Yanlış İşçi Çıkışı hk.

Arkadaşlar iyi günler 8. ayda işten ayrılan bir işçinin yerine çalışan bir işçiyi isim benzerliğinden dolayı Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde işten çıkarmışım aceba sgk ek düzeltme bildirgesi versem ceza yermiyim. (Düzeltme sonucunda Prim Matrah Artışı Olmayacaktır.) birde 10 günlük çıkış bildirimi zamanında doğru olarak yapılmıştır.

Ynt: Yanlış İşçi Çıkışı hk.

İptal ve Ek bildirge şekilinde düzeltmenizi yapmalısınız. Cezası yok

NİSANLI ' Alıntı:
İptal ve Ek bildirge şekilinde düzeltmenizi yapmalısınız. Cezası yok

sayın nisanli bende cezalı olmayacağı kanısındayım ama bazı meslektaşlarımız 1/8 oranında ceza uygulanacağını söylüyorlar aceba bununla ilgili elinizde herhengi bir yazı varmı??

O ceza ek bildirge verildiği zaman uygulanıyor. Yani sigortalının primi hiç yatırılmadığında. Siz ise sigortalının primini tahakkuk ettirmişsiniz. Düzeltme yaptığınız için ek bildirge verdiğinizden ceza uygulanmaz.

NİSANLI ' Alıntı:
O ceza ek bildirge verildiği zaman uygulanıyor. Yani sigortalının primi hiç yatırılmadığında. Siz ise sigortalının primini tahakkuk ettirmişsiniz. Düzeltme yaptığınız için ek bildirge verdiğinizden ceza uygulanmaz.

çok tşk ederim yani düzeltme olarak verilen ek bildirgelerde ceza yok ek bildirgelerde ceza var öyle anlıyorum değilmi

Bende de aynı durum oldu Sgk ye gönderdiğim personel durumu tam anlatamadığı için ek bildirgeden dolayı ceza uyguladır. Ertesi günü konuya hakim yaptıkları uygulamanın yanlış olduğunu savunan bilinçli bir personel gittiğinde cezayı sildiler

:))) Sayın nisanlı gerçekten çok tşk ediyorum bende bilinçli anlatabilirim ama umarım karşımdaki memurda bilinçli olur :((((

Forumda daha önce alıntı yapılmıştı. SGK yaptığı açıklamada gün ve kazanç değişmedikce diğer hataların düzeltilmesinde ipc kesilmeyeceğini bildirmişti.

Siz talebinizi yapın. İpc gelirse bunun da itirazı var. Daha sonra mahkemesi var.

sweet ' Alıntı:
Arkadaşlar iyi günler 8. ayda işten ayrılan bir işçinin yerine çalışan bir işçiyi isim benzerliğinden dolayı Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde işten çıkarmışım aceba sgk ek düzeltme bildirgesi versem ceza yermiyim. (Düzeltme sonucunda Prim Matrah Artışı Olmayacaktır.) birde 10 günlük çıkış bildirimi zamanında doğru olarak yapılmıştır.

bence bu işlemce ipc var. kanunda her bir ek belgedeki kayıtlı sigortalı sayısı kadar asgari ücretin 1/8 diyor.yani sizin ek bildirgenizde kaç kişi varsa o kadar 1/8
saygılar

Primi beyan edilmeyen sigortalı sayısına göre ceza uygulanıyor. Ama yukarıda ki örnekte prim tahakkuk ettirilmiş. İptal bildirgeye karşılık ek veriliyor. Cezası yoktur.

Ya arkadaşım git ver iptal ek bildirgeni zaten dilekçede de durumu açıklıycaksın. Ceza keserlerse bana gel öderim bu kadar net konuşuyorum :D

NİSANLI ' Alıntı:
Primi beyan edilmeyen sigortalı sayısına göre ceza uygulanıyor. Ama yukarıda ki örnekte prim tahakkuk ettirilmiş. İptal bildirgeye karşılık ek veriliyor. Cezası yoktur.

Ya arkadaşım git ver iptal ek bildirgeni zaten dilekçede de durumu açıklıycaksın. Ceza keserlerse bana gel öderim bu kadar net konuşuyorum :D

::):) tşk ederim aslında bu ikilem kanundan kaynaklanıyor kanunda açık acık yazmadığı için farklı yorumlar çıkabiliyor. sonuç olarakda her verilen ek bildirgede ceza uygulanır gibi bir mantık çıkıyor sgk memuru ile görüşüp bildirgeleri vereceğim bu arada postacı ceza tebliğine gelirse sana yönlendiririm nisanlı haberin olsun:)

İptal bildiriminde sadece sgk no adı kısmını doldurun not olarak "sehven çıkış tarihi yazıldığını" belirtin. Ek bildiriminde ise çıkışı yapılacak kişinin sgk no adı ve çıkış tarihi/nedeni kısımlarını doldurun. Böylece prim gün ve kazançlarında değişiklik olmadığı görülerek ipc kesmezler.

sweet ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:

::):) tşk ederim aslında bu ikilem kanundan kaynaklanıyor kanunda açık acık yazmadığı için farklı yorumlar çıkabiliyor. sonuç olarakda her verilen ek bildirgede ceza uygulanır gibi bir mantık çıkıyor sgk memuru ile görüşüp bildirgeleri vereceğim bu arada postacı ceza tebliğine gelirse sana yönlendiririm nisanlı haberin olsun:)

Burdayım