fonradar

Yabancı İşçi Çalıştırma

Merhabalar;

İlk defa yabancı uyruklu işçi çalıştıracağız. Sigorta girişini verirken nasıl vermem gerekir ?

E- bildirge de nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. :confused:

Önce işverenin çalışma izni için başvuru yapması gerekiyor. Biraz uzun bir mesele birçok şartı var. Alttaki linkten gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Gerekli rehber ve broşürler var. Başvuru içinde alttaki linkten işverenin edevlet şifresi ile giriş yapacaksınız.

https://www.csgb.gov.tr/uigm

Çalışma izni için başvuruda bulunduk. Büyük ihtimalle olumlu yanıt alacağız. Şuan başvurunun sonucunu bekliyoruz.
Benim öğrenmek istediğim işe girişini verirken nelere dikkat etmem gerekiyor ?

Önce bir mail gelecek harç yatırın diye. Harçları yatırdıktan sonra bir mail daha gelecek onaylandı giriş yapabilirsiniz diye. Ondan sonra giriş yapabilirsiniz. Başvuru yaparken belirttiğiniz meslek kodunda yapın girişini ve ücretinide yine başvuruda yazdığınız ücret olarak gösterin bordroda. İşe giriş yaptıktan sonra Çalışma bakanlığına posta ile gönderin işe giriş bildirgesini.

Teşekkür ediyorum Emrah Bey.
Peki işe giriş bildirgesini vermek istediğimde tüm sigorta kollarını mı seçeceğim normal işçi girişinden ne gibi farklılıkları olacak.

sn. bessy
normal işçi girişi gibi olacak çalışma bakanlığı izin belgesinde kimlik numarası var, ücret sektöre göre değişkenlik gösterir turizm ve ev işlerinde asgari ücret, diğerlerinde asgari ücretin 1,5 katı altında olamaz, teşviklere dikkat örneğin 1687'den faydalanamazsınız.

sn. bessy
normal işçi girişi gibi olacak çalışma bakanlığı izin belgesinde kimlik numarası var, ücret sektöre göre değişkenlik gösterir turizm ve ev işlerinde asgari ücret, diğerlerinde asgari ücretin 1,5 katı altında olamaz, teşviklere dikkat örneğin 1687'den faydalanamazsınız.

Teşekkür ederim Sayın Üni

Teşvikler hakkında araştırmadayım.

sn. bessy

ben 1687 den yararlandırıyorum yabancı çalışanımı.
bir sorun çıkmadı.
??

1687 sayılı kanundan faydalanması için İşkur a kayıtlı olması gerekiyor.
Yabancı işçimi İşkur a mı kayıt ettirmeliyim ?

çalışma izni onaylandığı gün, yabancı çalışanı işkura gönderip kayıt yaptırdıktan sonra aynı gün işe girişimi yapmıştım :)
kayıt yapıyor işkur , sorun değil.

merhaba,

bizde serbest bölgede faaliyet gösteren bir işyeriyiz. Yabancı uyruklu çalışan işe alacağız ama önce ikamet tezkeresi alması gerekiyormuş galiba... Kep hesabı zorunluluğu da getirilmiş.

Sayın kadirdiloglu

Türkiye’de Emniyet makamlarından en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi alınabilir.
Yabancının ikamet tezkeresi olmadığı durumda, uyruğunda bulunduğu ülkedeki T.C. dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması ve oradan kendisine verilecek olan 16 haneli referans numarasını Türkiye’deki işverenine bildirmesi, işvereninin de bu referans numarasını kullanarak ÇSGB ' na online Çalışma izni başvurusu yapması gerekir.

KEP hesabı zorunluluğundan bir bilgim yok malesef.

Arkadaşlar bağımsız veya süresiz çalışacaklar için KEP hesabı zorunlu olacak diyor. Yani siz süreli atıyorum 12 ay süreyle çalışacak biri için başvuru yapacaksanız gerek yok KEP hesabına.

selam,

serbest bölgede faaliyet gösteren bir iş yeriyiz. Yabancı uyruklu biri için çalışma izni çıkardık kartı bile geldi ama yurt dışındaki konsolosluk çsgb dan onayı göremediği için pasaporta vize vurmuyor. Çsgb kimseye ulaşamıyoruz. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz.