Yabancı Uyruklu Çalışanın Türk Vatandaşlığına Geçmesi

Rietveld

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar daha önce karşılaşmadığı bir durum çıktı. 2 yıldır sigortalı olarak çalışan yabancı uyruklu bir çalışanımız var. Çalışma izni falan var. Şimdi bu kişi Türk vatandaşlığına geçti ve T.C. numarası çıktı. Benim düşünceme göre işten çıkışı yapılıp T.C. numarası ile tekrar işe girişi yapılması gerekiyor. Yabancı kimlik numarası ile çalışıyordu çünkü. Ya da hiç çıkış giriş yapmayacak mıyız ? Bununla ilgili yapılması gereken işlem nedir çalışma bakanlığına veya SGK'ya bildirilmesi gerekiyor mu ?

Arkadaşlar çalışma bakanlığı ile görüştüm ne yapılacağını öğrendim belki ileride karşılaşan olur diye yazıyorum.

Öncelikle yabancı çalışanın çalışma izninin iptal edilmesi gerekiyor. Bunun için önce online izin iptal başvurusu yapılıyor. Çalışma izni almak için girilen yere gidip oradan yapıyoruz bu işlemi. Detayları çalışma bakanlığının sitesinde mevcut. Bunun için bir dilekçe var onu doldurup kaşe imza yapıp pdf olarak sisteme yüklüyoruz. Daha sonra bu dilekçeyi kargo ile çalışma bakanlığına da gönderiyoruz. Çalışma bakanlığından izin iptalinin onaylandığına dair mail geliyor. Mail geldikten sonra çıkış yapıyoruz. Çıkıştan sonra yeni çıkan tc numarası ile normal girişini yapıyoruz. İşlemler bu kadar.

Merhabalar

Çalışanınıza çıkış yapmanıza gerek yok. İzin iptal onayı gelince çalışanın SGK ya gidip bilgilerini güncellemesi yeterli