fonradar

Yabancı Bayraklı Gemiler

• Konbuyu başlatan *ebru*
  • Başlangıç tarihi
E

*ebru*

Ziyaretçi
Merhaba Arkadaşlar.Şirketimiz 2 adet yabancı bayraklı (Malta bayraklı) gemi kiraladı.Bu kiralamada
sözleşmede sözleşme gereği tüm hakları ile bize aittir diye bir madde var.Buna istinaden katlandığımız masraf faturaları gemilerin asıl sahibi olan maltada ki şirkete kdvsiz olarak kesilmekte ve faturadaki unvanda hem yabancı şirketin(gemiyi kiralayan) hemde bizim şirketimizin unvanları bulunmakta ödemesi de bizim şirketimiz tarafından yapılmaktadır.1-Biz bu faturaları kayıtlarımıza alabilirmiyiz?Alırsak hangi maddeye istinaden alabiliriz? Eğer alamazsak ne gibi bir yol izlemeliyiz?Çünkü ödemeleri tarafımızdan yapılıyor. 2-Kiralanan yabancı bayraklı gemilerde KDV'den muaf olduğumuza dair bir yazı vergi dairesinden alabilirmiyiz.? Gemi bizim mülkiyetimizde olsaydı alınabiliyor diye biliyorum.Fakat bizim mülkiyetimizde değil.
Umarım bu işe vakıf arkadaşlardan bu konuda yardım alabilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder,
çalışmalarınızda başarılar dilerim..

Ynt: Yabancı Bayraklı Gemiler

Arkadaşlar inanın bu sorunun cevabı benim için çok önemli.Bu konuya vakıf arkadaşlardan acil yardım bekliyorum.Şimdiden Teşekkürler...

Faturaları işleyebilirsiniz. Kiralama için vergi dairesinden görüş alın.

gemiyi fililen işletilmesi ili ilgili yapılan giderler kdv kanununun 13-b maddesi gereği kdv den istisna
ancak
aldığınız faturada 2 ünvan bulunması sakıncalı vuk yönünden
gemi işleteni olarak ne tür masraf yapılıyorsa ona istinaden kdv siz fatura alabilirsiniz bkz. kdv 13 a veya b
sizde yurtdışındaki firmaya fatura kesmeniz gerekiyor

(Denizcilik sektöründe çalışıyorum, konuya biraz hakimim)

Saygılar

Ahmet GÜNDÜZ
SMMM

Sayın Gndz biraz geç olsada ilginiz için teşekkür ederim.Şöyle bir durum var.Gemi yurtdışı firmadan sözleşme gereği (tüm hakları bize ait olarak kiralandı) Şimdi bizim burda Türkiye içerisinde yaptığımız masraflara ait ilgili firmalar KDV siz fatura kesebilmek için muafiyet yazısı istemektedir.Böyle bir yazı almak mümkün değil çünkü gemi bize ait değil.Ama bütün masrafları biz karşılıyoruz sözleşmede var.KDV siz faturayı yurtdışına kestirip altına C/0 su bizim unvanla fatura edilmesi ve bizim kayıtlara almamız ne kadar doğru bilemiyorum.Umarım sizinde yurtdışından kiraladığınız yabancı bayraklı bir gemi vardır bana yardımcı olabilirsiniz meslektaş olarak.İnanın ne yapacağımı şaşırdım.Tekrar Teşekkürler..

Sn. Ebru

3065 sayılı kdv kanununun 13. maddesinin a ve b fıkralarına istinaden
deniz işlerine kdv istisnası uygulanabiliyor.

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 13
Kapsam
(3174 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen madde) Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır.

a) (4108 sayılı Kanunun 33'üncü maddesiyle değişen bent Yürürlük; 2.6.1995) Faaliyetleri kısmen veya tamamen deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçların kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflere bu amaçla yapılan deniz, hava ve demiryolu taşıma araçlarının, yüzer tesis ve araçlarının teslimleri, bu araçların imal ve inşaası ile ilgili olarak yapılan teslim ve hizmetler ile bunların tadili, onarım ve bakımı şeklinde ortaya çıkan hizmetler, (2)

b) (5228 sayılı Kanunun 14 üncü maddesiyle yeniden düzenlenen bent. Yürürlük: 1.8.2004) Deniz ve hava taşıma araçları için liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetler, (3)

her iki maddedede mülkiyet ile ilgili bir konudan bahsedilmiyor.
yani yukarıda sayılan işlemler dolayısıyla alacağınız faturalarda mülkiyetin size ait olması gerekmiyor.

aldığınız geminin tamir ve bakımı için kira sözleşmesinin örneği ile vergi dairesine başvurduğıunuzda, (alacağınız hizmet veya
malın proforma faturası ve bir dilekçe ile) size aynı gün içerisinde sadece o işlemle ilgili kdv istisna yazısı vereceklerdir. 13 - a

b maddesi için ise fatura kesen firma sizden bir evrak talep etmeden direk kdv siz fatura kesecektir. 13-b
örneğin kılavuzluk ve römoraj hizmeti alımı

bu madde uygulanırken de mülkiyetin size ait olma şartı yok.

Ayrıca faturaları kendi şirketiniz adına alır ve yabancı firmaya kendiniz fatura keserseniz daha uygun olacağını düşünmekteyim..

Saygılar

AG
SMMM

Bu istisnadan yararlanmanız için bağlı olduğunuz vergi dairesine baş vurarak bir istisna belgesi almanız gerekiyor. Firmanızın ana sözleşmesinde iştigal konuları arasında gemi kiralama yoksa maddesi yoksa bu izin verilmez.
Ayrıca bu işlemi yapabilecek organizasyona sahip olup olmadığınız, yetkili mercilere gerekli yasal bildirimleri yapmanız araştırılacaktır.KDV kanunu 13*a/b maddelerini iyice inceleyiniz.

tabiki ana faaliyet konusunun bu işlerle ilgili olması gerekiyor
ayrıca istisna belgesi 13-a maddesinde alım yapılacak firma bazında veriliyor
yani genel olarak bu firma kdv den istisnadır diye bir belge yok

13-b maddesinde ise fatura kesen firmanın genel olarak v.d. sinden talep
ettiği bir belge sonrasında maddeye uyan mükelleflere yaptığı hizmetler için firma
ayrıca bir istisna belgesi talep etmiyor.

AG
SMMM

İlginiz için çok teşekkür ederim.Faaliyet konumuzda gemi kiralaması mevcuttur.Deniz araç ve gereçlerinin kiracılığı diye geçiyor.Bu konuda bir problem yok.Vergi dairesi umarım yurtdışı kiralanan gemiler için muafiyet yazısı veriyordur.Ben uygulamada hiç rastlamadım.Çünkü genelde Türkiyede vergilendirilen yani Türkiyeye ait gemilere verdiklerini biliyorum.Hatta TUGS'a kayıtlı gemiler.Bu gemi Türkiye'de bir yere kayıtlı değil.Umarım bu sorunu çözeriz.Tekrar teşekkür ederim.

Firmanın faaliyet konusuna tekrar baktım.Aynen aktarıyorum size;

Deniz araç ve gereçleri ile yük ve yolcu taşımacılığı,komisyonculuğu,acenteliği,navlun komisyınculuğu,kiracılığı,tahmil tahliyesi,taahhütçülüğü,transit taşımacılığı,deniz vasıtalarının montajı,yedek parça ve aksesuralarının imali,alım satımı,ithali,ihracı,toptan ve perakende pazarlaması,yurtiçinde ve dışında mümessillerinin alınması,konusuyla ilgili aracılıklarının yapılması,Türkiye ve yabancı bayraklı gemilerin her türlü kumanya,erzak,yedek parça,edavat bakım tamir ve onarımı
Konusu ile ilgili ulaştırma araçları bulundurmak veya kullanmak,kiralamak.Ana sözleşmedeki faaliyet konusu bunlar.Ben bi önceki yazımda bir problem yok dedim ama sanırım var.Faaliyet konusunda ayrıca yurtdışı ve yurtiçi deniz araç ve gereçlerinin kiralanması diye belirtmesi gerekmez mi?

ana faaliyetiniz bu gemilerin işletilmesini içeriyor gibi anlıyorum
kiralanmasının ana sözleşmede bulunmaması vergi dairesinin konusuna girmez
olsa olsa ttk hükümleri açısından belki problem olabilir

ayrıca vergi dairesi belge verirken sicil kaydı talep etmiyor sizden

V.D. niz ulaştırma ise zaten bu adamlar bu konuda uzman
problem çıkaracaklarını sanmıyorum.

(Ayrıca norveçte inşa ettirdiğimiz bir gemi için 13-a ya göre muafiyet yazısı daha önce ben aldım)

AG
SMMM

Sayın GNDZ;

Ayrıca norveçte inşa ettirdiğimiz bir gemi için 13-a ya göre muafiyet yazısı daha önce ben aldım dediniz.Peki bu geminin TUGS'a kaydı yok dimi.Eğer öyleyse bende bu sorunu kısa zamanda çözebilirim sanırım.Yardımlarınız için tekrar teşekkürler...

orda inşa ettirip burada
tugs kaydına aldırdık.

ama mülkiyetle ilgili problem yok diye biliyorum
çünkü tugs kaydı ile kdv istisnası ayrı şeyler
tugs un içinde ayrıca kdv istisnası var ama
siz 13-a veya 13-b den yararlanacaksınız

Vergi dairesi yazıyı verirken bu durumu sorgulamazsa yazıyı almak sorun olmaz.İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Görüşmek üzere...

KDV muafiyet yazısının ulaştırma vergi dairesinden almak için talepte bulunduğunuzda gemiye ait sicil belgeleri istenmektedir.

iyi çalışmaşlar

Sn. Mhmt79

son 1 yıl içerisinde 10 larca defa 13-a ya göre muafiyet belgesi aldım
ve hiçbirinde sicil tasdiknamesi vermedim

bilginize

Merhabalar

Konu yanlış mecraya çekilmiş. Burada KDV?nin kavramlarından olan ?teslim? kavramının değerlendirilmesinde bir yanlışlık olduğu görülüyor.

. KDVK?nun 4. maddesinde ?teslim? kavramı:

? 1. Teslim, bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesidir.?

şeklinde açıklanmıştır.

Borçlar Kanununun 248. maddesinde kiranın tarifi şöyledir:

?Madde 248 - Adi kira, bir akittir ki kiralayan onunla, kiracıya ücret mukabilinde bir şeyin kullanılmasını terk etmeği iltizam eder.?

Bu itibarla kiralama işleminde tasarruf hakkı devredilmez. Sadece kullanma hakkı devredilir. Mal üzerindeki tasarruf hakkı malın malikine aittir.

KDVK 13. maddesinin (a) bendi dikkatle okunursa, istisna işleminin ?teslim? şartına bağlı olduğu görülür. Bu bende göre ya araçlar teslim edilecek veya teslime konu olan bu araçların vücuda getirilmesi için teslim veya hizmette bulunulacaktır. KDVK 4. maddesine göre kiralama işlemi de hizmet kapsamında sayılmıştır. Ancak, bu hizmet teslime konu olan malın imal ve inşasında kullanılmalıdır.

Gemi kiralanması gayrı menkul kiralanması olarak değerlendirilir. KDVK nun

?Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalarla Diğer İstisnalar? başlıklı 17. maddesinin (d) bendinde

?d) İktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkulların kiralanması işlemleri,?

denilmek suretiyle, KDV? den müstesna tutulabilmek için kiralanan gayrimenkulun iktisadi işletmenin bilançosuna dahil olmaması gerekir. Soru konusu olan işlemde bu durum yoktur. Dolayısı ile kiralama işlemi KDV ne tabi olacaktır.

Tahakkuk eden KDV?nin ödenmesine gelince; soru konusu, gemi kiralayan firmanın Türkiye?de işyeri veya daimi temsilcisi yoksa ödenen kira bedeli için tahakkuk ettirilecek KDV kiracı tarafından sorumlu sıfatıyla stopaja tabi tutulup vergi dairesine ödenmesi gerekir. (KDVK. Madde 9)

Konu ile ilgili KDVK 15 No.lu Tebliğinin ?C? fıkrası aşağıdadır:

?C. YURT DIŞINDAN SAĞLANAN HİZMETLER:
Katma Değer Vergisi Kanununun 1'inci maddesine göre işlemler Türkiye'de yapıldıkları takdirde vergiye tabi tutulabilecektir. Aynı Kanunun 6/b maddesine göre, Türkiye'de yapılan, değerlendirilen veya faydalanılan hizmetler Türkiye'de ifa edilmiş sayılacaktır. Yurt dışındaki firmalara yaptırılan hizmetlerden bu kapsama girenlerin vergiye tabi olacağı açıktır. Bu gibi hizmet ifalarında mükellef esas olarak yurt dışındaki firma olmakla birlikte, firmanın Türkiye'de ikametgahı, işyeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmaması halinde vergi, sözü edilen Kanunun 9'uncu maddesi gereğince hizmetten faydalanan yurt içindeki muhatap tarafından bağlı bulunulan vergi dairesine sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.?

Buna göre; Türkiye?deki kiracı firma yaptığı kira ödemeleri için kiralayan firmadan genel oranda KDV içeren fatura almalı, ödeme yaparken de tahakkuk ettirilen bu KDV yi kiralayana ödemeyip sorumlu sıfatı ile vergi dairesine ödemelidir.

Diğer taraftan TUGS sadece Gelir ve Kurumlar vergisi istisnalarını kapsar. KDV için böyle bir istisna hükmü yoktur.

Sonuç olarak, kiralanan gemi için gemi sahibine yapılan kira ödemelerinde KDV tahakkuk ettirilmesi ve bunun kiracı tarafından sorumlu sıfatıyla vergi dairesine ödenmesi gerekir.

Sorulan soru ile Sn. Erol'un cevabı farklı şeyler.

Sayın Hocam,

öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Yalnız bizim ülkemizin Malta ile çifte vergilendirme anlaşması bulunmamaktadır.Bu Sorumlu sıfatıyla ödenecek vergiyi etkiler mi?
Birde size sormak istediğim bir konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim.Öncelikle gemi kiraladığımız süre içerisinde tüm hakları ile bize aittir.Gemiye yurtiçinde yaptırdığımız bakım onarım vs masralar tarafımızdan ödenmekte olup,yurtiçinde bakım yaptırdığım firmalar faturayı yurtdışı firmaya düzenlenmekte (kdv den muaf) olarak ancak unvanda C/O olarak (işleten) bizim unvanımızda yazılmıştır.
Biz bu faturaları bu şekilde kendi kayıtlarımıza alabilirmiyiz?Yurtiçi firmaların tarafımıza fatura kesmesi için KDV uygulamaktadırlar.Yani faturayı kesen firma direkt yurtdışı firmayı muhatap alırsa kdvsiz oluyor.
Yani faturayı yurtdışına kestirerek kendi kayıtlarımıza almamız doğrumudur? Şimdiden Teşekkürler...