fonradar

Vergiyi Doğuran Olay/Gelirin Tahakkuku

İrsaliye ve fatura tarihlerinin farklı olduğu satışlarda, SMM hesabı için hangi tarihteki maliyet kullanılmalı? İrsaliye ve fatura tarihi arasında yeni bir üretim yapıldığında birim maliyet değişiyor ve bu iki tarihteki SMM farklı oluyor. Gelirin tahakkuku irsaliye tarihinde mi (malın teslim tarihi) yoksa fatura tarihinde mi gerçekleşmiş sayılır?

Merhaba
Şahsi görüşüm,burada vergiyi doğuran olayla,verginin veya maliyetin hesaplanma zamanını birbirine karıştırmamak gerekir.
İrsaliye üzerine malın cinsi ve miktarı dışında bir bilgi yazılmadığını düşünürseniz,irsaliye ile malın teslimi yapıldığında vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olur.Ancak verginin hesaplanmasına etki edecek belge ise fatura veya benzeri bir belgenin düzenlenmesidir.

Merhaba
Şahsi görüşüm,burada vergiyi doğuran olayla,verginin veya maliyetin hesaplanma zamanını birbirine karıştırmamak gerekir.
İrsaliye üzerine malın cinsi ve miktarı dışında bir bilgi yazılmadığını düşünürseniz,irsaliye ile malın teslimi yapıldığında vergiyi doğuran olay gerçekleşmiş olur.Ancak verginin hesaplanmasına etki edecek belge ise fatura veya benzeri bir belgenin düzenlenmesidir.
Verginin ve satış maliyetinin hesaplanma zamanı niye vergiyi doğuran olaydan farklı bir tarih olsun?

@mrsefa,

Vergiyi doğuran olay'dan kastiniz nedir ?
Geçici vergi ve kurumlar vergisi. Vergiyi doğuran olay teslimle mi ortaya çıkar yoksa fatura düzenlenmesiyle mi? Satış hasılatı açısından değil de satış maliyeti açısından tereddütte kaldım. Çünkü, vergi (satış hasılatı - satış maliyeti) sonucu oluşan kar üzerinden hesaplandığı için, satış maliyeti olarak verginin doğduğu tarihteki maliyeti dikkate almamız gerekir diye düşünüyorum.

Geçici vergi ve kurumlar vergisi. Vergiyi doğuran olay teslimle mi ortaya çıkar yoksa fatura düzenlenmesiyle mi? Satış hasılatı açısından değil de satış maliyeti açısından tereddütte kaldım. Çünkü, vergi (satış hasılatı - satış maliyeti) sonucu oluşan kar üzerinden hesaplandığı için, satış maliyeti olarak verginin doğduğu tarihteki maliyeti dikkate almamız gerekir diye düşünüyorum.
@mrsefa ,

Öncelikle yorum çok yanlış olmuş. "Vergiyi doğuran olay teslimle mi ortaya çıkar yoksa fatura düzenlenmesiyle mi?" bu başlık sadece KDV yasası içindir. KDV yasası sadece Vergiyi Doğuran Olay'ı (VDO) tanımlar. Bunu da "Teslim ve Teslim sayılan haller" başlığı altında toplar. Başlığı okursunuz.

Maliyet için bu kavramı kullanmanız doğru değil ve maliyet hesaplaması VDO değil bir dönem sonu işlemler bütünüdür. Bunda ise temel kural faturayı esas almaktır, çünkü faturada yer alan zorunlu bilgiler gerekli olan detaylarınızın tamamını taşır. Maliyet hesaplaması konusu ise uzun bir konu burada detaylandırmam mümkün değil.

@mrsefa ,

Öncelikle yorum çok yanlış olmuş. "Vergiyi doğuran olay teslimle mi ortaya çıkar yoksa fatura düzenlenmesiyle mi?" bu başlık sadece KDV yasası içindir. KDV yasası sadece Vergiyi Doğuran Olay'ı (VDO) tanımlar. Bunu da "Teslim ve Teslim sayılan haller" başlığı altında toplar. Başlığı okursunuz.

Maliyet için bu kavramı kullanmanız doğru değil ve maliyet hesaplaması VDO değil bir dönem sonu işlemler bütünüdür. Bunda ise temel kural faturayı esas almaktır, çünkü faturada yer alan zorunlu bilgiler gerekli olan detaylarınızın tamamını taşır. Maliyet hesaplaması konusu ise uzun bir konu burada detaylandırmam mümkün değil.
Teşekkürler cevabınız için.

Aslında şöyle sorsam daha iyi olurdu. 28.09'da bir satış yaptım ve irsaliyesini düzenledim, faturayı ise 02.10'da düzenledim. Ticari kazançta kazancın elde edilmesi gelirin tahakkuk etmesine bağlı. Gelirin tahakkuk etmesi de mahiyet ve tutar itibariyle kesinleşmesini ifade ediyor. Bu durumda benim gelirim 28.09'de mi tahakkuk etmiş olur yoksa 02.10'da mı?

Doğru cevap eğer 02.10 ise, eylül sonunda yapılan satışların faturası ekime bırakılıp geçici vergide vergi ertelemesi sağlanabilir bu durumda.

KDV açısından da, teslim ve fatura tarihleri farklı aylarda ise ve KDV kayıtları fatura tarihi esas alınarak yapılıyorsa, KDV'nin beyanı da bir sonraki aya sarkmış olur ve vergi ziyaı ortaya çıkabilir sanırım.

Merhaba
Yalnız şöyle bir hatanız var.28.09'da düzenlenen bir sevk irsaliyesinin faturası 02.10 tarihine sarkamaz.O faturayı (her ne kadar 7 iş günü olarak tanımlanmışsa da) ay bitmeden düzenlemeniz gerekir.7 günlük süre, ay içindeki günlerde geçerli.Ay bitiminde 7 günlük süre hesap edilmez.

irsaliye muhasebe kayıtlarına esas bir belge değil. irsaliye emtianın ticaretini kontrol etmek amacıyla kullanılmıyor mu?
ek olarak maliyetiniz hangi stok değerleme yöntemini kullandığınıza bağlı olarak değişebilir tabii ki

Teşekkürler cevabınız için.

Aslında şöyle sorsam daha iyi olurdu. 28.09'da bir satış yaptım ve irsaliyesini düzenledim, faturayı ise 02.10'da düzenledim. Ticari kazançta kazancın elde edilmesi gelirin tahakkuk etmesine bağlı. Gelirin tahakkuk etmesi de mahiyet ve tutar itibariyle kesinleşmesini ifade ediyor. Bu durumda benim gelirim 28.09'de mi tahakkuk etmiş olur yoksa 02.10'da mı?

Doğru cevap eğer 02.10 ise, eylül sonunda yapılan satışların faturası ekime bırakılıp geçici vergide vergi ertelemesi sağlanabilir bu durumda.

KDV açısından da, teslim ve fatura tarihleri farklı aylarda ise ve KDV kayıtları fatura tarihi esas alınarak yapılıyorsa, KDV'nin beyanı da bir sonraki aya sarkmış olur ve vergi ziyaı ortaya çıkabilir sanırım.

@mrsefa

Önceki açıklamamda "Vergiyi Doğuran Olay'ı (VDO) tanımlar. Bunu da "Teslim ve Teslim sayılan haller" başlığı altında toplar. Başlığı okursunuz." demiştim. Anlaşılan başlığı okumamışsınız. KDV açısından olay "TESLİM" yani 28.9. tarihli irsaliye ile teslim ettiğiniz malın faturasını 2.10 tarihinde kesebilirsiniz VUK açısından hiçbir engel yok. Ancak 28.9 tarihli irsaliye ile "TESLİM GERÇEKLEŞTİĞİNDEN" irsaliye tutarını veya faturaya dönüştürdüğünüzde ortaya çıkacak fatura toplamını EYLÜL ayı KDV beyannamesinde beyan etmek zorundasınız.

"Maliyet için bu kavramı kullanmanız doğru değil ve maliyet hesaplaması VDO değil bir dönem sonu işlemler bütünüdür." bu konuyu da tekrar hatırlatıyorum.

Alıcı da bu şartlarda sizden faturayı MALİYET kavramı açısından EYLÜL ayı tarihli talep edecektir. Bu nedenle zaten KDV açısından zorunlu işlem nedeniyle KDV kaçıramayacağınız için sadece GV açısından sorun var gibi görünüyorsada (VUK açısından sorun olmadığını söylemiştim) dikkatli bir alıcının da buna izin vermeyeceğini düşünmek gerekir.