Veterinerlik Hizmetlerinde KDV Oranları Hakkında

Merhabalar,
benim sizlere sormak istediğim soru veteriner mükellef ile alakalı;

Bilindiği gibi KDV Oranları 1 nolu listesinde
19- [9]Suni döllenme için dondurulmuş hayvan spermaları, % 1
mükellef bu spermleri alıyor doğrudan satış yapmıyor suni dölleme işini yapıp serbest meslek makbuzu kesiyor.Burdaki KDV oranını da 2 nolu listede yer alan aşağıdaki maddeye göre
12- [25]İlgili Bakanlıklar tarafından ya da kanunlarla izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından yerine getirilen insan veya hayvan sağlığına yönelik koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri (hayvan ırkının ıslahına yönelik hizmetler dahil), ambulans hizmetleri,
% 8 KDV oranı olduğunu düşünüyorum.

Suni döllenme olduğu için makbuzdaki oranında %1 olması gerektiğini düşünen bir arkadaşla görüştüm sizlerinde bilginizi almak istedim .
Şimdiden teşekkür ederim.

Not : Mesaj başlığı TB tarafından Forum Kurallarına göre düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kurallarına uyalım.

Ynt: Veterinerlik Hizmetlerinde KDV Oranları Hakkında

genelde sağlık sektörü %8 çalışıyor

Riske atmasın Mukteza alsın 1 haftada cevap gelir..

Tekrar merhaba arkadaşlar.
Acaba içinizde pratikte bu işi yapan hiç yokmu.
Sizlerin neler yaptığı ve fikri bana yol gösterecektir.Paylaşımlarınızı bekliyorum,teşekkürler

Sn. Depar,

Örneğiniz çok ekstrem bir durum değil. Sanırım çoğu meslektaşımızda veteriner mükellef mevcuttur ve bu uygulamayı yapıyorlardır ama herhalde cevap konusunda zaman bulamadılar.

Ben bağımlı çalışmakla birlikte konu hakkında şöyle bir yaklaşımda bulunacağım;

Bildiğim kadarıyla bu tür mükellefler sundukları emek yoğun serbest meslek faaliyeti yanında bazı hayvansal ilaçları da perakende olarak satmaktalar. Bundan dolayıdır ki serbest meslek defteri yanında ayrıca işletme defteri de onaylatmaktalar ve ÖKC kullanmaktalar.

Buna göre; veteriner hekimin işyerinde perakende olarak sattığı ilaçlar için geçerli oran üzerinden ÖKC Fişi keserek KDV tahsil edeceği konusunda mutabıkız. (Dondurulmuş sperma %1),

Fakat veteriner hekim bu ilacı kullanarak suni dölleme hizmeti vermektedir. Yani burada amaç spermayı satmak değil, müşterisine suni dölleme işini yapmak ve bu iş için belirlenmiş tarifeden ücretini almaktır. Dolayısıyla hizmeti için alacağı ücret için keseceği serbest meslek makbuzunda kdv %8 olmalıdır.

Dondurulmuş sperma içinse %1' den ÖKC Fişi düzenlenerek müşteriye teslim edilmelidir.

Sağduyu
Demirkale