda aynı oranda vergilendiriliyor ben bekarım bende aynı oranda vergilendiriliyorum. yanlız gelir düzeyine göre değil aynı zmanda aile durumuna görede bireylerin vergi kesintisine tabi tutulmasında yanındayım. saygıyla...

Agi varya işte. Eskiden de zaten bu sistem vardı .asgari geçim indirimi.

üstad, 70 ytl yimi reva görüyorlar. ya 70 lira adamın evinde bakmakla yükümlü olduğu bir bireyin 10 günlük masrafını bile karşılamaz. ki bu 70 ytl kişimnin kendi eşi ve bakmakla yükümlü olduğu iki coçuğu için ödenen rakam. ayrıca hadi ücretli olarak çalışanlarda agi var. ya diğerlerinde. adamın ticaret yapması suç mu? illa oda belli bir işverene tabi olarak çalışmasımı gerek. gerçi gelir vergisi mükelleflerindede mükellefin aile bireyleri için yapmış olduğu eğitim sağlık harcamaları indirilebiliyor ama benim asıl söylemek istediğim nokta şu. herkese aynı kefeye koyan tek oran olmuyacak. herkese yapabileceği harcamasına orantılı olan bir oran olacak. tamam gelir düzeyine görede vergilensin. ama ilk önce bireyin aile durumu bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı dikkate alınsın. bu sistemin daha adil olacağı kanısındayım ben. saygılar üstad...