fonradar

Yanlış İşyerine Giriş

Merhabalar

Benim bi sorum olacaktı. 05 mart 2010 tarihinde işe girmiş olan personelin
işe giriş bildirgesini yanlış şifre üzerinde girmişiz. Kişi halan çalışıyor ve
ssk primleri düzenli ödeniyor. Sgk ya bunla ilgili düzeltme dilekçesi verdiğimizde düzeltme
yapılabiliyor mu yoksa çaresiz cezalı işe giriş verip diğer taraftan çıkış vermemiz mi gerekiyor.
diğer işyerinde de kişi için giriş verildi prim bildirilmedi doğal olarak.

Ynt: Yanlış işyerine giriş

Sayın eray bey,
Öncelikle sıkıntılı bir duruma düşmüşsünüz. Şayet 05.03.2010 tarihinde diğer tarafa çıkış asıl işyerine giriş verirseniz. İPC cezası yiyeceğiniz tabidir. Aynı zamanda iki tarafdan yanlış yapılan işyerine iptal bildirgeleri vermeli, asıl işyerine ek bildirge vermelisiniz. Buda aylık 1/8 oranında ceza yemenize yol açacaktır. Ayrıca asıl işyerine gecikme zammı doğmasına yol açacaktır. Diğer tarafdan asıl işyerine mart/2010 tarihli giriş yapsanız dahi 2010 yılı defter kayıtları yanlış olacağından burdan da iki tarafa ceza kesilmesine yol acacak ayrıca kişnin ücretleri doğru geçmediği için yatan sgk günleri kabul edilmeyecektir.
Tüm bunlar altında seçim sizin.

Yukarıdaki arkadaşında dediği gibi bir sürü ceza ile karşılaşacaksınız.

En iyisi siz yanlışlıkla girişini yaptığınız işyerine durumu izah edin.İşçinin çalışması gereken asıl işyerinlede konuşun ilgili aylarda o işçi için ödenen primleri asıl işyeri yanlışlıkla giriş yaptığınız işyerine geri ödesin.Zaten normal şartlarda ödemesi lazımdı o primleri ama yanlışlıkla diğer işyeri ödemiş oldu.

Sizde bu işçinin şuan çıkışını yapıp asıl işyerine girişini yapın.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım durumu tam izah edemedim ben müsadenizle tekrar anlatayım.

a işyerinde girişi yapılacak personeli b işyerine girmişiz.

fakat a işyerinden primlerini tam ve eksiksiz ödemişiz.
b işyerinden 1 gün bile prim tahakkuk etmedik.

Burada bu işe girişi aktarma durumu yoksa bile en kötü ihtimal cezalı giriş diğer tarafada cezalı çıkış yapıcaz.
a işyerine primlerini ödediğiniz kişinin giriş bildirgesi yok diye yazı geldi.

çok garip bir durumda kaldık.

Durumunuzu net bir şekilde izah etmişsiniz. İptal ve ek bildirgeleri unutun.

SGK olayı özetleyen bir dilekçe ile başvurun. b işyerine yaptığınız girişin, aslında a işyerine yapılması gerektiğini açıklayın.

B işyerine yaptığınız girişi a işyeri olarak ya değiştirirler yada geriye dönük işe giriş bildirgesi verir olayı sonuçlandırırsınız.

NİSANLI bu moralle çatır çatır uyurum :) teşekkürler..

eray2232 ' Alıntı:
Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sanırım durumu tam izah edemedim ben müsadenizle tekrar anlatayım.

a işyerinde girişi yapılacak personeli b işyerine girmişiz.

fakat a işyerinden primlerini tam ve eksiksiz ödemişiz.
b işyerinden 1 gün bile prim tahakkuk etmedik.

Burada bu işe girişi aktarma durumu yoksa bile en kötü ihtimal cezalı giriş diğer tarafada cezalı çıkış yapıcaz.
a işyerine primlerini ödediğiniz kişinin giriş bildirgesi yok diye yazı geldi.

çok garip bir durumda kaldık.
Şimdi daha açık bir açıklama oldu. Daha önceki sorunuz yanlış anlaşılmaya müsaatti. Sanki aslında A işyerine giriş yapacağınız yere B işyerine giriş yaptığınızı ve tüm primleri B işyerinize yatırdığınız gibi bir sonuç çıkıyordu.
Açıklamalarda buna göre yapıldı.
SGK 1 giriş için 1 çıkış için İpc keser. Bunuda 1/4 indirimler ödeyebilirsiniz.
Kolay gelsin.