fonradar

Yabancı Uyruklu Kişinin Türkiye'de İş Kurması İçin...

Selam. Azerbaycan vatandaşı olarak İstanbul ve ya Ankara'da bir eticaret sitesi ve bir de şimdilik küçük bir yer kiralayarak kitap, kırtasiye malzemeleri dükanı (offline satış yapacak) açmak istiyorum. Henüz oturma izni, çalışma izni gibi işlemler yok. Yani, bir talebe arkadaşın müsafiri sayılırım. İşe şirket kurmadan, sadece vergi kimlik numarasını alarak başlamak istiyorum. Bahs ettiğim işi kurmam için hangi hukuki işlemleri, başvuruları yapmalıyım?... Cevabınız ve yardımınız için önceden teşekkürler!

Son düzenleme:
İkamet İzni alman gerekiyor, öncelikli olarak, en azından şahıs firması açabilmen için bu gerekiyor.
Aksi takdirde vergi dairesi açılışını yapsa da, senden bunu ister veya ilerde isteyince başına problem çıkabilir, res'en terk edilebilir, incelemeye alınabilir, firman. Onun için ikamet iznini almadan bir işyeri açmaya kalkışma.
Bu izni aldıktan sonra ister şahıs firması istersen de bir şirket kurabilirsin, ancak şirket kurarsan da Çalışma Bakanlığı şirket müdürleri için çalışma izni istiyor. Bundan dolayı da başın ağrıyabilir. Ancak şirket kurduktan sonra çalışma iznine müracaat edebilirsin. Çalışma iznine müracaat kriterlerini de gözden geçirdikten sonra şirket kur, sermaye yüz bin olmalı mesela en az. En az başlangıçta bir TC vatandaşı çalıştırman gerekiyor vs...

İkamet İzni alman gerekiyor, öncelikli olarak, en azından şahıs firması açabilmen için bu gerekiyor.
Aksi takdirde vergi dairesi açılışını yapsa da, senden bunu ister veya ilerde isteyince başına problem çıkabilir, res'en terk edilebilir, incelemeye alınabilir, firman. Onun için ikamet iznini almadan bir işyeri açmaya kalkışma.
Bu izni aldıktan sonra ister şahıs firması istersen de bir şirket kurabilirsin, ancak şirket kurarsan da Çalışma Bakanlığı şirket müdürleri için çalışma izni istiyor. Bundan dolayı da başın ağrıyabilir. Ancak şirket kurduktan sonra çalışma iznine müracaat edebilirsin. Çalışma iznine müracaat kriterlerini de gözden geçirdikten sonra şirket kur, sermaye yüz bin olmalı mesela en az. En az başlangıçta bir TC vatandaşı çalıştırman gerekiyor vs...

Önce ilginiz için teşekkürler! Şimdilik şirket değil, gerçek kişi mükellef kaydı yaptırmak istiyorum. İlk aşamada küçük bir işletme olucak. İlk 6 ay içinde ek işçi almak fikrim yok. Yani, şimdilik hem patronluğunu hem işçiliğini kendim yapıcam ve bazen de talebe akrabab yardımcı olucak.(işçi olarak değil) Bir de duyduğuma göre, çalışma izni alındığına ikamet izni de otomotik olarak alınmış oluyor...

Önce ilginiz için teşekkürler! Şimdilik şirket değil, gerçek kişi mükellef kaydı yaptırmak istiyorum. İlk aşamada küçük bir işletme olucak. İlk 6 ay içinde ek işçi almak fikrim yok. Yani, şimdilik hem patronluğunu hem işçiliğini kendim yapıcam ve bazen de talebe akrabab yardımcı olucak.(işçi olarak değil) Bir de duyduğuma göre, çalışma izni alındığına ikamet izni de otomotik olarak alınmış oluyor...

Çalışma izni alabiliyorsan evet, aynı zamanda ikamet izni de alınmış sayılıyor.

Bu işi yapan tanıdığınız güvenilir danışmanlık firmalarını da önere bilirsiniz...

Ben 2 hafta önce Azeri bir şirket ortağına Çalışma İzni aldım. Ancak orada şirket ortakları için bazı şartlar ve istisnalar var, şahıs firmaları için nedir bilmiyorum. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının internet sitesinden müracaat ve takip aşamalarını öğrenebilirsin.
YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Merhabalar

Ben mavi kart sahibiyim ve eşim yabancı. 3 yıldır Türkiyede yaşıyoruz. Eşim serbest çalışmak istiyor. Şimdi bazı iş alma olanaklarıda bulunuyor. Yalnız ikamet izni bulunmakta. Çalışma izni almak için şirket olması durumunda 5 türk vatandaşı çalıştırma zorunluluğu var gibi gözüküyor. Almak üzere olduğu işlerle ancak küçük boyutta bir işletme sahibi olabilir . Bağımsız çalışma izni alabilmesi mümkün mü? Benim Türkiyedeki ikamet sürem 5 yıla sayılıyormu ( ben yabancı ülke vatandaşıyım ancak mavi kart sahibiyim) Yada yurtdışında şahıs şirketi kurup Türkiyede bu sirketle iş yapabilmesi mümkün mü ? Değilse eşime çalışma izni alabilmek için nasıl bir yol izlememeiz gerekiyor? Bu konuda profesyönel olarak bize yardımcı olabilecek danışabileceğimiz birileri varsa yol gösterebilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla

• Beğen
Etkileşimler: arel
Eşiniz ikamet izni ile en ufağından bir şahıs firması kurabilir ve bunun ile iş yapıp, isteyen firmalara fatura düzenleyebilir. Bunun için çalışma izni istenmiyor.<br>Ancak ben çalışma izni istiyorum derseniz, bunun için bu izinleri alan bir firma ile görüşmenizi tavsiye ederim, tanıdığım yok, internet üzerinden arama yaptığınızda bir çoğuna ulaşabilirsiniz.
Bağımsız çalışma için muafiyet sahibi iseniz olabilir, yurtdışında kuracağınız firma ile de burada iş yapabilirsiniz, ancak iş yaptıran firmalar buna yanaşmayacaktır, farklı prosedürleri ve uygulamaları olduğu için.

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Linkinden de kriterleri, muafiyetleri inceleyebilirsiniz.

• Beğen
Etkileşimler: arel
Ya benim de bu konuda sorum olacaktı... nerde yazacami bilmedim icin burda yaziyorum cevaplayan olursa çok memnun olurum
Ben iranlıyım simdi eşim istanbulda firmalara başvurmak istiyo is icin... okumuş birisi ama yani orda hemen ise alırlarmı yoksa biseylermi lazim
Oturma izni falanmı
Ya işe baş bursa kabul etseler sonra iş yerinden izin almaya çalışsa
Ya kimse bu konuda yardimcı olabilirmi bana

İlk önce oturma izni alması gerekiyor, Tr'de yaşayabilmek için.
Sonrasında iş için kabul edilirse, firma kendisi için çalışma iznine müracaat etmesi gerekiyor, eğer çalışma izni alınırsa o firmada çalışabilir.