fonradar

Yabancı Uyruklu Denizci Türkiye'de Vergi Öder mi ?

Selamlar
ben bir soru sormak istiyorum biraz karisik , acaba yardimci olabilecek kimse varmidir , simdiden tesekkurler

ben turk vatandasiyim ve avrupa uyruklu biryabanci ile evlendim. benim ikametimi yurtdisina aldirdik evlenince , ama gecen sene esimin ikametini turkiyeye aldirdik fakat son 1 sene icinde giris yapmadigi icin ikamet uzatma yapamadik yazin geldiginde uzatma yapilabiliyorsa uzatma yoksa yeniden ikamet basvvurusu yapacagiz , gecen sene basvurdugumuzda vergi no su almisti bankada hesap acabilmek icin .
esim denizci ( gemi muhendisi ) amerikan merkezli buyuk bir cruise gemisi sirketinde ( gemi malta bayrakli ) 4/6 aylik kontratlar ile calisiyor , ortalalam 12/15bin dolar aylik maas aliyor . gemi kisin karayiplerde , yazin avrupada oluyor genellikle .
bildigim kadari ile turk vatandasi denizcilerin gelirleri vergiden muaf .
*peki esimin durumunda turkiyede vergi odemek isterse gene vergi muafiyeti varmidir ? senede ancak belki 1/2 ay turkiyede kaliyor ziyaret amacli ama oturumun turkiyede olmasi durumu etkiler mi ?

*kazancin elde edildigi ulke yurtdisi , sirket amerikan merkezli bir sirket ama gemiler malta bayrakli , esimin ulkesinde cok yuksek vergi orani var denizciler icin ...gemi malta bayrakli oldugu icin avrupa vatandaslari avrupa bayrakli gemilerden elde ettikleri gelirlerden sorumlu oluyormus , acaba turkiyede vergi odeyecegiz desek turkiyede muaf olur mu esim yada belki daha dusuk bir oranla vergi odemek mumkunmudur acaba ? amerika da ondan kesilen bir vergi yada ucret vs yok , amerikan vergi no su yok zaten , denizci vizesi ile amerikaya giris cikis yapiyor . bu vergi nerde odenmeli ?

*birde esimin maasi heray uluslararasi bir amerikan bankasina amerikadaki hesabina yatiyor kendi adina hesaba ... turkiyedeki bir bankada ikimizin adina olan bir hesaba yada kendi adina olan dolar hesabina heray duzenli maasini aktarsa bundan kesilecek bir vergi yada bir arastirma ceza vs sozkonusu olur mu ?

tesekkurler
dnz

Sayın denizaki

Son yazdıklarınız zaten sorunuzun cevabı gibi şöyleki eşinizin Türkiyedeki herhangi bir bankaya döviz cinsinden yatan paradan herhangi bir vergi kesintisi olmaz. Yanlız sizi bankadaki paraya ortak etmesi ve yüklü miktarda para yatması durumunda VİV (Veraset ve İntikal Vergisi)'ne tabi olabilirsiniz

selam
cevabiniz icin tesekkurler , peki esim gelir bildirimini turkiyede yapsa , yurtdisinda kazandigi bu gelirinden vergi oder mi , yoksa turk denizciler gibi geliri vergiden muaf olur mu , yada % kac vergi oder ?

Sayın Denizaki,

"ama gecen sene esimin ikametini turkiyeye aldirdik fakat son 1 sene icinde giris yapmadigi icin ikamet uzatma yapamadik yazin geldiginde uzatma yapilabiliyorsa uzatma yoksa yeniden ikamet basvvurusu yapacagiz" yazınızdan gidersek;

İkametgah alamamanız gayet normal; çünkü İkametgâhı Türkiye’de bulunanlar ve bir takvim yılı içinde altı aydan fazla oturanlar Türkiye’de yerleşmiş sayılmaktadır. Ancak, belli ve geçici görev veya iş için Türkiye’ye gelen iş, ilim ve fen adamları, uzamanlar, memurlar, basın ve yayın muhabirleri ve durumları bunlara benzeyen diğer kimselerle, eğitim, tedavi veya dinlenme veya seyahat amacıyla gelenler ve tutukluluk, hükümlülük veya hastalık gibi elde olmayan nedenlerle Türkiye’de alıkonulmuş veya kalmış olanlar Türkiye’de yerleşmiş sayılmamaktadır.

"esim denizci ( gemi muhendisi ) amerikan merkezli buyuk bir cruise gemisi sirketinde " yazınızdan gidersek;

Kurumlar V. kanununa göre TR' de vergilendirilebilmesi için, kanuni veya iş merkezi Türkiye’de bulunanlar, gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye dışında elde ettikleri kazançların tamamı üzerinden vergilendirileceği öngörülmüş ve bunlar tam mükellef olarak sayılmıştır. Yine 1.Maddede sayılan kurumlardan kanuni ve iş merkezlerinin her ikisi de Türkiye’de bulunmayanlar, sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançları üzerinden vergilendirileceği öngörülmüş ve dar mükellef (yabancılar) olarak sayılmıştır.

Eşinizin dar mükellef olduğunu var saysak bile kazancı elde ettiği ülkede vergilendirilebilecektir.

selam
cevabiniz icin tesekkurler , peki esim gelir bildirimini turkiyede yapsa , yurtdisinda kazandigi bu gelirinden vergi oder mi , yoksa turk denizciler gibi geliri vergiden muaf olur mu , yada % kac vergi oder ?

Türk denizcilerin vergiden muaf olduğu bilgisine nasıl ulaştınız. Bence bu bilgi doğru değil. Herkes gibi onlar da ücretli çalıştıkları firmalardan bordro ile maaş alırlar. Deniz iş kanununa tabidirler. İzin ve kıdem hakları farklıdır. Ancak gelir vergisine tabidirler. Ücretleri vergiler işverenleri tarafından kesilerek net ödenir.
Yurt dışındaki gemide çalışıyorsa geminin bağlı olduğu cruise firması veya donatn olarak hangi ülkede kayıtlı iseler vergileri orda ödenir. Ücretleri de hesaplarına net olarak yatar. Bazı ülkelerde gelir vergisi oranları farklı olabilir.
Türkiyede bir gelir elde etmediği sürece ayrıca bir vergisi olmaz.

Türk denizcilerin vergiden muaf olduğu bilgisine nasıl ulaştınız. Bence bu bilgi doğru değil. Herkes gibi onlar da ücretli çalıştıkları firmalardan bordro ile maaş alırlar. Deniz iş kanununa tabidirler. İzin ve kıdem hakları farklıdır. Ancak gelir vergisine tabidirler. Ücretleri vergiler işverenleri tarafından kesilerek net ödenir.
Yurt dışındaki gemide çalışıyorsa geminin bağlı olduğu cruise firması veya donatn olarak hangi ülkede kayıtlı iseler vergileri orda ödenir. Ücretleri de hesaplarına net olarak yatar. Bazı ülkelerde gelir vergisi oranları farklı olabilir.
Türkiyede bir gelir elde etmediği sürece ayrıca bir vergisi olmaz.

Sayın guroy haklı

Sayın Denizaki,

Deniz ve Denizcilik hukuku çok farklı olaylardır. Nizam vergilendirme konusunda söylediklerinde haklı. Ancak sizin gözden kaçırdığınız yada bilmediğiniz bir konu var. Geminin bayrağı ile işletmecisi ayrı şeylerdir. Yazdıklarınızdan geminin bir Amerikan şirketi tarafından işletildiğini anlıyorum ben, bu nedenle ücretinin başka bir yerde beyanına imkan yok. Türk denizciler de vergiden muaf değil ancak çalıştıkları geminin işletmecisi yabancı bir şirketse onlar da şirketin ait olduğu ülkenin Vergi yasalarına göre vergilendiriliyorlardır. Bu nedenle TC hudutlarında vergilendirilmeleri mümkün değil.