fonradar

Verilen dersten bir daha sınava sokulmak zorunda bırakılmak

2 yıl bekledikten sonra daha önce başarılı olunan dersten tekrar sınava sokulmak haklı bir uygulama

• haksızlıktır. daha önce başarılı olunan dersten bir daha sınava girilmemeli.

Kullanılan: 0 0.0%
  • haklı bir uygulamadır. 6/7 yapsan bile 2 sene sonra 7 dersin hepsine tekrar girmen daha mantıklı.

• kararsızım

• Kullanılan toplam oy
    0

the accountant

Katkı Sunan Üye
Bu platformda yıllardır SMMM sınavlarının şu tarafı, bu tarafı tartışılır durur. Kimisi soruların zorluğundan, kimisi dönemler arasındaki soru zorluk derecesinin dengesizliğinden, kimi staj süresinin uzatılmasından, kimi dosya yakmanın akabinde beklenilen 2 yıllık süreden, kimi sınavların çok geç açıklanmasından, kimi sm'lere mali müşavirlik belgesinin verilmesinden vs. vs. vs. muzdariptir.. bu liste eminim daha da uzar gider.

fakat bence hepsinin üstünde, tüm garipliklerin, hataların, hakkaniyetsizliğin en başında gelen şu konudur:

X dersini verip de Y dersini veremediği için dosyasını yakan bir kişinin, 2 yıllık bekleme süresinin ardından tekrar X dersinden, yani başarılı olduğu dersten de sınava sokulmak zorunda bırakılmasıdır. Yani bu tamamen mantığa aykırıdır ve SMMM olanlara karşı, adaya yapılan bir haksızlıktır.

Bakın 2 yıllık bekleme süresi bile mantıksızdır demiyorum, kendi içinde bir mantığı ve açıklaması vardır ama verilen, başarılı olunan bir dersten tekrar sınava sokulmak, mevcut uygulamada tamamen HAKSIZLIKTIR.

Ne zaman haksızlık olmaz peki bu?

şu olursa haksızlık olmaz;

- 7 dersi verip de SMMM alan kişiyi de o zaman tekrar X sınavına sokman gerekir. Çünkü 7 dersi veren Ahmet de X dersini geçti, 7 dersin tamamını veremeyen Mehmet de X dersinden geçti. Dolayısıyla X dersinden her ikisi de birbirinden farklı değil.

Mehmet eğer Y dersinden kalıp dosya yaktıysa, o zaman ona 2 yıl bekle tekrar gir bu dersten diyebilirsin, çünkü şöyle bir hakkın var (daha doğrusu mantığın var):

"ey mehmet, sen 2 yıllık staj dönemin boyunca bu Y dersini yeteri kadar kavrayamamışsın, belki de yeteri kadar uygulama yapmadın, sonuçta stajını faydalı geçirmemişsin, o yüzden sana bu stajını tekrarlamanı ve bu sefer Y dersini iyi kavramanı öğütlüyor ve bunun için aynı süreyi (2 yıl) veriyorum"

diyor.

Ve 2 yıllık sürenin sonunda Mehmet, Y dersinden tekrar sınava giriyor.

Ama kesinlikle X dersinden değil.

Eğer ki, Tesmer'e, Türmob'a, Milletvekillerine, Maliye Bakanlığı'na bir maruzat bildirilmesi gerekiyorsa, konu kanımca bu olmalıdır ve uygulama en kısa zamanda değiştirilmelidir.

Ynt: Verilen dersten bir daha sınava sokulmak zorunda bırakılmak

Lise ve öncesi eğitimde aynı değil mi? 1 dersten dahi kalsanız aynı yılı bir kez daha okumak zorundasınız. Sadece geçemediğiniz değil tüm derslerde tekrar başarılı olmak zorundasınız.
Sizin görüşünüzün aksine bence 2 yıl bekletmek haksızlık gibi görünmekte. 2 yıl beklemenin mantığıda galiba dosya yaktıktan sonra tekrar 3 yıl (eskiden 2 yıldı) staj süresini staj yapmadan tamamlama.

SMMM sınavları ile lise ve öncesi dönemini karşılaştırırsanız, ben de size SMMM sınavları ile üniversite dönemini karşılaştırırım, malum üniversite'de sadece kaldığınız dersten sorumlu oluyorsunuz ve geçtiğiniz derslerden bir daha sorgulanmıyorsunuz.

Burada mantık şu; maksat bilgi ise bilgidir. SMMM olan kişi örneğin finansal analizden geçtiyse, dosyayı farklı bir dersten yakan adam da finansal analizden geçtiyse, bu iki adam finansal analiz dersinde eşittir. eğer ikinci adama "sen bu dersten tekrar giricen sınava" dersen, o zaman SMMM olan adama da aynı şeyi söylemen lazım. Belki 2. kez girdiklerinde önceden veremeyen adam sınavı geeçcek ama SMMM olan adam dersi veremeyecek. O yüzden bu iş böyle olmaz. Bir dersten geçtiysen bir daha girmemen lazım o dersten.

2 yıl bence de uzun bir süre ama yukarıda bahsettiğim konu ve yapılan haksızlık 2 yıl mevzusundan çok daha önemlidir.

Bu konuda yazılanların hepsine katılıyorum. Çünkü ben 2 yıl bekledikten sonra tekrar girip 2009-Temmuzunda belge almaya hak kazandım...

İşin ilginci ben denetim ve maliyet muhasebesini veremediğim için 2 yıl bekledim. Ve bekleme sürecinden sonra verdiğim ilk dersler de maliyet muhasebesi ve denetim oldu. Artık nasıl içime işlediyse önce onları verdim... Bu haksızlığa kesinlikle dur denilmeli...

arkadaşlar bende 2 yıllık cezaya kaldım tek dersim vergiydi son sınav hakkımda veremedim sağlık problemlerim nedeniyle neyse o kısmı önemli değil .2010 temmuz ayında tekrar sınava gireceğim notlarımın hepsi 65 ve üzeriydi ama olmadı şimdi ben tekrar bütün derslerden sınava gireceğim bence çok büyük bir haksızlık bu . iki yıl beklemek saçma ama hepsinden tekrar girmek daha saçma ben şimdi bu derslerden geçip belgesini alan kadar anlamıyor muyum bu derslerden?

haktan ' Alıntı:
arkadaşlar bende 2 yıllık cezaya kaldım tek dersim vergiydi son sınav hakkımda veremedim sağlık problemlerim nedeniyle neyse o kısmı önemli değil .2010 temmuz ayında tekrar sınava gireceğim notlarımın hepsi 65 ve üzeriydi ama olmadı şimdi ben tekrar bütün derslerden sınava gireceğim bence çok büyük bir haksızlık bu . iki yıl beklemek saçma ama hepsinden tekrar girmek daha saçma ben şimdi bu derslerden geçip belgesini alan kadar anlamıyor muyum bu derslerden?

işte bu... söylemek istediğim bu.. siz, belki de piyasadaki yeni SMMM olmuş kişilerin çoğundan bile daha iyi anlıyorsunuz bu derslerden aldığınız puanlara göre, fakat mevcut sistem o kadar adaletsiz ve mantıksız ki sizi bu işe yeni başlayan biri ile aynı kefeye koyuyor.

the accountant ' Alıntı:
haktan ' Alıntı:

işte bu... söylemek istediğim bu.. siz, belki de piyasadaki yeni SMMM olmuş kişilerin çoğundan bile daha iyi anlıyorsunuz bu derslerden aldığınız puanlara göre, fakat mevcut sistem o kadar adaletsiz ve mantıksız ki sizi bu işe yeni başlayan biri ile aynı kefeye koyuyor.
şu anda ben elimden geldiğince bu durumun düzeltilmesi için uğraşıyorum , turmob başkanına milletvekillerine mailler atıyorum, yapılanın adaletsiz olduğunu yapılabilecek bişeylerin mutlaka olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama nafile bence benim gibi olan arkadaşlar ve benim gibi olabilecek arkadaşlar ki bütün stajer arkadaşlar bu konuda potansiyel durumdadır ellerinden geleni yapmalı biri mutlaka sesimizi duyacak. meslek kalitesi yükseltmek adına haketmediği halde insanların standartları düşürülmemeli bu forumda ki bütün arkadaşlarımın bunu bir kez düşünmesini isterim bugün değil ama yarın aynı şey sizinde başınıza gelebilir.

haktan ' Alıntı:
the accountant ' Alıntı:
haktan ' Alıntı:

şu anda ben elimden geldiğince bu durumun düzeltilmesi için uğraşıyorum , turmob başkanına milletvekillerine mailler atıyorum, yapılanın adaletsiz olduğunu yapılabilecek bişeylerin mutlaka olduğunu anlatmaya çalışıyorum ama nafile bence benim gibi olan arkadaşlar ve benim gibi olabilecek arkadaşlar ki bütün stajer arkadaşlar bu konuda potansiyel durumdadır ellerinden geleni yapmalı biri mutlaka sesimizi duyacak. meslek kalitesi yükseltmek adına haketmediği halde insanların standartları düşürülmemeli bu forumda ki bütün arkadaşlarımın bunu bir kez düşünmesini isterim bugün değil ama yarın aynı şey sizinde başınıza gelebilir.

merak etmeyin her geçen yıl bu yeterlilik sınavlarına girenlerin sayısı artıyor ve zaman geçtikçe bu konudan muzdarip olanların sayısı artacak ve sesleri daha çok çıkmaya başlayacak, işte o zaman bu haksız gidişe bir dur denicek.

anketi, bu haklı bir uygulamadır diye yanıtlayan arkadaşlar, lütfedip iki kelime de buraya neden bu şıkkı işaretlediğinizin gerekçelerini de yazarsanız daha faydalı olacak bu konuyu irdeleyenler açısından.

"haksız bir uygulamadır" diye cevaplayanların, bana ek olarak söyleyecekleri bir şey yoksa buraya da bir şey yazmalarına gerek yok ama "haklı bir uygulamadır" diye cevaplayıp da sebebi yazmayanlar var. o arkadaşlardan da gerekçeli kararlarını bekliyoruz.

Haklı bir uygulama dedim.

Eğer 2 yıl bekleme süresi varsa, tabi ki tüm derslerden sınava girilir.

Dikkatinizi çekerim, benim söylemek istediğim haksızlığın -2 yıl beklemek- kendi içinde tutarlı olduğu.

Ben sorunu burada görüyorum. Sorun 2 yıl beklemek iken, sorunu geçilen dersten tekrar sınava girmek olmaya indirgiyoruz.

SMMM olmanın şartları ağırlaştırılıyor bu tip olaylarla (ne kadar olabilirse artık). Biz SMMM olmanın şartlarının daha da ağırlaşmasını mı istiyoruz yoksa herkese daha fazla hak tanınmasını mı? Yani sınav - 3 sene staj - tekrar sınav yeterli mi? Çok mu fazla? Bir nüfus / üniversite mezunu / İİBF mezunları gibi kriterleri göz önüne alırsak SMMM olmaya talep çok fazla. Bir şekilde dengeli mi olmalı mükellef / SMMM oranı?

Burada daha samimi bir istek 2 yıl beklemenin kaldırılmasını istemektir.

ben 2 yıl olmasa bile "bekleme süresi" cezasına karşı değilim, en azından verilen süre ve hak sayısı itibariyle tüm derslerden başarılı olamayan adaya bir "yaptırım" uygulanmalı. bu yaptırım "süre cezası" şeklinde olabilir veya başka bir şekilde de olabilir, AMA KESİNLİKLE ADAY DAHA ÖNCE BAŞARILI OLDUĞU BİR DERSTEN TEKRAR SINAVA SOKULMAMALI.

2 yıl veya daha az farketmez, bu bekleme süresi geçirildikten sonra bile daha önce verilen bir dersten sınava girilmemeli bence. Yani kendi içinde de tutarsız, daha doğrusu adaletsiz, daha da doğrusu hakkaniyetsiz bir uygulama. O zaman belgesini alan da girsin aynı derslerden.

Şöyle düşünün, uygulama şöyle; 2 yıl staj yap diyor kanun (yeni uygulama 3 yıl) ve bu süre sonunda, bu 2 yıl boyunca edindiğin iş tecrübeni sınayacağız. Sınava giriyor aday ve başarılı olamıyor. Burda mevcut kanun şu mantığı yürütüyor ve bence MANTIKLI; bu staj süresi boyunca sen işini, konuları iyi özümseyememişsin, o yüzden aynı stajı bir daha yap, sonra tekrar gel karşımıza çık, yani sınava gir diyor kanun. Bence mantıklı buraya kadar. 2 yılda öğrenemediğini, 2 ayda öğrenemezsin diye düşündüğü için 2 yıllık bekleme süresini düşürmüyor. Bence mantıklı (yine de süre azaltılabilir ama tamamıyla kaldırılmaması normal bence).

Fakat başarılı olunan dersten tekrar sınava sokulmak olayın özünde bir mantıksızlık yaratıyor.

Şöyle bir örnekle açıklayayım;

2011 yılındayız. O zamanki kanuna göre SMMM olmak için 7 değil de 6 ders olduğunu farzedin. 2009-2011 yılları arasında Ahmet ve Mehmet isminde iki kişi bu 6 dersi verip belgeyi alıyorlar. 1 yıl sonra, yani 2012'de kanunda bir değişlik oluyor ve 6 derse ek olarak bir ders daha ekleniyor. 2012-2014 yılları arasında Ayşe ve Fatma isminde iki kişi sınava giriyor. Ayşe 7 dersi veriyor, Fatma 6 ders veriyor, Ayşe belgeyi alıyor, Fatma dosyasını yakıyor.

Bu durumda uygulamada HAKKANİYET arıyorsak, aşağıdakilerden biri uygulanmalı:

1) Bu durumda, Ahmet ve Mehmet 1 dersten daha sınava girmeleri gerekir (Hakkaniyet bunu gerektirir), bu dersi 2 yıl içinde veremezlerse SMMM belgeleri geri alınmalı..

2) Zeynep, 2 yıl bekleyip, daha önce veremediği 1 dersi gelecek 2 yıl içinde vermeli.

Yani söylemek istediğim özet olarak şu; "SMMM olan biri ile olamayan kişi arasında ne fark varsa, SMMM olmayan kişinin sadece o fark kadar ödeme yapması gerekir." Ödeme bu örnekte 1 derse tekabül etmektedir, çünkü SMMM olan biri ile olamayan kişi arasındaki fark sadece bu tek derstir.