Yabancı Firmanın Türkiye'de Seminer vermesi

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,534
Konum
İstanbul
Merhaba

Yabancı Firmanın Türkiye'de Seminer Vermesi durumunda bileti vergi mükellefi olmayan vatandaşlar alırsa, firmanın Türkiye'de vergisel sorumluluğu doğar mı ?

Teşekkür ederim
 

5520

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Tem 2012
Mesajlar
330
Konum
ankara
Yapılan işin yabancı firma açısından serbest meslek faaliyeti ve elde edilen kazancın da SMK olduğunu varsayarsak yabancı firmanın geliri tevkifat suretiyle vergilendirilecektir.
Ödemeyi yapanın tevkifat sorumluluğu doğacaktır.

KVK 30. madde: Dar mükellefiyete tâbi kurumların aşağıdaki kazanç ve iratları üzerinden, bu kazanç ve iratları avanslar da dahil olmak üzere nakden veya hesaben ödeyen veya tahakkuk ettirenler tarafından % 15 oranında kurumlar vergisi kesintisi yapılır:
......
 

5520

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Tem 2012
Mesajlar
330
Konum
ankara
Yani yabancı firma için kendine yapılacak ödemeye uygulanacak tevkifat dışında Türkiyede vergisel yükümlülük (beyanname vs) olmayacaktır.
 

Day-Dream

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Ağu 2012
Mesajlar
1,534
Konum
İstanbul
Cevabınız için teşekkür ederim

Seminere sadece vergi mükellefiyeti olmayan vatandaşlar katılacak.

O zaman gelecek firma açısından Türkiye'de yapılacak bir işlem yok mu ? Vatandaşlar da gidip kdv 2 veremez
 
Üst