fonradar

Yanlış Defter Dökümü

Merhaba.

2012 yılı yevmiye defterini yazdırırken yanlışlıkla 2013 defterine yazıldığını farkettik, 60 sayfa kadar bir yazma işlemi oldu.

Şuan 2013 defterinin yanlış yazılan sayfaları ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz?

Konuyla ilgili yardımlarınıza ihtiyacım var

Merhaba,

Word dosyası açın wingdings yazı tipinde bir sayfa oluşturup yazılan sayfaların üstüne basın. Bu yazıcıda hata varmış imajı verecektir. Daha sonra 2013 yıl sonunda bu sayfaların arkasna soğru defteri yazdırırsınız

Saygılarımla,

Merhaba

Diğer bir yontem notere durumu izah edip eski sayfaları götürün ve yenilerini onaylamasını rica edebilirsiniz.

Saygılarımla,

Selamlar
Evet maaleseef sıklıla yapılan hatalardan biri budur.Hepimizin başına geliyor.Yevmiyenin kebire bile yazdırıldığı görülür.Bizimde ilk tercihimiz genelde noterle görüşmek olur.
Fakat sn.uzman'a şöyle bir sorum olacak.Yeni dökümleri 2013 yılı için neden sayfanın kaldığı yerden değilde arkalarına döküyoruz.Devamına dökmek daha sağlıklı olmaz mı? (Bu şekilde hatalı döküm başımıza gelmedi,inşallahda gelmez.Ama gelirse söylediğiniz gibi mi yapmalıyız?) Teşekkür ederim.

Kesinlikle kaldığı yerden devam edilmelidir.
Sayfalar yetene kadar, yetmediği yerde arka sayfasına dökebilirsiniz.
Ancak arka sayfadaki bilgilerin bir incelemede kabul edilmeme durumu olabilir.Karışık ve tartışmalı bir durumdur.

Merhaba,

60 sayfadan söz edilince bunu söyledim. 300 sayfalık bir defter olduğunu varsayarsak yetmemesi kuvvetli muhtemeldir.

Saygılarımlai

Yanlış yazılan sayfalara sehven yazılmıştır diyerek iptal edip, defterin yetmeme ihtimaline karşı yanlış sayfa sayısı kadar ek defter onaylatsam bir sakıncası var mıdır?

Kesinlikle kaldığı yerden devam edilmelidir.
Sayfalar yetene kadar, yetmediği yerde arka sayfasına dökebilirsiniz.
Ancak arka sayfadaki bilgilerin bir incelemede kabul edilmeme durumu olabilir.Karışık ve tartışmalı bir durumdur.

Kesinlikle yanılıyorsunuz.

Bakınız defter tek sayfadan ibarettir. Yetmezse arka sayfasını kullanamazsınız. 300 sayfalık bir defter 400 sayfalık veri yazdıramazsınız. Benim önerimde iki sayfada birden defter dökümü olmayacak. Tek sayfasında veri olacağı için hiç bir sıkıntı yoktur.

Saygılarımla,

Eğer defterin yetmeyeceğini önceden öngörebiliyorsanız şimdiden ek defteriniz tasdik ettirin derim.
Ayrıca bu ek defterler konusunda yeri gelmişken tekrar bir hatırlatma yapmak gerekecek.Çünkü nadirde olsa bizler de bu hataya düşmekteyiz.Şöyle ki,
Malumunuz genelde defter sayfa kontrolleri yıl sonlarına doğru yapılmaktadır.Sebebide sanıyorum defter tasdik zamanının yıl sonunda gündeme gelmesi olsa gerek.Yıl içinde sayfa sayısı kontrolleri yapmak pek kimsenin aklına gelemiyor nedense..Ben ısrarla kontrolleri yapın desem de ofis arkadaşlarımın da bu hataya düştüğünü görmekteyim.örneğin 300 sayfa olan bir defterin 8.ayda dolduğu ve bu kontrolünde 11-12.aylarda yapıldığı varsayılırsa haliyle ek defterin tasdik tarihi 11 veya 12.ay olacaktır.Haliyle 12.ayda tasdik edilen bir defterede dönüp 9.aydan itibaren kayıtların yazdırılması yanlış olacaktır.İncelemelerde genelde bu durumun üzerinde pek durulmamaktadır.Pek şahit olmadım.Ama fiilde böyle hatalar sıklıkla yapılmaktadır.O yüzden sayfa sayılarının mütemadiyen ve periyodik zamanlarda sürekli yapılması ve ek defterin daha önceden tasdik ettirilmesi mevzuata en uygun şekil olacaktır.Faturayı bugün tasdik ettirip 3 gün öncesine fatura kesmek gibi bir şey olduğunu düşünün..
Yeri gelmişken bu hususu da hatırlatmak istedim.
Saygılar

Kesinlikle yanılıyorsunuz.

Bakınız defter tek sayfadan ibarettir. Yetmezse arka sayfasını kullanamazsınız. 300 sayfalık bir defter 400 sayfalık veri yazdıramazsınız. Benim önerimde iki sayfada birden defter dökümü olmayacak. Tek sayfasında veri olacağı için hiç bir sıkıntı yoktur.

Saygılarımla,

Ben sorudaki duruma göre cevap yazıyorum.Yoksa tabiki ek defter yaptırılması oradan devam etmesi en güzelidir.
Ancak ek defter yaptırılmadıysa, 300 sayfa var elinizde 400 sayfalık kayıt varsa, yapacak birşeyiniz yok, ya yazı karakterleri ile oynayıp, yazdırma ayarları ile oynayıp, satır birleştirerek vs. kayıtlara sığdıracaksınız yada arka sayfasına kalanını yazdırıp, ılımlı bir incelme elemanına düşmek için Allaha dua etmeye başlayacaksınız.
Yada daha çok önemli olan faturalar ve kdv ile ilgili fişleri defterin ön yüzüne, daha az önemli olan tahsilat fişlerini de defterin arka yüzüne yazdıracak şekilde kaydırmak da bir diğer çözüm.
Yoksa arka sayfasını kullanın rahat edin diye bir çözüm sunmuyorum.Zorunluluktan doğan bir öneri sunuyorum.

Ayrıca yanlış anlamadıysam, sizin önerinizde de defterin ön yüzünde hiç birşey okunmuyor diyeceksiniz, onun yerine arka yüzüne yazdırdım diyeceksiniz, sanki biraz aynı şeymiş gibi.Ön yüz çorba olacak, ne yazıldığı belli olmayacak.Doğrusu arka sayfada var diyeceksiniz.Yine inceleme elemanının eline düşmüş olmuyormusunuz, okunaklı ve anlaşılır değil der defteriniz, arka sayfayıda kabul etmiyorum der ve yine cezayı basar.

Yine de fikir fikirdir, durumu soruyu soran arkadaş değerlendiri, ona göre hareket eder.

................örneğin 300 sayfa olan bir defterin 8.ayda dolduğu ve bu kontrolünde 11-12.aylarda yapıldığı varsayılırsa haliyle ek defterin tasdik tarihi 11 veya 12.ay olacaktır.Haliyle 12.ayda tasdik edilen bir defterede dönüp 9.aydan itibaren kayıtların yazdırılması yanlış olacaktır.İncelemelerde genelde bu durumun üzerinde pek durulmamaktadır.Pek şahit olmadım.Ama fiilde böyle hatalar sıklıkla yapılmaktadır.O yüzden sayfa sayılarının mütemadiyen ve periyodik zamanlarda sürekli yapılması ve ek defterin daha önceden tasdik ettirilmesi mevzuata en uygun şekil olacaktır.Faturayı bugün tasdik ettirip 3 gün öncesine fatura kesmek gibi bir şey olduğunu düşünün..
Yeri gelmişken bu hususu da hatırlatmak istedim.
Saygılar

Ben 3 ayda bir kontrol ediyorum.Çok haklısınız.
Bahsettiğiniz duruma da düştük, oradan tecrübe edindik.Ek defteri Kasım ayında yaptırdık, kdvli faturalı mahsup fişlerini ilk deftere, tahsilat fişlerini de ikinci deftere kaydırarak yazdırdım, inceleme elemanına verdim.Denetmen farketmesine rağmen olabilir dedi, durumu izah ettim, bir problemde çıkmadı :)

Ayrıca yanlış anlamadıysam, sizin önerinizde de defterin ön yüzünde hiç birşey okunmuyor diyeceksiniz, onun yerine arka yüzüne yazdırdım diyeceksiniz, sanki biraz aynı şeymiş gibi.Ön yüz çorba olacak, ne yazıldığı belli olmayacak.Doğrusu arka sayfada var diyeceksiniz.Yine inceleme elemanının eline düşmüş olmuyormusunuz, okunaklı ve anlaşılır değil der defteriniz, arka sayfayıda kabul etmiyorum der ve yine cezayı basar.

Yine de fikir fikirdir, durumu soruyu soran arkadaş değerlendiri, ona göre hareket eder.

bir sayfası yazıcı hatası sebebiyle karışık çıkmış bir defterin arka sayfasına yazıldı diye hangi yasanın hangi maddesine göre ceza yersiniz. Bu kadar korkmayın inceleme elemanlarından,

Ayrıca hiç bir yasada defterin ön yüzü şurasıdır, arka yüzü burası diye bir ibare yoktur. 300 sayfa onaylanmış deftere 400 sayfa yazılmış olması durumunda defterin tamamı geçersizdir. Tekrar yazıyorum. mesele tek yaprağın sadece bir yüzünde geçerli veri olmalıdır. Diğer yüzü zaten yok hükmündendir.

Saygıılarımla,

Saygılarımla,

Selamlar
Tartışmanın bu kadar alevlenmesini gerektirecek bir durum yok arkadaşlar.Biraz daha sakin olmakta yarar var.
Sayın Uzman'ın bir cümlesine takıldım.Aslında burayı biraz açmak,sanıyorum,tereddüt doğurabilecek bir hususu önceden önlemek anlamında isabetli olacaktır.
"Ayrıca hiç bir yasada defterin ön yüzü şurasıdır, arka yüzü burası diye bir ibare yoktur"
Evet,yasada açıkca bir tanım yapılmamıştır ama kabul görmüş uygulama şu değil midir? Noter mührünün basılı olduğu sayfa ön yüzdür.Kayıtlar bu sayfaya yazdırılacaktır. Haliyle mührün olmadığı sayfa arka sayfa ve yok hükmündedir." Aslında yok hükmü demekte çokta sağlıklı olmaz.Netice de arka sayfayada kayıtlar yapılır.Nitekim tebliğde,arka sayfaya yazdırılan kayıtlardaki kdv konusuna genelde atıfta bulunulur ve indirim konusu yapılamayacağını söyler.Bu cümleden hareketle, kdv ve gelir gideri ilgilendirmeyen kayıtların yetmeme durumunda arka sayfaya yazdırılabileceği sonucu çıkar.
Hatta bazı durumlarda bile çok sayfalı defterlerde (1,2,3 bin sayfalı gibi) 100-200 sayfanın arka sayfaya yazdırılmasında pek sakınca görülmemektedir.Çünkü bu kadarlık bir fire genel sayfa sayısına oranla makul karşılanır..
Tabiki her şey inceleyen gözün yaklaşımına bağlıdır.
Saygılar

Merhaba,

Bakınız ticari defterlere sadece vergi yönünden bakıyorsunuz, bu yüzden pek çok davada mükellefleriniz haklı olduğu halde mali müşavirlerinin bu bakış açısı yüzünden kaybediyorlar. Bunu biliyorum çünkü haksız çıkmasını sağlayanlardan birisiyim, Adli muhasebe uzmanı olduğum için bir çok dava destek danışmanlığında bu gafletimizden çok fazla faydalandım ben. Eğer 300 sayfalık bir deftere 400 sayfa veri yazılıyorsa,ödeme ve tahsilatlar mahkemede kolaylıkla düşürülüyor. Bu şekilde basılan bir defteri götürün bakalım noter kapanış onayı yapacakmı. 300 sayfalık bir defteri 400. sayfada kapatılmıştır yazamaz.

Lütfen bu kadar basite almayın bu mesleği

Saygılarımla,

Son düzenleme:
Tahsin bey tartışmada yok, alevde yok merak etmeyin, ben sadece UZMAN arkadaşımızın değerli görüş ve deneyimlerini öğrenebilmek için yazıyorum :)

Mesela Sayın UZMAN "300 sayfa onaylanmış deftere 400 sayfa yazılmış olması durumunda defterin tamamı geçersizdir." şeklinde bir cümle yazmış.Açabilir misiniz sayın UZMAN.?

:D

Sizden önce davranmışım Önceki mesajda açıkladım sayın Zindan

Noterde kapanış kaydı yapılamayacağından defter delil niteliğini kaybeder.

Saygılarımla

Son düzenleme:
... Noter mührünün basılı olduğu sayfa ön yüzdür.Kayıtlar bu sayfaya yazdırılacaktır. Haliyle mührün olmadığı sayfa arka sayfa ve yok hükmündedir." ...

İlla noter mührünün olduğu sf döküm alınacak diye bir kural hiç bir zaman olmadı olamazda. Eğer bu şart olsa idi noterlerin tasdik ettiği tüm belgeler (ft,gider pusulası vs) geçersiz olurdu. Zira hep arka tarafları onaylanır ve ön yüzdeki matbu kısım doldurulur. Ancak hangi yüze yazdırırsanız yazdırın tek bir yüzü kullanmak gerekir.

Ek bilgi; yeni defter tebliğine göre eğer ek defter tasdik ettirilecek ise numaralama kaldığı nodan devam ettirilecek. İlk df son no 300 ise ek df 301 nodan başlayacak. Notere ilk df ve ek df birlikte gidilmelidir. Çünkü noter ilk df ilk onayın altına yazmak zorundadır.

Son düzenleme:
merhaba,

az önce 2014 defter dökümünü 2015 defterine yazıldığını farkettim. kapanışı da yaptırdık. yaklaşık 3000 sayfa civarında. bu durumu nasıl düzeltebiliriz fikri olan var mı? ACİL

merhaba,

az önce 2014 defter dökümünü 2015 defterine yazıldığını farkettim. kapanışı da yaptırdık. yaklaşık 3000 sayfa civarında. bu durumu nasıl düzeltebiliriz fikri olan var mı? ACİL
Öncelikle doğru deftere dökümünü yapınız. Sonra 2015 yılı defterinin yanlış yazılan sayfalarını iptal ediniz. 2015 yılı için kalan defter yaprakları yetmeyecek gibi görülüyorsa acilen ek defter onaylatınız.