fonradar

Yabancı Uyruklu Çalışan

Arkadaşlar Merhaba

Yabancı uyruklu bir eleman almak istiyoruz. Çalışma izni için 1,5 ay önce başvurduk cuma günü itibari ile onaylanmış ve izin adresimize gönderiliyor. Bundan sonra yapmamız gerekenler hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Öğrenmek istediklerim şunlardır
1)SSk girişini ne zamana kadar yapmak zorundayım. İkametgah tezkeresi aldıktan sonramı?çalışma izni aldıktan sonramı?
Beşiktaş ssk diyorki başvurudan önce yapmanız gerekiyordu bana saçma geldi daha personeli çalıştırmaya başlamadıkki izinden sonra başlayacağız ya izin çıkmasaydı?
2)SSk girişini verirken hangi türü seçmem gerekiyor. Bu kişi Bulgaristan uyruklu(Ülkemizle sosyal güvenlik anl.yok) kimi 13 diyor. kimi 01 seçilecek diyor.
3)işsizlik primi kesilecekmi?
Acilen cevaplarını bekliyorum. Çok teşekkürler....

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: Yabancı Uyruklu Çalışan

1- hem ikamet hem çalışma izni alındıktan sonra işe giriş yapmanız gerekir. birinde emniyet, birinde bakanlık izin veriyor. birinin onayı olmadan giriş yapmak mantıklı gelmiyor.
2- tüm sigorta kolları. benimde mevcut bir personelim var. normal bir çalışan gibi tüm kesintilere tabi olarak çalışıyor.
3- 2. soru ile aynı cevap.

payroller cevabın için teşekkürler. dediğin gibi banada mantıklı gelmiyor ama ssk da ki personel önceden yapman gerekirdi falan dedi. İkamet izni zaten çalışma izninden önce alınıyor dedi o yüzden kafam karıştı biraz açıkcası. İşsizlik primi kesilecek demişsin yani anlaşma olsada olmasa kesiliyor önceden böyle değildi zannediyorum. İlk defa yabancı personelle karşılaştım her kafadan bi ses çıkıyor o yüzden yapan birinden öğreniyim dedim. Yardımların için teşekkürler.

payroller pardon belirtmeyi unuttum bu kişi Bulgaristan vatandaşı.

2.sorunuz için bilgi edinme kapsamında verilen cevap,

T.C.
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ

Sayı : ........../ 06.10.2011
Konu : 29.09.2011 Tarih ve .... numaralı başvurunuz.

Sayın : .......
.................

Soru : Sayın yetkili, Sosyal güvenlik anlaşması yapılmamış yabancı ülke (Kosova) vatandaşı için çalışma izni alınmıştır ve işe giriş vereceğiz. İşe giriş bildirgesinde ''sigorta kolu'' ile aylık prim hizmet bildirgesinde seçmemiz gereken ''belge türü'' hangileri olmalıdır? 01-Tüm Sigorta Kolları/Yabancı uyruklular seçeneği, yabancının vatandaşı olduğu ülke ile sosyal güvenlik anlaşması yapılmış olsun ya da olmasın her durumda uygun mudur? Bilgilendirmenizi arz ederim.

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
Merkezimiz Sigortalı Tescil ve Aylık Bildirge Servislerince; yabancı ülke vatandaşı için giriş kodu tüm sigorta kolları, Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yapılıp yapılmamış olması farketmeyeceği, aylık bildirgede 1-a belge türü kullanılacağı bilgisi verilmiştir.
Bilgilerinizi rica ederiz.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
Bilgi Edinme Birimi

Hakan bey çok teşekkür ederim. Süre ile ilgili bir bilginiz varmı? çalışma izni aldıktan kaç gün içinde işçiyi başlatmam gerekir? ikamet izni almadan mı girişini verdiniz? tşk.

Çalışma izni alındıktan sonra 30 gün içinde başlatılması gerekiyor diye biliyorum. Girişini verdiğimizde ikamet izni de alınmıştı.

Çalışma izni çıktıktan sonra çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almanız gerekiyor 15 gün içerisinde bunuda emniyet müdürlüğünde yabancılar şubeye giderek hem ikametgah tezkeresi (oturma izni)hem de çalışma izninizi de yanınızda götürerek yapıyorsunuz.