fonradar

Yanlış Emlak Beyanında Bulunduğum İddiasıyla Ceza Kesildi

mrblar 1975 yılında istanbulda alınma bir arsam var bu arsamın vergileri bu zamana kadar düzenli ödendi. geçen gün belediye vergi borcu, vergi cezası ve faizi göndermiş. sebebi ise yanlış adres beyanı vermemmiş, ben adresimin doğru verildiğini söylüyorum belediye yok diyor bunun için geriye dönük beş yıl vergi farkı, vergi cezası ve gecikme faizi istiyor. ancak belediyenin elinde benim yanlış adres beyannamesi verdiğime dair imzalı evrak yok. bu yer 3 belediye değişti evraklar yok elimizde dediler. sizce dava açmalımıyım. itiraz ettim belediyeye cevap vermediler. sizce belediye davasında haklı mı?

mrblar 1975 yılında istanbulda alınma bir arsam var bu arsamın vergileri bu zamana kadar düzenli ödendi. geçen gün belediye vergi borcu, vergi cezası ve faizi göndermiş. sebebi ise yanlış adres beyanı vermemmiş, ben adresimin doğru verildiğini söylüyorum belediye yok diyor bunun için geriye dönük beş yıl vergi farkı, vergi cezası ve gecikme faizi istiyor. ancak belediyenin elinde benim yanlış adres beyannamesi verdiğime dair imzalı evrak yok. bu yer 3 belediye değişti evraklar yok elimizde dediler. sizce dava açmalımıyım. itiraz ettim belediyeye cevap vermediler. sizce belediye davasında haklı mı?
Sayın, idevrim siz en azından beyanda bulunmuşsunuz. Hiç beyanda bulunmayanlar oluyor. Siz itirazınızı yazılı yaptı iseniz takibini yapın. Mutlaka cevap vermek durumundalar. Dava açıp açmama konusuna kendiniz karar vermelisiniz. İleride muhtemel çıkacak herhangi bir torba yasa affı ile cezanızın hafiflemesi ve taksitlendirme durumunuz da oluşabilir.....

Sayın, idevrim siz en azından beyanda bulunmuşsunuz. Hiç beyanda bulunmayanlar oluyor. Siz itirazınızı yazılı yaptı iseniz takibini yapın. Mutlaka cevap vermek durumundalar. Dava açıp açmama konusuna kendiniz karar vermelisiniz. İleride muhtemel çıkacak herhangi bir torba yasa affı ile cezanızın hafiflemesi ve taksitlendirme durumunuz da oluşabilir.....
yorumunuz için tşk ederim. bir hafta sonra 30 gün süre doluyor. .ancak belediye hiç oralı bile değil, online sayfasından baktım borcu bana yansıtmışlar bile, nasıl yansıtıyorsunuz diyorum cevap yok, nasıl iş anlamadım, dava açmaya kararlıyım ama kaybedersem vekalet ücreti çıkartılan borçtan daha fazla bu yüzden biraz endişeliyim. bilgi bulmaya çalışıyorum.

Vergi Ceza İhbarnamelerine itiraz ve dava açma süresi sınırlıdır, gerekli şekilde müracaat etmediyseniz dava açma süreniz durmaz, bence süre dolmadıysa biran önce dava açın.

Geçenlerde bir haber çıkmıştı, Şubat.22 döneminde bürçedeki ceza gelirlerinde rekor artış olduğu hakkında. Sanırım eski defterler karıştırılıyor.
Bize de geldi bu ay bir ilçe belediyesinden. 2007-2008-2009-2010-2011 yıllarına ait vergi ziyaı, yuvarlak 800 TL.- Yol kenarında duran bir totemimiz için. Aradık ne yapmamışız da ceza yemişiz. Net cevap veren olmadı. O yıllarda tek yön bildirmişsiniz sanırım dediler. Ama net olarak neden kesildiği hakkında bir cevap veren yok. Dedik bir kayıt var mı bu şekilde bildirdiğimiz? Cevap, sadece vergi ziyaı cezası kesilmiş. Vergi tahakkuk etmemiş. Etseydi aslı ve faizi ile birlikte bunun 4-5 katını öderdiniz.
Bunu ödeyip geçin dediler :)

Emlak vergilerinde zaman aşımı farklı. Bu ilan reklam vergilerinde de mi böyle?

10 gün önce Şişli Belediyesinde yaşadığım bir olayı anlatayım.
Mükellefim apartman dairesinde reklam ve pr hizmeti veriyor.Teşvikiye bölgesinde çoğu işyeri zaten bu şekilde apartman dairelerindedir.Bina genelde konut amaçlı kullanılıyor ama 2-3 tane de işyeri amaçlı kullanılan daireler var.
Belediyeden ÇTV ve ruhsat denetimine geldiler.(bu günlerde şişli bölgesinde yoğun bir denetim var) Mükellefim yaklaşık 5 yıllık bir firma ve binada su saati ortak ve ÇTV aylık su faturasına da yansıyor.Her dairede üzerine düşeni de ödüyor.
Velhasıl biz ÇTV konusunda belediyeyi ikna edemedik.İşyeri olduğunuz için geriye dönük 5 yıl alacağız dediler ve de aldılar.Buna takılmıyorum ancak dikkat çekmek istediğim asıl nokta şu.
Mal sahibi bu dairenin emlak vergisini konut olarka beyan edip ödemiş.Bunuda işyerine çevirmesi gerekiyormuş.konut ve işyeri binalarında emlak vergileri farklı tabi.BU YIL BU UYGULAMAYA BAŞLAMIŞLAR.Geçen yıl yapsaydık böyle birşey olmayacakmış.Yani mal sahibinin belediyeye gidip geriye dönük 5 yıl emlak vegilerini düzeltmesi de gerekiyormuş.İyi de bugün işyeri,yarın biz taşındık ev olarak kiraya verdi,tekrar belediyeye gelip emlak vergisini mi düzeltecek,böyle saçmalık olur mu desekte,evet düzeltecek diyorlar.Ev ve işyeri olarak her değişiklikte sürekli bu şekilde beyanlarda düzeltme yapması gerekiyormuş.
İşin enteresan tarafı mal sahibi bu düzeltmeleri yapmadan kiracı ÇTV'yi beyan edemiyor.Allah'tan yoklamaya istinaden biraz ısrar ettim,önden kiracının beyanını kabul ettirdim.
Şimdi sizlerde böyle durumlar varsa her an,belediyeden mal sahiplerine geriye dönük bu tip cezalarda gelebilir. yani eski defterler hem karıştırılıyor, hemde bütçe geliri için yeni yeni uygulamalar çıkıyor.Mla sahipleri bu konuda bence tedbirli olsunlar,çoğu kişi bu şekilde emlak vergisi FARKI yiyebilir.Bizde hatırlatmış olalım.
Bende şahsen geçen yılın sonunda belediyeden ÇTV ve tabela denetimi yedim..Ancak benim mal sahibim için (benim işyeri de normalde konut) böyle bir emlak vergisi düzeltme şartı koşmadılar.(farklı bir belediye) bunu da sordum, geçen yıl böyle bir olay yoktu dediler.

Son düzenleme:
benim tebliği 22/02/2022 tarihinde aldım. belediyenin sitesinden kontrol ettiğimde borcu hemen yansıtmışlar. aradım sordum. net bir cevap yok herkes kendinden bir haber. ben dava açma yoluna gideceğim hayırlısı bakalım. yaptıkları bir iş var onu kendileri de bilmiyor. belediyeye diyorum ki cezanın esası ne benim yanlış adres bildirmem ee nerde bunun belgesi ispatla benim yanlış adres bildirdiğimi, cevap yok biz kayıtları güncelledik sadece güncellediğimiz bilgiler var. altında imzam var mı yok eee ne parası o zaman bu hava parası mı? 2002 yılında beyan verme zorunluluğu kalktı bir değişiklik olmazsa yerde arsa da diyorum madem yanlıştı da niye 20 yıldır yanlış adresi güncelleyip benden vergi aldın ona da cevap yok. bu nasıl iş anlamadım gitti bakalım yargı ne yapacak. ben davamı açacağım, sonuçta hukuk varsayımlarla değil belgeler le konuşur. sunsunlar belgeyi alsınlar parayı o zaman diyorum. çok çok bir vekalet ücreti fazla öderim. en azından hakkımla öderim.

benim tebliği 22/02/2022 tarihinde aldım. belediyenin sitesinden kontrol ettiğimde borcu hemen yansıtmışlar. aradım sordum. net bir cevap yok herkes kendinden bir haber. ben dava açma yoluna gideceğim hayırlısı bakalım. yaptıkları bir iş var onu kendileri de bilmiyor. belediyeye diyorum ki cezanın esası ne benim yanlış adres bildirmem ee nerde bunun belgesi ispatla benim yanlış adres bildirdiğimi, cevap yok biz kayıtları güncelledik sadece güncellediğimiz bilgiler var. altında imzam var mı yok eee ne parası o zaman bu hava parası mı? 2002 yılında beyan verme zorunluluğu kalktı bir değişiklik olmazsa yerde arsa da diyorum madem yanlıştı da niye 20 yıldır yanlış adresi güncelleyip benden vergi aldın ona da cevap yok. bu nasıl iş anlamadım gitti bakalım yargı ne yapacak. ben davamı açacağım, sonuçta hukuk varsayımlarla değil belgeler le konuşur. sunsunlar belgeyi alsınlar parayı o zaman diyorum. çok çok bir vekalet ücreti fazla öderim. en azından hakkımla öderim.
Sonuç ne olur bilinmez ama,hakkınızı sonuna kadar savunun derim kardeşim.Olurda kazanırsanız kimbilir,başkalarına emsal bile teşkil edebilir.