Verilen avanslar ???

Aslında başlık konuyla biraz alakasız oldu ama şöyle bi durum var.
Ağustos ayında bankadan çevre ve orman bak.lığına bi havale yaptık ; atık kabul lisans bedeli olarak.
Bunla ilgili faturayı sonradan göndereceklerini söylediler (eylül veya ekim)
Bu parayı hangi hesaba alalım ? 320 ye alsak ters bakiye verecek ağustosta.
bunu avans gibi düşünüp 159 a alsak uygun olur mu ? 159 hesap "Yurt içinden ya da yurt dışından satın alınmak üzere siparişe bağlanan stoklarla ilgili olarak yapılan avans ödemelerinin izlendiği hesaptır. " deniyor.
bu durumda terddütte kaldım. 136 diğer çeşitli alacaklara koy dedi bi arkadaşım. Sizce hangi hesap ?

Ynt: Verilen avanslar ???

Merhaba,

195 ? İŞ AVANSLARI

İşletme adına mal ve hizmet satın alacak, işletme adına bir kısım gider ve ödemeleri yapacak personel ve personel dışındaki kişilere verilen iş avanslarının izlendiği hesaptır .

İşleyişi:

Avans verildiğinde bu hesaba borç; avans alanın ibraz ettiği harcama veya ödeme belgelerine dayanılarak ilgili hesapların borcu karşılığında, bu hesaba alacak kaydedilir.
Olabilir

195 hesabı kişilere verilen avanslar gibi algılıyorum ben. Tek düzen hesap planında hizmet alımı gibi şeylere verilen avanslar için net bir hesap yok mu acaba ?

Akla mantığa en uygunu 195 İş Avansları. Sonuçta faturan gelmemiş ve ödediğin bir bedel var ve avans niteliğinde. Ama ben burda izlemem diyorsan 198 Diğer Dönen Varlıklar hesabında takip edebilirsin

ödediğiniz tutarı 269 verilen avanslar hs. kaydedin. gelen faturayı ise 267. Dig. mad. ol. duran varlıklar hs. kaydedin.

Bu lisansı maddi olmayan duran varlık gibi mi değerlendirmek lazım ?

saviola83 ' Alıntı:
Aslında başlık konuyla biraz alakasız oldu ama şöyle bi durum var.
Ağustos ayında bankadan çevre ve orman bak.lığına bi havale yaptık ; atık kabul lisans bedeli olarak.
Bunla ilgili faturayı sonradan göndereceklerini söylediler (eylül veya ekim)
Bu parayı hangi hesaba alalım ? 320 ye alsak ters bakiye verecek ağustosta.
bunu avans gibi düşünüp 159 a alsak uygun olur mu ? 159 hesap "Yurt içinden ya da yurt dışından satın alınmak üzere siparişe bağlanan stoklarla ilgili olarak yapılan avans ödemelerinin izlendiği hesaptır. " deniyor.
bu durumda terddütte kaldım. 136 diğer çeşitli alacaklara koy dedi bi arkadaşım. Sizce hangi hesap ?
işletme faliyetlerinin içinde ise
ödemeyi 329 diğer ticari borçlara atman daha doğru olur. fatura geldiğinde 329 nolu hesabı kapatırsın. fakat işletme faliyetlerinin dışında ise 336 hesaba atarsın fatura gelincede kapatırsın.

Muhtemelen tutarı 670,00 tl. üzerindedir. maddi olmayan duran varlığa alınması gerekir.

269 xx
100 xx

267 xx
269 xx

Bence doğru kayıt budur.

Muhasebe yoruma dayalıdır ama maddi olmayan duran varlık ne alaka onu çözemedim. Hesap planında yapı ruhsat harçları nı kapsayan hesap kırılımları var ona atın bence ödediğiniz parayıda avans kabul edin ki 30/09/2009 tarihinde 320 hesabınız Borç vermesin. 159 hesaba atın gitsin ft geldiğinde de 320 hesap da açarsınız 159 u da 320 hesaba virman edersiniz olur biter :S:S:S ( 329 hesap genelde taşeronlar için kullanılır )

Lisans olarak düşünüyoruz

Hak patent şerefiye vb. 26 lı hesap grubu ?

mustafa84 ' Alıntı:
Muhasebe yoruma dayalıdır ama maddi olmayan duran varlık ne alaka onu çözemedim. Hesap planında yapı ruhsat harçları nı kapsayan hesap kırılımları var ona atın bence ödediğiniz parayıda avans kabul edin ki 30/09/2009 tarihinde 320 hesabınız Borç vermesin. 159 hesaba atın gitsin ft geldiğinde de 320 hesap da açarsınız 159 u da 320 hesaba virman edersiniz olur biter :S:S:S ( 329 hesap genelde taşeronlar için kullanılır )
Muhasebe yoruma dayalı ise yorumlayalım o halde Aslında o kadar da önemli değil bu işlem fakat tutar çok yüksek ise analiz yaparken yanıltıcı durumlar ortaya çıkacaktır. Soruda arkadaş lisans bedeli olarak avans verdiğini ve hangi hesaba kaydedeceğini sormuş. sizde 159 hs. atın gitsin diyorsunuz. 159 hs. bilançoda stoklar grubunda görünür. Diyelim 31/12/2009 da verilmiş avans 10.000,00 Tl. ve ertesi yılda faturası alınacak. bu durumda 2009 bilançoda ticari mal avansı olarak stoklarımız 10.000,00 tl fazla görünecek ve bilanço yanıltıcı olacaktır. Lisans bedelinin stoklarla bir alakası olmadığına göre yine lisans bedelinin maddi bir varlığı olmadığına göre ve belli bir yararlanma süresi olduğuna göre 267 alınması gerekir. Sizce lisans bedeli maddi bir varlık mıdır?

1.cisi yıllara siar olacak bi durum değil yani işlem gören sene içerisinde halledilecek onun için sene sonundaki bilanço kaydını etkilemiyecek bi durum söz konusu. Lisans bedeli tabiki maddi bir varlık değildir ama ben ruhsat harç vs gibi algıladım onun için maliyetlerden çıkışını yapın gitsin dedim anlatabildimmi ...

lisans olarak düşünürsek :269
harç,vergi olarak düşünürsek : 159 diyebilir miyiz ?

saviola83 ' Alıntı:
195 hesabı kişilere verilen avanslar gibi algılıyorum ben. Tek düzen hesap planında hizmet alımı gibi şeylere verilen avanslar için net bir hesap yok mu acaba ?

Merhaba,

Atık su lisansı, sadece isim benzerliği, burada birinden isim kullanım hakkı satın alınmıyor. Dolayısıyla hareket 26 grubunu ilgilendirmez. Bu giderdir.

159 da olmaz çünkü mal alımı için verilmiş bir avans da değil.

Hesap planında mal veya maddi duran varlık alımı dışındaki hizmet alımları için avans verilmesi durumunda 195 hesaba atılmalıdır. Çünkü işlemi sonucunda bir gider oluşacaktır ve bu gider işletmenin karından düşmek suretiyle özkayanaklarını düşürecektir. Varlıklarda bir artış oluştumayacağından 159 ve 259 gibi hesaplar kullanılamaz. Bu yüzden Özkaynaklarda karla ilişkilendirilene kadar(Yani faturası alınıp giderleştirilinceye kadar) 19 grubunda bekletilmelidir.

MSUGT incelenirse 195 hesap dışında hiçbir avans hesabında hizmet alımları için verilen avanslar bu hesaba atılır denememektedir. Hesap açıklamasında personel dışındaki kişilere denmesine takılmayın; kişi kavramı hukuk sisteminde ikiye ayrılır; 1. Gerçek kişi , 2 Tüzel kişi; burada hizmetin satın alındığı kurumun tüzel kişi olması tebliğide belirtilen kişi sıfatından ayrı değerlendirileceği anlamına gelmez.

Eğer işletme Gerçek veya tüzel herhangi bir kişiye hizmet alımı veya gider için herhangi bir avans verirse; Avans olarak verilen fon teslim gerçekleşene kadar 195 hesapta bekletilşmelidir.

Saygılarımla,

Olay çözülmüştür :)

Teşekkür ederiz sayın uzman