fonradar

Yabancı bayraklı yata mal teslimi

mavisakal_79

Katkı Sunan Üye
yabancı bayraklı yata mal teslimi yapacağız. ama ticari amaçlı teslim değil. adam bize benim kdvden istisna olduğuma dair belgem var diyor. hakikakaten de varmış. bu durumda kdv hesaplamam gerekir mi. gemi türkiye sularında şu anda.

Ynt: Yabancı bayraklı yata mal teslimi

15 Seri Nolu KDV Genel Tebliğinin B-2-a bölümü;

"2. Uluslararası deniz ve hava taşımacılığına ilişkin olarak araçlara yapılan akaryakıt, su, kumanya, teknik ve diğer malzeme şeklindeki teslimler aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde vergiye tabi olmayacaktır.

a) Kabotaj hakkının düzenlendiği 20 Nisan 1926 tarih ve 815 sayılı Kanunun 1. maddesi gereğince, yabancı bayraklı gemilerin Türkiye içinde taşıma yapma hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle yabancı bayraklı gemilere yapılan söz konusu teslimler "yurt dışındaki bir müşteriye" yapılan teslim niteliğinde olduğu ve gümrük hattı dışında bulunan araca yapıldığında Katma Değer Vergisi Kanununun 11 ve 12/1-a maddeleri gereğince ihracat istisnası kapsamına girmektedir."

Buna gör yapacağınız teslim KDV'den müstesnadır.

Kestiğiniz faturaya be istisna belgesinin bir fotokopisini ekleyin.

akaryakıt değil teslime konu ürün. yat için 6 tane kabin. bidiğimiz duş kabini. yatın kendisi için yapılan bir harcama. yine de kdvsiz düzenlemem mi gerekir faturayı. ve benim tedarikçi firmam bana faturayı ne şekilde düzenlemesi gerekir. kdv li mi yoksa kdvsiz mi?

Tedarikçi size KDVli düzenleyecek. Siz ise fatura kestiğiniz yatçılık firmasının belgesini faturaya ekleyip kdvsiz keseceksiniz.

nguroy ' Alıntı:
Tedarikçi size KDVli düzenleyecek. Siz ise fatura kestiğiniz yatçılık firmasının belgesini faturaya ekleyip kdvsiz keseceksiniz.

ama ben bunun için normal gümrük işlemlerini yapmama gerek yok diye düşünüyorum. normal ihracattan farklı bir işlem oldu kanaatindeyim. ve firma türk kökenli ama dediğim gibi yabancı bayraklı. ve de almış olduğu istanbul vergi dairesinden yazı var açıkça kdv den istisna diyor.

fazla uzaatm farkındayım. bu işlem normal ihratcat işlemi gibi olmayacak değil mi. çünkü her ay kdv ödüyoruz. iadelik konu da yok bu sebeple.

İhracat değil. KDV istisna. Eğer mahsup edemezseniz fazladan ödediğiniz KDV yi iade isteyebilrisiniz.