fonradar

Yanlış İşe Giriş Bildirimi Hk. (emekli Çalışan)

Merhaba,

Bir emekli çalışanımızın benim sorumluluğumdan önceki bir tarihte (1yıl) önce işe giriş bildirimi emekli olarak yapılmamıştır.
1 ay önce sorumluluk almadan eski çalışan tarafından durum düzeltilmiştir.
Çalışan bu konuda geriye dönük fark istemekte kesin ve net hak sahibimidir ?(bence evet)
Bu şahsın işe girişi yapılırken kendi beyan etmeden işveren tarafından emekli olup olmadığı anlaşılabilirmi ?
Cevap benim için çok önemli yardımlarınızı bekliyorum???

Çalışan neyin farkını istiyor onu anlamadım. Zaten emekli yani primlerin ona bir faydası yok hem de primleri yatırılmış zaten her ay. Sadece normal çalışan olarak yatırılmış daha sonra emekli olarak yani sgdp olarak düzeltilmiş. Çalışanın isteyebileceği bir fark yok. Neyi istiyor ki ?

Eğer çalışan 4/a sigorta emeklisi ise, işe giriş yaparken sistemde emekli olduğuna dair "............... tahsis numarası ile aylık almaktadır" şeklinde bir uyarı çıkıyor. Ancak bu kişi 4/b bağkur veya 4/c emekli sandığı emeklisi ise sistemde herhangi bir uyarı vermiyor emekli olduğuna dair.

Çalışan emekli asgari ücreti olan 1282,45TL (agi hariç net ele geçen) alması gerekirken daha dusuk aldı bir kaç ay bunların farkı.