fonradar

Yabancı Sermayeli Şirketin Örtülü Sermaye Durumu

merhaba,

herkesin bildiği gibi e-beyanname ve e-bildirge çıktı çıkalı muhasebeciler çok zor durumlarla karşılaşmakta. memurlar teftişlere ağırlık veriyo mükellefler araştırılıyor vs.vs. son zamanlarda en hassas konulardan biriside örtülü sermaye. bana yne aradn örtülü sermaye yazın aradığınızı bulursunuz diebilirsiniz ama bulamadım. çokta araştırdım.
sorum şu;
yabancı sermayeli şirketim var. yurtdışındaki tüzel kişi ortağımızdan kredi kullandık. 518.000$ onun geri ödemesine 2006 yılının son aylarnda başladık. kanunları incelediğimde, özsermayenın üç katını aşan kısmının örtülü sermaye olduğunu görüyoru. bizim özsermayemiz eksi bakiye verdiğinden tamamı örtülü sermaye. ortağa ödediğimiz faizde kkeg.
her donem sonunda ödediğimiz faizleri kar dağıtım olarak sayıp faizi matrah kabul edip stopaj ödememiz gerekiyormuş. bu konuda yapmış olduğum tespit sizce doğrumu?

Ynt: Yabancı Sermayeli Şirketin Örtülü Sermaye Durumu

arkadaşlar bir fikri olan yokmu

Merhaba

Üstatlardan bu konuda cevap gelmeyince ben de kendimce araştırma yaptım. 1 sayılı KVK tebliğinde bu konuda detaylı açıklama yapılmış,ama detaylara inince biraz karışık bir konu gibi geldi bana. Anladığım kadarıyla kredi kullandığınız kurum dar mükellef.Bu husus tebliğin "12.4.2" kısmında düzenlenmiş.Faizler ödenmişse KKEG yazılarak dağıtılmış kar payı olarak stopaja tabi tutulacak. Dikkat edilecek husus ödenen faiz dağıtılan net kar payı kabul ediliyor,yani stopaj yapıldıktan sonra kalan tutar.Yani netten brüte hesaplama yapılıyor. Faiz tahakkuk etmiş fakat ödenmemişse stopaj da yapılmıyor. Kur farkı giderleri gider yazılamıyor,aynı şekil de kur farkı gelirleri de gelir kaydedilmiyor. Bunlar benim kendi yorumum tabii ki. Üstatlar da bu konuda yorum yaparsa bu konuyu daha iyi irdelemiş oluruz düşüncesindeyim.

ama dar mükelleflerde kar dağıtımında stopaj yok sanırım