fonradar

Vergiyi kaçıncı hakkınızda geçtiniz.?

sserpil

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bu hafta vergiden ikinci hakkıma gireceğim. ilk sınavdan geçmeyi umuyordum fakat 40 ile kaldım ve ruhsatı kaçırdım. sizler kaçıncı hakkınızda verdiniz bu dersi. çok zor değil muhasebeci olarak bildiğimiz konular ama çok fazla konu var. kafamızın karışma ihtimali çok yüksek. konu hakkında hatırladığınız bildiğiniz şeyleri yazıyorsunuz ama hocanın bunu nasıl değerlendirdiğide önemli. hakkımızda hayırlısı olsun.

Ynt: Vergiyi kaçıncı hakkınızda geçtiniz.

Serpil, mali tatil konusuna ağırlık ver. %90 mali tatil ile ilgili bir soru gelir. ÖTV beyannamesinin mali tatil kapsamında olmadığı dipnotunu unutmazsanız bi 40 puanınız olur diye düşünmekteyim. Sözelden de bilinen klişe sorulardan (Kurumlar Vergisi Mükellefleri, İndirilemeyen KDV, G.Zammı-G.Faizi arasındaki fark v.s.) bi 10 puan kaptınız mı, Allahın izniyle en azından vergi belasından kurtulursunuz.

sedateroglu ' Alıntı:
Serpil, mali tatil konusuna ağırlık ver. %90 mali tatil ile ilgili bir soru gelir. ÖTV beyannamesinin mali tatil kapsamında olmadığı dipnotunu unutmazsanız bi 40 puanınız olur diye düşünmekteyim. Sözelden de bilinen klişe sorulardan (Kurumlar Vergisi Mükellefleri, İndirilemeyen KDV, G.Zammı-G.Faizi arasındaki fark v.s.) bi 10 puan kaptınız mı, Allahın izniyle en azından vergi belasından kurtulursunuz.

umarım arkadaşım kurtulurum bu dersten.. iki dönemdir 6183 AATHK nunundan çıkmamış. Bu dönem bu konuya ağırlık vermek isabetli olabilir belki.

sedateroglu na katılıyorum.ben ilk girişimde verdim.o dönem gelir vergisi dönemi olduğu için en çok uygulama sorularına çalıştım gelir ile ilgili gelebilecek her türlü soruyu çözdüm.ve o soruyu doğru cevaplamışım ki 50 ile geçtim sözellere çok fazla çalışamamıştım.yorum olarak cevap vermiştim.dolayısıyla stres yapmadan ,bu dönemle ilgili güncel konulara çalış.başarılar.

Ynt: Vergiyi kaçıncı hakkınızda geçtiniz.?

Vergiden ikinci hakkımda geçtim, ilkinde geçmeyi umarken ben de 40 almıştım; cevap anahtarına bakınca eksiklerim olduğunu görmüştüm. İkinci girişimde 50 ile geçebildim. Dediğiniz gibi bildiğimiz konular, hukuk dilinin gerektiği ifadeleri de kullandım, ama herhalde tüm detayları aktaramamışım ki notum düşük olmuş.

Bitirince kağıdınızı bir gözden geçirip cevabınıza ekleyecek başka bilgileriniz olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

Başarılar,

Türü Normal Beyan Tarihi Mali Tatil Beyan Tarihi
Damga Vergisi 25.07.2011 27.07.2011
Muhtasar 25.07.2011 27.07.2011
S.S.K. 25.07.2011 27.07.2011
K.D.V. 25.07.2011 27.07.2011

mali tatil ile ilgili soru çıkarsa aklımızda alsın diye yazdım :)

bende pek fazla çalışmadan ilk girişimde 50 almıştım.inş.geçersin fazla stres yapma.

sserpil ' Alıntı:
Türü Normal Beyan Tarihi Mali Tatil Beyan Tarihi
Damga Vergisi 25.07.2011 27.07.2011
Muhtasar 25.07.2011 27.07.2011
S.S.K. 25.07.2011 27.07.2011
K.D.V. 25.07.2011 27.07.2011

mali tatil ile ilgili soru çıkarsa aklımızda alsın diye yazdım :)

Siz yine bu tarz bi soru sorulursa, beyannamelerin normal verilme sürelerini tam yazın. Haftasonu sebebiyle pazartesiye sarktığını parantez içinde gösterirsiniz. Akabinde bir de ÖTV beyannamesini mali tatil kapsamına sokup, verilme süresi 27 Temmuz derseniz, konuya vakıf olmadığınızı düşünebilirler :)

bende çalışmadan 40 aldım ama malesef geçemedim :(
sınavda ötv beyanınıda içeren bir soru sorulursa mutlaka belirtirim ötv lerin mali tatil kapsamında olmadığını .