fonradar

Yabancı Bayraklı Gemi Navlun Faturaları

fea

quote author=yontem73 link=topic=5061.msg22297#msg22297 date=1143197060]
arkadaslar merhaba, yabancı bayraklı bır gemı var ve turkıyede bır kuruma naklıye işi yapacak ancak kurum dıyorkı sızden %2 stopaj keserım ben bunu gelır vergısı ve kurumlar vergısının ılgılı maddelerınde goremedım.ayrıca bu yabancı bandıralı gemı ıle turkıyedekı bır denızcılık fırması arasında gemı işletım sozleşmesı var bız bu faturayı turkıyedekı fırmadan ılgılı kuruma kesersek ve yabancı bandıralı gemıden de navlun faturası alırsak bu hızmet karsılıgında vergı mevzuatı karsısında bır sorunla kasılasırmıyız ilgilenen arkadaslar varsa bana yardımcı olsun verecegımız cevaplar ıcın sımdıden tesekkur ederım

İyigünler,
yukarıda alıntı yaptığım konu mart 2006 tartışmaya açılmış fakat devamında açıklığa kavuşmamış. Şu anda firma olarak biz de aynı durumdayız. Yabancı bayraklı gemimiz var ve geminin bağlı olduğu şirketimiz de yabancı. Şimdi taşınan nakliye sonucu kesilecek navlun faturasını Türkiyedeki ilgili firmamız kesiyor. Para bu firmaya geliyor sonra Türk ilgili firması parayı, yabancı şirkete havale ediyor ve yabancı şirket buradaki firmaya fatura kesiyor. Bu uygulama ne kadar doğrudur.

Ayrıca yabancı bayraklı gemi için alınan malzeme, yakıt ve hizmet faturaları da Türkiyedeki ilgili firmaya c/o olarak isimlendirilip kesiliyor. Örneğin yerli yakıt alındı, yabancı şirket ismi altında c/o türkiyedeki firma ismi. Bu fatura Türk firmasına gider işlendi sonra yabancı firmaya kdv'si ile birlikte faturalandırıldı. Bu uygulama doğrumudur.

son olarak yabancı şirkete kesilen fatura 120 de işleniyor. yine bu şirket için gelen c/o 'lu fatura Türkiyedeki ilgili firmanın giderine değil de 120-320 mahsubu şeklinde uygulanabilir mi?

Kanunlar nezdinde bilgi sormuyorum. (kv şu şu madde gibi) Uygulama yani muhasebeleştirme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Özellikle Denizcilik firma muhasebesi tutan ve uygulamasını yapan ilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.
saygılarımla

Ynt: yabancı bayraklı gemi navlun faturaları

Genelde yaptıklarınız doğrudur

son olarak yabancı şirkete kesilen fatura 120 de işleniyor. yine bu şirket için gelen c/o 'lu fatura Türkiyedeki ilgili firmanın giderine değil de 120-320 mahsubu şeklinde uygulanabilir mi

Diyorsunuz. Yabancı firma adına geliyorsa faturalar 120/320 işleyişi doğrudur.