Yanlış Kesilen Z Raporu

selam arkadaşlar
işyerimizin sosyal tesisi var...bi nevi restaurant..gün sonunda z raporu alıyorlar...örneğin nakiti fazla kesiyolar..bir sonraki gün fazla kesilen miktar kadar eksik kestirip konuyu hallediyordukşimdi farklı bi durum var.kredi fazla kesmişler..yani mesela slip 10 tl çekilmiş.yazarkasadan 12 tl kesilmiş.şimdi bu fazlalık bir sonraki gün giderilebilirmi nakit gibi....yoksa kredi olduğu için ne yapmam lazım?

Ynt: Yanlış kesilen z raporu

Selamlar.
Slip 10 lira kesilmişken kasadan kredi tuşuna basılarak 12 lira fiş kesilmişse (herhalde doğru anladım) şöyle düzeltebilirsiniz.Daha sonra yapacağınız kredili satış çekiminde işlemin 2 lirası için kasadan nakit tuşuna basın.Örneğin daha sonra 60 liralık slip çektiniz,fişini keserken 58 lira için kredi tuşuna 2 lirayıda nakit tuşuna basarak fişi düzenleyin.58 lira buradan 2 lirada önceki işlemdeki fazlalıktan gelirse yine 60 lirayı tutturursunuz..

mesela dün şöyle bişey oldu....silip toplamı 677 tl...kasada görülen 686 TL... 9 Tl ne olacak...bir sonraki gün 9 tl eksik kesilir mi...

Selamlar.
hayır eksik kesilmez.Slip çekildiği anda maliye sisteminede kaydedildiğinden daha sonra yapılacak bir slip çekimine karşılık 9 lira eksik fiş kessenizde değişen birşey olmayacak.Sisteme yine slip çekim tutarı gireceğinden değişen birşey olmayacaktır. siz aradaki 9 lirayı fazladan bir satışmış gibi değerlendirerek satış hesabına işleyeceksiniz.108 hesabının tutması içinde arada ki 9 lirayı nakitmiş gibi işleyin.
İlla bu 9 lirayı kurtarmam lazım diyorsanız,daha sonra yapacağınız NAKİT fiş kesiminde 9 lira eksik kesersiniz.Ama bu meblağ içinde bu varyasyona girilmez.
Saygılar

tamam da şunun sakıncası olurmuki...bir sonraki gün slibi tam çekecekler zaten...z raporunda krediyi eksik kesecekler...ben z rapaorunu işlerken 9 tl fazla şekilde işlicem 108 hs.sonraki z raporunu işlerken de 9 tl eksik işlicem...böylelikle benim 108 hs.bım tutacak...bankadan gelen ekstreyle slipler tam çekildiğinden tutacak gene..öyle değil mi...

pratik çözümlerde türk milletin üstüne hiçbir millet tanımam!

sevgiA ' Alıntı:
tamam da şunun sakıncası olurmuki...bir sonraki gün slibi tam çekecekler zaten...z raporunda krediyi eksik kesecekler...ben z rapaorunu işlerken 9 tl fazla şekilde işlicem 108 hs.sonraki z raporunu işlerken de 9 tl eksik işlicem...böylelikle benim 108 hs.bım tutacak...bankadan gelen ekstreyle slipler tam çekildiğinden tutacak gene..öyle değil mi...

Sayın SevgiA z raporunu farklı tutarda deftere kaydetmeyiniz.Eğer fiş 686 kesilmişse bunun 677 lirasını 108 hesabına aradaki 9 lirayıda 100 hesabına alınız.9 liralık fazladan bir satış yapmış olursunuz.Bu şekilde kaydedin bitsin.Eksik veya fazla keselim şeklinde ki varyasyonlara girmeyin.

bu sefer kasaya fazla para girmiş olacak ama meblağ küçük....krediyi bozmamak en mantıklısı...teşekkürler herkese iyi çalışmalar...

Yeri geliyor pos çıkan fiş ile y.k. fişlerinin saatine kadar kontrol ediyorlar. Meblağ ne olursa olsun sonraki gün denkleştireceğim demeyin.

iyigünler yazarkasamızı tamire gönderdik sıfırlandı ilk olarak z raporu aldık 403000 tl lik z raporu çıktı günde ortalama 800-1000 tl arası ciromuz var ne yapmamaız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Eğer o gün o kadar satış yapılmadı ve gün sonu z raporunda 403000 TL lik satış gösteriyor ise ökc servisine müracaat etmelisiniz. Mali hafızada arıza olabilir.

Merhaba
Deneme olarak kesilen z raporu tutarını normal satış olarak mı işlemek gerekiyor? Birde gün atlayarak z raporları kesilmiş sıkıntı olur mu ? 25.12.2020 den 28.12.2020 ye geçmiş, 28.12.2020 tarihinde 2 tane var?teşekkürler

Merhaba
Satışın yapıldığı her gün günlük Z raporunun alınması gerekiyor.Satış olmadığı günlerde bu raporun alınmasına gerek yok.
Eğer o günün raporu ertesi gün alınırsa,yasaya bakarsanız usulsüzlük cezası var.Ama pek uygulandığına şahit olmuş değilim. Kaldı ki yeni nesil'e geçişten sonra internet bağlantısı üzerinden periyodik zamanlarda bu bilgiler cihazlar üzerinden ilgili birimlere de aktarılıyor artık.Ama tabi bu yinede ceza kesilmesine engel değil.
Bazen mükellef tarafından günlük z'ler unutulabiliyor,alınsada kaybolabiliyor.Tabi bunların hepsi problem.Ama kdv beyanını doğru vermek adına bizlerde aylık z raporlarıyla bu kontrolü yapmaya çalışıyoruz mecburen.
Ama mesele,beyanı doğru vermek olduğu kadar,satışın olduğu her gün günlük z raporlarının da alınması da gerekmektedir.
Deneme olarak kesilen fişin değeri ne kadar ki? Satışa atsanız ne olur,gelire atsanız ne olur?

Merhaba
Satışın yapıldığı her gün günlük Z raporunun alınması gerekiyor.Satış olmadığı günlerde bu raporun alınmasına gerek yok.
Eğer o günün raporu ertesi gün alınırsa,yasaya bakarsanız usulsüzlük cezası var.Ama pek uygulandığına şahit olmuş değilim. Kaldı ki yeni nesil'e geçişten sonra internet bağlantısı üzerinden periyodik zamanlarda bu bilgiler cihazlar üzerinden ilgili birimlere de aktarılıyor artık.Ama tabi bu yinede ceza kesilmesine engel değil.
Bazen mükellef tarafından günlük z'ler unutulabiliyor,alınsada kaybolabiliyor.Tabi bunların hepsi problem.Ama kdv beyanını doğru vermek adına bizlerde aylık z raporlarıyla bu kontrolü yapmaya çalışıyoruz mecburen.
Ama mesele,beyanı doğru vermek olduğu kadar,satışın olduğu her gün günlük z raporlarının da alınması da gerekmektedir.
Deneme olarak kesilen fişin değeri ne kadar ki? Satışa atsanız ne olur,gelire atsanız ne olur?
bende mükellefe aynısını söyledim, her günün sonunda z raporu alın diyorum ama bir sonra ki güne bırakıyorlar genelde, ben aylık raporda istiyorum yanında kontrol amaçlı, deneme olarak yüksek tutar değil normal satışa kaydettim, birde şöyle bir sorun çıkıyor birkaç aydır, z raporlarının üstündeki rakam, vergi dairesi pos satışı rakamından 2-3 tl yüksek çıkıyor, böyle bir durumda vergi dairesini pos tutarını yazıyorum, kayıt yaparken fazla kesilen posu, kasa olarak işliyorum? doğru bir kayıt mı ?